Terry Wogan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głos Terry’ego Wogana w styczniu 2012 podczas programu Desert Island Discs w BBC Radio 4.

Michael Terence Wogan (ur. 3 sierpnia 1938 w Limerick, zm. 31 stycznia 2016 w Taplow) – irlandzki prezenter, wieloletni komentator Konkursu Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii. Odznaczony orderem Imperium Brytyjskiego.

BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.16. Konkurs Piosenki Eurowizji 1971 odbył się 3 kwietnia 1971 roku, w Dublinie (Irlandia). W konkursie brało udział 18 państw. Do konkursu powróciły: Finlandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja i Austria. Krajem, który zadebiutował, była Malta.

Przez większość swojej kariery pracował dla BBC w Wielkiej Brytanii. Od 1993 do jego częściowej emerytury w grudniu 2009 jego program śniadaniowy Wake Up to Wogan w BBC Radio 2 regularnie przyciągał szacunkowo osiem milionów słuchaczy. Uważany był za najczęściej słuchanego prezentera radiowego w Europie.

W 2005 Wogan uzyskał obywatelstwo brytyjskie i tym samym był uprawniony do używania tytułu Sir przed swoim nazwiskiem po uzyskaniu tytułu szlacheckiego kawalera w tym samym roku. Zmarł w swoim domu w Taplow 31 stycznia 2016 w wieku 77 lat.

54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.Margaret Hilda Thatcher LG (z domu Roberts, ur. 13 października 1925 w Grantham, zm. 8 kwietnia 2013 w Londynie) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990, chemiczka, prawniczka. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jedna z czołowych „eurosceptyczek”, zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Wogan urodził się 3 sierpnia 1938 roku. Jego ojciec był menadżerem sklepu Leverett & Frye w mieście Limerick. Uczęszczał do Crescent College, szkoły jezuickiej. Doświadczył silnie religijnego wychowania, później komentując, że „jego mózg został wyprany wiarą i grożeniem, iż pójdzie do piekła”. Mimo tego często wyrażał zamiłowanie do miasta, w którym się urodził, komentując przy jednej okazji, że „Limerick nigdy mnie nie opuściło, cokolwiek miałoby się zdarzyć, Limerick to moja tożsamość”.

Taplow – wieś w Anglii, w hrabstwie Buckinghamshire, w dystrykcie South Bucks. Leży 39 km na zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1584 mieszkańców.Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.

Gdy miał 15 lat rodzina przeprowadziła się do Dublina. Po przeprowadzce zaczął uczęszczać do szkoły Coláiste Beilbhidír (Belvedere College), którą ukończył w 1956. Przez krótki czas po ukończeniu szkoły był bankierem w Royal Bank of Ireland.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kawaler – łac. Equitus, Eques, franc. chevalier, ang. – knight, niem. Ritter – tytuł niższej szlachty, zazwyczaj stojący tylko powyżej szlachty nieutytułowanej.
Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).
Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.

Reklama