Temistoklis Sofulis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Temistoklis Sofulis, grec. Θεμιστοκλής Σοφούλης (ur. 1860 w Samos, zm. 24 czerwca 1949 w Kifisii) – grecki polityk, premier Grecji między lipcem a październikiem 1924, następnie od listopada 1945 do kwietnia 1946 i od sierpnia 1947 do śmierci w 1949.

Grek Zorba (ang. Zorba the Greek, gr. Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά) – powieść greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa, opisująca losy Greka o imieniu Alexis Zorbas. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1946, natomiast pierwsze polskie wydanie w 1971. Na podstawie powieści powstał musical, balet, a w 1964 film w reżyserii Michaela Cacoyannisa z Anthonym Quinnem w roli głównej.Kifisia (gr. Κηφισιά) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Ateny-Sektor Północny. Siedziba gminy Kifisia. W 2011 roku liczyła 47 332 mieszkańców. Położone w granicach Wielkich Aten.

Życiorys[ | edytuj kod]

Z wykształcenia był archeologiem i przed rozpoczęciem kariery politycznej pracował naukowo. Znaczącą postacią greckiej sceny politycznej stał się w latach 20. XX wieku jako działacz Partii Liberalnej. Kilkakrotnie pełnił urzędy ministerialne, był marszałkiem parlamentu, zaś w 1924 przez kilka miesięcy premierem. W 1935, po nieudanym wenizelistowskim zamachu stanu stał się faktycznym przywódcą Partii Liberalnej. Nie protestował przeciwko dyktaturze Metaksasa, wysłał jedynie list do króla Jerzego II w kwietniu 1939, ostrzegając go przed zagrożeniem faszystowskim. W czasie okupacji Grecji (1941-1944) nie brał udział w organizacji ruchu oporu. W imieniu liberałów odmówił przyłączenia się do lewicowego, republikańskiego Narodowego Frontu Wyzwoleńczego (EAM).

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. ELAS (gr. ΕΛΑΣ – Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός – Ellinikos Laikos Apeleftherotikos Stratos, wierny przekład: Greckie Ludowe Wyzwoleńcze Wojsko) – masowa formacja partyzancka, związana z Narodowym Frontem Wyzwoleńczym (EAM), czyli lewicową, republikańską siłą polityczną, powołaną w 1941 przez Komunistyczną Partię Grecji (KKE) i trzy inne, małe partie. Była to najsilniejsza i najbardziej aktywna formacja greckiego ruchu oporu, jedyna zdolna do samodzielnego działania niezależnie od pomocy aliantów.

22 listopada 1945 objął, dzięki poparciu brytyjskiemu, stanowisko premiera Grecji. Podjął wtedy działania na rzecz przerwania antylewicowego terroru, jaki wybuchł w kraju po zawarciu porozumienia z Warkizy i rozbrojeniu partyzantki ELAS. Nie zakończyły się one jednak pełnym powodzeniem. Liberałowie Sofulisa przegrali wybory parlamentarne w marcu 1946. Sofulis odszedł wówczas z urzędu premiera na rzecz Konstandinosa Tsaldarisa, który wznowił kampanię antykomunistycznych i antylewicowych represji. W 1947, pod naciskiem amerykańskim, Sofulis ponownie został premierem Grecji. Urząd pełnił do śmierci.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Ciekawostka[ | edytuj kod]

Jednym z członków jego rządu był pisarz Nikos Kazandzakis, autor słynnych powieści Grek Zorba i Ostatnie kuszenie Chrystusa.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. P. Carabott, T. Sfikas: The Greek Civil War: essays on a conflict of exceptionalism and silences. Ashgate Publishing, 2004, s. 76–79. ISBN 978-0-7546-4131-5.
  2. Tanty M.: Bałkany w XX wieku. Warszawa: Książka i Wiedza, 2003, s. 294–295. ISBN 83-05-13311-7.
  3. Bonarek J., Czekalski T., Sprawski S., Turlej S.: Historia Grecji. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2005, s. 596. ISBN 83-08-03819-0.
Konstandinos Tsaldaris (ur. 1884, zm. 1970) – grecki polityk, premier Grecji od kwietnia 1946 do stycznia 1947 i ponownie między sierpniem a wrześniem 1947.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
Nikos Kazandzakis (gr. Νίκος Καζαντζάκης) (ur. 18 lutego 1883 w Heraklionie na Krecie, zm. 26 października 1957 we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech) – grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel, przez wielu uważany za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa XX w.; autor m.in. powieści Grek Zorba oraz Ostatnie kuszenie Chrystusa. Najczęściej tłumaczony grecki autor w XX wieku.
Jerzy II (ur. 20 lipca 1890, zm. 1 kwietnia 1947) – król Grecji w latach 1922-1924 i 1935-1947 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn Konstantyna I Greckiego i Zofii Pruskiej.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Elefterios Wenizelos, gr. Ελευθέριος Βενιζέλος (ur. 11 sierpnia/23 sierpnia 1864, zm. 18 marca 1936) – grecki polityk, prawnik, ośmiokrotny premier.
Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku

Reklama