Teram Kangri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teram Kangri (chiń. 特拉木坎力; pinyin Tèlāmùkǎnlì) – masyw w łańcuchu Siachen Muztagh, który jest częścią Karakorum. W masywie tym znajduje się najwyższy szczyt Siachen Muztagh – Teram Kangri I. Masyw leży na kwestionowanej granicy między Indiami a Chinami. Prawa do tych terenów rości sobie także Pakistan.

Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.

Szczyty masywu:

 • Teram Kangri I - 7462 m,
 • Teram Kangri II - 7407 m,
 • Teram Kangri III - 7382 m.
 • Pierwszego wejścia na Teram Kangri I dokonali członkowie japońskiej ekspedycji prowadzonej przez H. Katayamę: K. Kodaka i Y. Kobayashi. 13 sierpnia zdobyli także Teram Kangri II. Teram Kangri III po raz pierwszy zdobyli M. Kudo, J. Kurotaki i M. Oka w 1979 r.

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Wala, Orographical Sketch Map of the Karakoram, Swiss Foundation for Alpine Research, Zurich, 1990.
 • Jill Neate, High Asia: an illustrated history of the 7,000 metre peaks, The Mountaineers, 1989.
 • Himalayan Index
 • Reklama