Terry Farrell (aktorka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Terry Farrell, właściwie Theresa Lee Farrell Grussendorf (ur. 19 listopada 1963 w Cedar Rapids) – amerykańska aktorka i modelka.

Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Pas planetoid – obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w Cedar Rapids, w stanie Iowa jako jedna z pięciu córek i trzecie dziecko Kay Carol Christine (z domu Bendickson) i Edwina Francisa Farrella Juniora. Miała starszą siostrę Christine. Kiedy jej rodzice rozwiedli się, matka ponownie wyszła za mąż za Davida W. Grussendorfa.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.(26734) Terryfarrell (2001 HG16) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4,01 lat w średniej odległości 2,52 j.a.

Mając piętnaście lat znalazła się w stolicy Meksyku – mieście Meksyk, gdzie postanowiła zostać na stałe. Dwa lata później w wieku siedemnastu lat opuściła szkołę średnią i rozpoczęła trzyletnią karierę modelki (183 cm wzrostu) dla nowojorskiej agencji Elite Model Management. Była na okładkach takich magazynów jak „Mademoiselle” i „Vogue”. Dorabiała też jako kelnerka, kierowca ciężarówki oraz opiekunka rekinów w parku wodnym.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Bill Cosby Show (oryg. The Cosby Show) – sitcom autorstwa komika Billa Cosby’ego. Serial składa się z ośmiu sezonów, nakręcono 201 odcinków, każdy z nich trwa około 24 minut. Nadawany był od 20 września 1984, do 30 kwietnia 1992 roku. Przedstawia on afroamerykańską rodzinę Huxtable zamieszkująca w Brooklynie w Nowym Jorku. Serial był hitem w latach 80. W Polsce emitowany był w latach 1991-1998 na TVP1, a później na antenie stacji Wizja Jeden, TV Niepokalanów Puls, Comedy Central i Comedy Central Family.

Po udziale w dramacie dokumentalnym Portfolio (1983), trafiła na mały ekran w operze mydlanej ABC Papierowe lalki (Paper Dolls, 1984) z Morgan Fairchild i Nicollette Sheridan. Niebawem można ją było zobaczyć w sitcomach NBCThe Cosby Show (1985) u boku Billa Cosby i Bajer z Bel-Air (The Fresh Prince of Bel-Air, 1991) z Willem Smithem.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

W 1989 uczyła się aktorstwa pod kierunkiem Kate McGregor–Stuart, Peggy Furry i Stella Adler Conservatory.

Popularność zdobyła za sprawą roli porucznik komandor Jadzii Dax w serialu Star Trek: Stacja kosmiczna (1993-99). Na planie telewizyjnego melodramatu komediowego CBS Jedyna prawdziwa miłość (One True Love, 2000) spotkała się z Davidem Hasselhoffem.

Jedną z planetoid pasa głównego nazwano (26734) Terryfarrell w odniesieniu do jej roli w serialu Star Trek DS9.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Spotykała się z Mickeyem Rourke, Richardem Grieco (od lipca 1993 do kwietnia 1994) i adwokatem Joshem (1994-1995).

W dniu 1 września 2002 wyszła za mąż za Briana Bakera, rzecznika prasowego Sprint Nextel Corporation, jednej z największych firm telekomunikacyjnych w USA. Mają jedno dziecko. Jednak w grudniu 2015 doszło do rozwodu. W 2018 poślubiła reżysera Adama Nimoya.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Cedar Rapids - miasto w USA, we wschodniej części stanu Iowa, nad rzeką Cedar (dopływ Missisipi). Około 124,4 tys. mieszkańców (2006). Jest drugim miastem stanu według liczby mieszkańców (po Des Moines). W mieście znajduje się pierwszy meczet zbudowany na terytorium USA (z 1934 roku).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Bajer z Bel-Air (tytuł oryg. The Fresh Prince of Bel-Air) – amerykański serial telewizyjny (sitcom), wyświetlany na kanale NBC w latach 1990-1996. Powstało 148 odcinków podzielonych na 6 sezonów.
19 listopada jest 323. (w latach przestępnych 324.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 42 dni.
Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Mickey Rourke, właściwie Philip Andre Rourke, Jr. (ur. 16 września 1952 w Schenectady, w stanie Nowy Jork) − amerykański aktor i scenarzysta.
Willard Christopher "Will" Smith, Jr. (ur. 25 września 1968) – amerykański aktor, producent filmowy i raper. W kwietniu 2007 roku określony przez tygodnik Newsweek mianem najbardziej wpływowego aktora w Hollywood. Smith był dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, a także czterokrotnie do Złotych Globów; zdobył ponadto kilka statuetek Grammy.

Reklama