Teleobiektyw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Canon EF 100–400mm f/4.5–5.6L IS USM jest profesjonalnym teleobiektywem prestiżowej serii "L" przeznaczonym do fotografii przyrodniczej, sportowej, a także portretów.
Nikon D7000 z teleobiektywem lustrzanym

Teleobiektyw – rodzaj wąskokątnego obiektywu fotograficznego, który ze względu na specjalną budowę optyczną ma odległość ogniskową znacząco większą niż długość jego obudowy.

Obiektyw standardowy – w fotografii i kinematografii, obiektyw przy użyciu którego uzyskiwany jest obraz ze zbliżoną perspektywą do tej jaka jest widziana gołym okiem. Ogniskowa obiektywu standardowego uzależniona jest od wielkości klatki filmowej lub sensora cyfrowego aparatu, przyjmuje się, że obiektyw standardowy ma ogniskową zbliżoną do przekątnej klatki (sensora).Ogniskowa (odległość ogniskowa) – odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.

Najprostsze teleobiektywy składają się z dwóch grup soczewek: pierwszej, skupiającej, znajdującej się w przedniej części obiektywu oraz drugiej, rozpraszającej, znajdującej się w jego tylnej części. Działanie drugiej z tych grup podobne jest do działania telekonwertera.

Pierwotnie nazwa teleobiektyw dotyczyła konstrukcji, w których długość obiektywu była mniejsza niż jego ogniskowa. Później została rozszerzona na wszystkie obiektywy o wąskim kącie widzenia. Potocznie mianem teleobiektywu określa się każdy obiektyw wąskokątny.

Obiektyw fotograficzny – układ optyczny (ewentualnie pojedyncza soczewka), który w aparacie fotograficznym tworzy na matówce, błonie fotograficznej albo światłoczułej matrycy CCD lub CMOS obraz widzianych obiektów.Obiektyw zmiennoogniskowy (potocznie zoom) – rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej, zwykle bez zmiany perspektywy i płaszczyzny ogniskowania.

Drogę promieni w teleobiektywie schematycznie przedstawia poniższy rysunek: Typtelelens.png

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • obiektyw
 • obiektyw zmiennoogniskowy
 • obiektyw standardowy
 • obiektyw lustrzany
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Latoś "500 zagadek fotograficznych" Warszawa 1974
  Warto wiedzieć że... beta

  Soczewka – proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny).
  Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:
  Nikon D7000 – lustrzanka firmy Nikon, zaprezentowana 15 września 2010 r. Nikon D7000 jest następcą modelu Nikon D90. Lustrzanka została wyposażona m.in. w nowy procesor obrazu EXPEED 2 i matrycę typu CMOS (format DX), o rozdzielczości 16,2 megapiksela, zakres czułości ISO od 100 do 6400 (H0.3-H2.0 do 25600). Nikon D7000 posiada funkcję nagrywania filmów w standardzie Full HD. 20 lutego 2013 pojawił się jego następca, Nikon D7100, z nowymi ulepszeniami.

  Reklama