Teodor z Grammont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teodor z Grammont, również: Teodor z Octodorum, Teodul z Valais lub Joder (zm. ok. 400) – pierwszy biskup Octodorum (dzis. Martigny) i patron kantonu Valais w Szwajcarii, święty Kościoła katolickiego.

Diecezja Sion – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Szwajcarii. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Diecezja powstała w IV wieku. Aż do roku 1628 stanowiła odrębne państwo w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w którym biskup posiadał jednocześnie świecką władzę książęcą (państwo to potocznie nazywane było często Valais, do dziś nazwę tę nosi kanton ze stolicą w Sion). Biskupem seniorem diecezji (arcybiskupem ad personam) jest kard. Henri Schwery, jeden z trzech żyjących szwajcarskich kardynałów.16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni.

Około 350 biskup odkrył i zidentyfikował zwłoki męczenników z Legii Tebańskiej. Na ich cześć zbudował bazylikę w Agaunum (dzis. Saint-Maurice), której pozostałości istnieją do dzisiejszego dnia.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 16 sierpnia.

Kościół ortodoksyjny w Anglii wspomina biskupa 4/17 sierpnia.

Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Łacińscy święci,: Theodulus (Theodore) of Grammont Aug 17 (ang.). Ortodox England - Otrodox Europe. [dostęp 2014-08-17].
  2. Theodor von Sitten (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2014-08-17].
  3. The Roman Theban Legion (ang.). Bible Probe, Non-denominational for Christians and Messianic Jews. [dostęp 2014-08-17].
  Legia Tebańska lub Legion Tebański – legendarny pierwszy chrześcijański legion rzymskiej armii, utworzony pierwotnie w Tebaidzie w Górnym Egipcie w III wieku, stamtąd przeniesiony do Europy w celu walki z barbarzyńcami. Rekrutację do legionu miał przeprowadzać sam cesarz Maksymian.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Martigny – miasto i gmina w południowo-zachodniej Szwajcarii, w kantonie Valais, w dystrykcie Martigny, położone przy ujściu rzeki Dranse do Rodanu, ok. 10 km od granicy francusko-szwajcarskiej. W 2010 roku gmina liczyła 16 143 mieszkańców. Przeważająca część mieszkańców (85,1%) jest francuskojęzyczna.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Agaunum (łac. Acaunum) - starożytna kolonia rzymska nad Rodanem w pobliżu Jeziora Genewskiego, do połowy IV wieku Larnada, dzisiejsze miasto w Szwajcarii Saint-Maurice.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama