Television

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Televisionamerykański zespół rockowy. W połowie lat 70. – obok takich grup jak: Patti Smith Group, Ramones, Blondie czy Talking Heads – stanowił część powstającej w Nowym Jorku sceny punkrockowej.

Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.

Historia[ | edytuj kod]

Został utworzony w 1973 w Nowym Jorku przez byłych członków The Neon Boys: wokalistę/gitarzystę Toma Verlaine'a, basistę Richarda Hella i perkusistę Billy'ego Ficcę do których dołączył gitarzysta Richard Lloyd.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.New York Dolls – amerykański zespół rockowy działający w Nowym Jorku w latach 1971–1975 i ponownie od 2004. W pierwszym okresie działalności muzycy nagrali dwie płyty, które niewiele później wywarły duży wpływ na kształtowanie się muzyki punkrockowej, a image członków zespołu jeszcze w latach 80. znajdował odbicie w wizerunku wykonawców z kręgu nowej fali oraz glam metalu. New York Dolls zapoczątkowali również działalność sceny nowojorskiej na którą złożyły się zespoły: m.in. Ramones, Blondie, Television czy Talking Heads.

Muzycy zadebiutowali rok później w nowojorskim "Townhouse Theater", następnie dzięki Verlaine'owi, który przekonał Hilly'ego Kristala – właściciela klubu "CBGB" (w następnych latach miejsce to stało się kolebką zespołów punkrockowych, nowofalowych i hardcore'owych) – rozpoczęli tam granie regularnych koncertów.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Live at the Old Waldorf – piąty album zespołu Television wydany w 2003 przez wytwórnie: Rhino Handmade i Elektra Records. Materiał został nagrany 29 czerwca 1978 podczas koncertu w "The Old Waldorf" w San Francisco.

W 1975 zespół przy pomocy Briana Eno nagrał demo dla wytwórni Island Records, która jednak nie zdecydowała się podpisać z nim kontraktu. W tym samym roku Televison opuścił Hell, aby z byłymi muzykami New York Dolls: gitarzystą Johnnym Thundersem i perkusistą Jerrym Nolanem utworzyć The Heartbreakers. Na jego miejsce dołączył Fred Smith z grupy Blondie. W tak uformowanym składzie zespół nagrał debiutanckiego singla "Little Johnny Jewel" wydanego przez małą wytwórnię Ork Records.

Billy Ficca właść. William Joseph Ficca (ur. 15 lutego 1950) – amerykański perkusista. Współzałożyciel i muzyk zespołów The Neon Boys, Television, The Waitresses i The Washington Squares.Richard Hell właśc. Richard Myers (ur. 2 października 1949 w Lexington, Kentucky) – amerykański wokalista, basista, twórca piosenek i pisarz, najbardziej znany z roli lidera punkrockowej grupy The Voidoids. Jej album Blank Generation z 1977 roku zawierał wiele elementów identyfikowanych później z punkiem: od nihilizmu utworu tytułowego (zainspirowanego piosenką Roda McKuena Beat Generation z 1959 roku) po frenetyczną energię antyromantycznego hymnu "Love Comes in Spurts", aczkolwiek jego brzmienie trudno było określić jako punkowe. Muzyk grał również na gitarze basowej w Television.

W 1976 członkowie Television podpisali kontrakt z wytwórnią Elektra Records i rozpoczęli pracę nad pierwszą płytą Marquee Moon, która została wydana na początku następnego roku. Album nie zwrócił uwagi szerszej publiczności i nie zmieniło tego nawet wspólne tournée w 1977 razem z Blondie.

Wiosną 1978 został wydany drugi album Adventure, który sprzedawał się lepiej, niż Marquee Moon. Kilka miesięcy później w wyniku spięć pomiędzy Verlaine'em i Lloydem działalność zespołu została zawieszona. Obaj rozpoczęli kariery solowe, Smith dołączył do Verlaine'a, natomiast Ficca do The Waitresses.

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher. Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

Pod koniec 1991 Verlaine, Lloyd, Smith i Ficca reaktywowali Television i przystąpili do prac nad trzecią płytą Television, która ukazała się w barwach wytwórni Capitol Records w 1992. W tym samym roku muzycy wzięli udział w "Glastonbury Festival" w Wielkiej Brytanii. Zespół ponownie zawiesił działalność na początku 1993.

Tom Verlaine, właść. Thomas Miller (ur. 13 grudnia 1949, Morristown) – amerykański wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek. Współzałożyciel i lider zespołów The Neon Boys i Television, a także występujący pod własnym nazwiskiem.Jerry Nolan, właśc. Gerard Nolan (ur. 7 maja 1946 w Nowym Jorku, zm. 14 stycznia 1992 tamże) – amerykański perkusista, współpracujący z grupami New York Dolls, The Heartbreakers, The Idols, a także muzyk towarzyszący Sidowi Viciousowi (z The Idols) i Johnny’emu Thundersowi.

W 2001 Television wznowiło działalność koncertową.

W 2003 został wydany album koncertowy Live at the Old Waldorf (nagrany w San Francisco 20 czerwca 1978).

W 2007 Richarda Lloyda zastąpił gitarzysta Jimmy Rip.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Richard Lloyd (ur. 25 października 1951, Pittsburgh) – amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor. Współzałożyciel zespołu Television, a także występujący pod własnym nazwiskiem.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.
Adventure – drugi album zespołu Television wydany w kwietniu 1978 przez wytwórnię Elektra Records. Materiał nagrywano w okresie od września do listopada 1977 w nowojorskich studiach: "Soundmixers" i "Record Plant". Reedycja CD dokonana w 2003 przez wytwórnię Rhino Records zawiera dodatkowo 3 utwory.
Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Reklama