Teodot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teodotimię męskie pochodzenia greckiego, od gr. imienia Θεοδοτος (Theodotos), które oznaczało "ofiarowany Bogu", z θεος (theos) — "Bóg" i δοτος dotos — "dany". Jest to imię wielu świętych i męczenników.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Teodot imieniny obchodzi:

 • 6 maja, jako wspomnienie św. Teodota, biskupa Cyreny,
 • 18 maja, jako wspomnienie św. Teodota, wspominanego razem ze śwśw. Tekuzą, Aleksandrą, Klaudią, Fainą, Eufrazją, Matroną i Julitą (†303 w Ankarze). W niektórych polskich spisach świętych święty ten omyłkowo jest umieszczony jako Teodor.
 • 3 lipca, jako wspomnienie św. Teodota, wspominanego razem ze św. Teodotą,
 • 31 sierpnia, jako wspomnienie św. Teodota, wspominanego razem ze św. Rufiną,
 • 2 listopada, jako wspomnienie św. Teodota, biskupa Laodycei,
 • 14 listopada, jako wspomnienie św. Teodota, wspominanego razem ze śwśw. Klementynem, Filomenem i Demetriuszem.
 • Znane osoby noszące imię Teodot:

  Fiedot (Teodot) Iwanowicz Szubin to jeden z największych rzeźbiarzy rosyjskich, ur. 28 maja 1740 w okolicach miejscowości Chołmogory, zm. 25 maja 1805 roku w Petersburgu.14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.
 • Teodot I Kassiteras, patriarcha Konstantynopola
 • Fiedot Szubin, jeden z największych rzeźbiarzy rosyjskich
 • Teodot w innych językach:

 • rosyjski – Федот, Федотий, Федотей
 • białoruski - Фядот, Хвядот, Хадот.
 • Żeński odpowiednik: Teodota

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2000, ​ISBN 83-7318-376-0
  2. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 3, Kraków: Wydaw. WAM, 1998, ISBN 83-7097-464-3, OCLC 830206284.
  3. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005
  4. Европейские имена - значенние и происхождение
  Cyrena, gr. Κυρήνη – Kyrēnē, starożytne miasto położone w północnej Libii, w prowincji Cyrenajka, ok. 16 km od Morza Śródziemnego na płaskowyżu o wysokości 550 m n.p.m. Niedaleko miasta znajdował się port Apollonia, początkowo również samodzielne miasto, od końca VII wieku p.n.e. traktowane jako port Cyreny. Apollonię z Cyreną łączyła tzw. droga królewska, zbudowana przez legionistów rzymskich ok. 100 n.e., w miejscu której dziś biegnie nowoczesna droga asfaltowa.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
  3 lipca jest 184. (w latach przestępnych 185.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 181 dni. Jest to środkowy dzień roku w latach przestępnych.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama