Teleskop Samuela Oschina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teleskop Samuela Oschina – jeden z teleskopów wykorzystywanych w Obserwatorium Mount Palomar. Jest to teleskop typu Schmidta o średnicy zwierciadła 121,9 cm (48 cali).

Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.Obserwatorium Palomar (ang. Palomar Observatory) – prywatne obserwatorium astronomiczne znajdujące się na górze Palomar na wysokości 1700 m n.p.m. w Hrabstwie San Diego w Kalifornii, 140 km na południowy wschód od Mount Wilson Observatory. Obserwatorium Palomar jest zarządzane przez California Institute of Technology (Caltech). Badania w obserwatorium są prowadzone przez Caltech i jej partnerów naukowych Jet Propulsion Laboratory i Cornell University.

Budowę rozpoczęto w 1938, a ukończono w 1948 roku. W 1987 teleskop został nazwany na cześć amerykańskiego filantropa Samuela Oschina, który był jednym ze sponsorów Obserwatorium Mount Palomar.

W chwili obecnej teleskop wyposażony jest w zestaw 112 matryc CCD, które rejestrują obraz ze zwierciadła pokrywając cały obszar pola widzenia obejmujący 4° na 4° oraz w pełni zautomatyzowany system sterowania.

Teleskop Samuela Oschina wykorzystywany jest głównie do regularnych przeglądów nieba. Za jego pomocą wykonano m.in. takie przeglądy nieba jak: Palomar Observatory Sky Survey czy Near Earth Asteroid Tracking.

Planeta karłowata – rodzaj obiektu astronomicznego, pośredni między planetami a małymi ciałami niebieskimi. Planety karłowate, wbrew nazwie, nie zaliczają się do planet.Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.

Najważniejsze odkrycia[ | edytuj kod]

Teleskop ten przyczynił się znacząco do poszerzenia wiedzy o naszym Układzie Słonecznym, za jego pomocą zostały odkryte m.in.:

 • (90377) Sedna (2003-11-14) – pierwszy duży obiekt odkryty poza orbitą Neptuna od czasu odkrycia Plutona
 • (136199) Eris (odkryta 2005-01-05 na zdjęciach zrobionych 2003-10-21) – obiekt, który początkowo wydawał się być większy od Plutona i wywołał dyskusję na temat definicji terminu planeta, w wyniku której powstała definicja planety karłowatej.
 • SN 2002cx (maj 2002) – supernowa typu Ia
 • (90482) Orkus (2004) – duża planetoida transneptunowa
 • (50000) Quaoar (2002) – duża planetoida transneptunowa
 • (225088) Gonggong (2007) – duża planetoida transneptunowa, która prawdopodobnie zostanie uznana za planetę karłowatą
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The 48-inch (1.2-meter) Samuel Oschin Telescope (ang.). Palomar Observatory. [dostęp 2019-08-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Teleskop Samuela Oschina na stronie Palomar Observatory (ang.)
 • Zdjęcie teleskopu z 1960 roku (ang.). [dostęp 2011-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-16)].
 • Pluton (oznaczenie oficjalne: (134340) Pluton) – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 r. Pluton był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 planet. Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega wewnątrz orbity Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, jest tylko o połowę mniejszy od niego.(225088) Gonggong (2007 OR10) – planetoida z grupy obiektów transneptunowych. Wyjątkowo duża absolutna wielkość gwiazdowa sugeruje, że jest to jedna z największych planetoid.
  Warto wiedzieć że... beta

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.
  Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.
  Near Earth Asteroid Tracking (NEAT) – program NASA i Jet Propulsion Laboratory, poszukujący obiektów w kosmosie, których orbity przecinają orbitę Ziemi.
  (136199) Eris – planeta karłowata, jeden z obiektów dysku rozproszonego. Eris została odkryta 5 stycznia 2005 roku na zdjęciach, które wykonano 21 października 2003 roku. Odkrycie tego obiektu ogłoszono 29 lipca 2005. Odkrywcy nadali jej nieoficjalną nazwę „Xena”. 13 września 2006 roku uzyskała stałą nazwę Eris, od imienia greckiej bogini niezgody.
  Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, ponad 160 znanych księżyców planet, pięć znanych (a prawdopodobnie kilkadziesiąt) planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Centymetr (symbol: cm) – jednostka długości, podwielokrotność metra, równa 10 m, czyli 1/100 m. Składa się z 10 milimetrów. Centymetr jest jednostką podstawową w układzie jednostek miar CGS (centymetr gram sekunda). W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-2 m, czyli 1 · 10 m.

  Reklama