• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teleturniej  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.
  Amerykański teleturniej Wheel of Fortune (Koło Fortuny)

  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.

  Joanna Rostocka, z domu Melentowicz, (ur. 1924, zm. 22 grudnia 2001) - absolwentka warszawskiej Wyższej Szkoły Służby Zagranicznej, długoletni sekretarz Redakcji Teleturniejów TVP. W latach 60. występowała jako asystentka prezenterów w zasadzie w niemal wszystkich teleturniejach, jak np. Drzewko mądrości, Śladami Pitagorasa, 20 pytań, Kółko i krzyżyk, Wielka gra lub - niekiedy - jako samodzielna prezenterka Parada kłamców i blagierów, niektóre programy jednorazowe; po emigracji Ryszarda Serafinowicza samodzielnie prowadziła Wielką grę od 1969 do 1975 r., kiedy to zastąpiła ją Stanisława Ryster.Grasz czy nie grasz – teleturniej emitowany w Polsce przez telewizję Polsat od 1 października 2005 r. do 31 sierpnia 2007 r. Program był oparty na pomyśle holenderskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł Miljoenenjacht. W polskiej edycji główną nagrodą był 1 000 000 złotych. Prowadzącym był Zygmunt Chajzer. Program wyprodukowała firma Endemol. Wyemitowane zostały 4 serie teleturnieju.

  Istotą przekazu telewizyjnego w wypadku teleturnieju jest odbicie atmosfery walki i pokazanie reakcji psychologicznych uczestników.

  Systematyka[ | edytuj kod]

  Teleturnieje można podzielić na:

 • wiedzowe – uczestnicy sprawdzani są z wiedzy ogólnej lub specjalistycznej (np. Jeden z dziesięciu, Milionerzy);
 • zręcznościowo-zabawowe – dominantą jest wykonywanie określonych zadań zręcznościowych, niekiedy zagrażających uczestnikowi ośmieszeniem (np. Milion w minutę, Hole in the Wall).
 • Inne podziały to podział na teleturnieje:

  Milionerzy – polski teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego i emitowany na antenie TVN od 3 września 1999 do 26 stycznia 2003, od 19 stycznia 2008 do 19 grudnia 2010 oraz ponownie od 9 lutego 2017, oparty na brytyjskim formacie Who Wants to Be a Millionaire?, emitowanym na antenie ITV. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
 • indywidualne (np. Koło Fortuny, Rosyjska ruletka);
 • drużynowe (np. Postaw na milion, Familiada);
 • albo na:

 • cykliczne – z „dalszym ciągiem” (np. Jaka to melodia?, Awantura o kasę);
 • jednorazowe (np. Najsłabsze ogniwo, Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty?).
 • Specyficzną formę stanowią także programy typu Call TV, nazywane często teleturniejami interaktywnymi.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hole in the Wall – teleturniej emitowany w TV 4 od 7 marca 2009. Lokalne wersje teleturnieju powstały w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Denominacja złotego w 1995 roku – reforma walutowa wprowadzająca w Polsce 1 stycznia 1995 nową jednostkę pieniężną o nazwie „złoty” i symbolu PLN, która zastąpiła „starego złotego” (PLZ). Jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych.
  Ryszard Zbigniew Serafinowicz (ur. 8 kwietnia 1924 w Dokszycach w ówczesnym województwie wileńskim, zm. 26 marca 1972 w Montrealu) – polski dziennikarz.
  Miesiąc – jednostka czasu. Pierwotnie miesiąc wywodził się z cyklu księżycowego, tj. 29 i pół dnia jakie Księżyc potrzebuje na przejście wszystkich swych faz, czyli miesiąc synodyczny. Geneza ta odbiła się także w dawnej polskiej nazwie, która była synonimem słowa Księżyc (księżyc dosłownie syn księcia, tj. Słońca).
  Najsłabsze ogniwo – teleturniej polski, oparty na brytyjskim formacie The Weakest Link. Program nadawany był w latach 2004 – 2006 od poniedziałku do czwartku na antenie telewizji TVN oraz od niedawna w Polsce i w Wielkiej Brytanii na kanale BBC Entertainment. Nagrano cztery serie programu, którego średnia oglądalność wyniosła 1,5 mln widzów. Najchętniej oglądane odcinki gromadziły 3-milionową widownię. . Pierwszy odcinek "Najsłabszego ogniwa" został wyemitowany 1 marca 2004 roku, a ostatni 26 stycznia 2006 roku. Program prowadziła Kazimiera Szczuka.
  Koło Fortuny – teleturniej nadawany w Polsce na TVP2 od 2 października 1992 roku do 1 września 1998 roku oraz od 29 października 2007 do 27 października 2009 roku. Ostatnim prowadzącym był Krzysztof Tyniec i asystentka Marta Lewandowska. Program realizowany był na licencji amerykańskiego formatu Wheel of Fortune.
  Rosyjska ruletka – teleturniej nadawany w telewizji Polsat w latach 2002-2004. Wyemitowano dwie edycje teleturnieju. Pierwszą edycję prowadził Henryk Talar, natomiast drugą – Krzysztof Ibisz. Producentem pierwszej polskiej edycji była firma WW, natomiast drugiej - ATM Grupa. Reżyserem programu w pierwszej edycji była Joanna Haręża, a w drugiej Okił Khamidov.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.892 sek.