Teodor Alfred Serwatowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teodor Alfred Serwatowski herbu Jastrzębiec (ur. 10 czerwca 1836 w Odessie, zm. 8 października 1918 we Lwowie) – polski ziemianin, poseł do austriackiej Rady Państwa,

Rada Państwa (niem. Reichsrat) – istniejący w latach 1861–1918 dwuizbowy parlament austriacki, od 1867 obejmujący wyłącznie austriacką część monarchii austro-węgierskiej – tzw. Przedlitawię.VII kadencja austriackiej Rady Państwa – siódma kadencja austriackiego parlamentu, Rady Państwa, odbywająca się w latach 1885-1891 w Wiedniu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył szkołę średnią oo. Jezuitów w Tarnopolu, a od 1850 uczył się w Akademii Inżynieryjnej w Wiedniu później w Klösterbrück w Dolnej Austrii ukończył ją z odznaczeniem w 1856. Brał udział w kampanii włoskiej 1859 w stopniu porucznika, później wystąpił z wojska.

Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Galicyjskie Towarzystwo Kredytowe Ziemskie (GTKZ) – kredytowa instytucja hipoteczna w Galicji z siedzibą we Lwowie, działające w latach 1842-1940.

Właściciel majątków Bucniów, Nastasów, Jezierzan, Berehów Górnych, Nasicznego i Caryńskiego oraz od 1903 odziedziczonych po bracie Macieju Rajtarowic. W swoich majątkach rozwinął tu na szeroką skalę hodowlę koni arabskich, bydła rasy szwajcarskiej i owiec rasy Lincoln. Uruchomił kamieniołomy w Bucniowie i współfinansował budowę mostu kolejowego nad Seretem. Współorganizował biorąc w nich sam udział wystawy rolnicze w latach 1877, 1894, 1904.

Rycerski Order Świętego Grzegorza Wielkiego (łac. Ordo Equestris Sancti Gregorii Magni, wł. Ordine Equestre di San Gregorio Magno) – odznaczenie watykańskie (order), ustanowione w 1831 roku przez papieża Grzegorza XVI.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W latach 1867–1895 był członkiem Rady Powiatowej w Tarnopolu. Od 1869 działał w Galicyjskim Towarzystwie Gospodarskim we Lwowie w oddziale tarnopolskim. Od 1874 był członkiem Wydziału okręgowego w Tarnopolu Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. 29 września 1886 został wybrany na posła do Rady Państwa VII kadencji z kurii wielkich posiadłości w okręgu wyborczym nr 20 Tarnopol-Zbaraż-Skałat-Trembowla. Był członkiem Koła Polskiego, w imieniu którego zabierał głos, między innymi w sprawie rządowego projektu opodatkowania alkoholu. Posłował do 14 października 1888, kiedy to zrzekł się mandatu.

Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.Władysław Józef Ignacy Serwatowski h. Jastrzębiec. (ur. 4 lipca 1873 w Bucniowie zmarł śmiercią męczeńską ok. 1941 w Związku Radzieckim) właściciel dóbr: Bucniów, Seredynki i Nastasów (powiat tarnopolski), Złotniki (w powiecie Podhajeckim). Do majątku w Złotnikach należały cztery folwarki: Sokolniki, Sokołów, Chatki i Pantalicha. Współzałożyciel Polsko-Amerykańskiego Syndykatu Kolonizacyjnego w Peru nad rzeką Urumbamba. Prawnik, poseł, rolnik, radca Izby Handlowo-Przemysłowej we Lwowie, członek Sekcji Chowu Koni we Lwowie w Krakowskim Towarzystwie Rolniczym (od 1913), współzałożyciel Towarzystwa Kąpieli Morskich w Gdyni, fundator orkiestry w Bucniowie. Sportretowany przez lwowskiego malarza Damazego Kotowskiego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Wiele świadczył na cele społeczne. Ufundował kościół w Bucniowie projektowany przez Juliana Zachariewicza, ukończony w 1880. Tablice pamiątkowe fundatorów kościoła w grobowcu rodzinnym w kościele w Bucniowie z płaskorzeźbą kamienną, dzieło lwowsko-wiedeńskiego rzeźbiarza Stanisława Romana Lewandowskiego (18591940) z roku 1920. Postawił także cerkiew grecko-katolicką w Nastasowie.

Galicyjskie Towarzystwo Gospodarskie (GTG) – polskie stowarzyszenie gospodarcze, założone przez polskich ziemian w 1845 we Lwowie, działające na terenie Galicji Wschodniej. Stanisław Roman Lewandowski (ur. 22 lutego 1859 w Kotlinach koło Piotrkowa, zm. 3 lutego 1940 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, medalier, krytyk sztuki, dramatopisarz, wolnomularz


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wojna francusko-austriacka toczyła się w 1859 pomiędzy II Cesarstwem Francuskim i Królestwem Piemontu i Sardynii a Cesarstwem Austriackim. Znana jest także jako druga wojna o niepodległość Włoch.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
Werchiwci (ukr. Верхівці; hist. Rajtarowice) – wieś na Ukrainie, w rejonie samborskim obwodu lwowskiego. W 2001 roku liczyła 1047 mieszkańców.
Leon XIII (łac. Leo XIII, właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci; ur. 2 marca 1810 w Carpineto, zm. 20 lipca 1903 w Watykanie) – papież w okresie od 20 lutego 1878 do 20 lipca 1903.
Tarnopol (ukr. Тернопіль, Ternopil) – miasto na Ukrainie, nad Seretem, siedziba administracyjna obwodu tarnopolskiego i rejonu tarnopolskiego. W 2001 roku liczyło ok. 228 tys. mieszkańców. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym.

Reklama