Telegraf Chappe’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Telegraf Chappe'a)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Replika telegrafu Chappe’a w Litermont, niedaleko Nalbach
Mapa sieci telegrafów Chappe’a we Francji

Telegraf Chappe’a – system łączności optycznej, opartej na sieci specjalnych semaforów, wynaleziony przez Francuza Claude’a Chappe’a. Zaprezentowany po raz pierwszy w 1792 r., został wkrótce wprowadzony w całej Francji.

VI koalicja antyfrancuska – koalicja austriacko-prusko-rosyjsko-szwedzko-brytyjsko-hiszpańska (wraz z licznymi państewkami niemieckimi), która w schyłkowym okresie wojen napoleońskich w latach 1812–1814 ostatecznie pokonała Cesarstwo Francuskie i zmusiła do abdykacji Napoleona. Zdetronizowany Napoleon został zesłany na Elbę.Optyka to dział fizyki, zajmujący się badaniem natury światła, prawami opisującymi jego emisję, rozchodzenie się, oddziaływanie z materią oraz pochłanianie przez materię. Optyka wypracowała specyficzne metody pierwotnie przeznaczone do badania światła widzialnego, stosowane obecnie także do badania rozchodzenia się innych zakresów promieniowania elektromagnetycznego - podczerwieni i ultrafioletu - zwane światłem niewidzialnym.

Brat Claude’a, Ignace, był deputowanym do francuskiego parlamentu rewolucyjnego. Dzięki jego znajomościom udało się zdobyć środki na uruchomienie linii przekaźnikowej z Lille do Paryża (miano wybudować 15 stacji rozmieszczonych na przestrzeni ok. 200 kilometrów), tą drogą miały być dostarczane najważniejsze wiadomości z frontu (Francja toczyła wówczas wojnę z wielką koalicją).

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Hrabia Monte Christo (fr. Le Comte de Monte-Cristo) – powieść Aleksandra Dumasa ojca z 1844 roku, uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku. Akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838, z przerwą na okres wrzesień 1829 – wiosna 1838. Miejscem akcji są wyspa Monte Christo (Montecristo), Marsylia, Paryż, Rzym oraz inne miejscowości we Francji i Włoszech.

Budowa[ | edytuj kod]

Projekt braci Chappe opierał się na użyciu specjalnie skonstruowanych dwóch ramion połączonych ze sobą w ten sposób, że mogły się one przemieszczać względem siebie. Każde ramię mogło zająć 7 pozycji, a ponadto dodatkowe ramię krzyżowe pozwalało na kolejne cztery układy, co razem umożliwiało stworzenie kodu opartego na 196 kombinacjach. Ramiona koloru czarnego miały od 1 do 10 metrów długości i zostały wyważone. Poruszanie nimi odbywało się za pomocą dwóch rączek. Lampy, które montowano w nocy okazały się w praktyce jednak nieużyteczne.

Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Wieże stacji przekaźnikowych znajdowały się w odległości od 16 do 32 kilometrów od siebie. Na każdej z wież znajdował się teleskop.

Użycie[ | edytuj kod]

W 1792 r. przekazano pierwszą wiadomość z Paryża do Lille. W 1794 r. linia semaforowa przekazał Paryżanom informację o zajęciu przez Austriaków Condé-sur-l’Escaut w mniej niż godzinę po tym fakcie. W tym czasie budowano także inne linie (m.in. do Tulonu). Cały system łączności został skopiowany w wielu innych państwach europejskich, a Napoleon używał go do koordynowania działań swej armii.

Claude Chappe (ur. 25 grudnia 1763, zm. 23 stycznia 1805) – francuski wynalazca, który w 1792 r. zaprezentował system łączności optycznej opartej na specjalnym układzie semaforów, który wkrótce został wprowadzony w całej Francji.Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

W 1824 r. Ignacy Chappe próbował wykorzystać wynalazek do przekazywania komercyjnych wiadomości handlowych (np. o cenach towarów), jednak napotkał na opór środowiska kupieckiego.

W 1846 r. we Francji wprowadzono łączność telegraficzną, jej przeciwnicy wzbraniali się przed nowym sposobem przekazywania informacji i ostrzegali przed możliwością akcji sabotażowych (które miały polegać na przecinaniu drutów).

Nawiązania w kulturze popularnej[ | edytuj kod]

Semafory Chappe’a pojawiają się w powieści Aleksandra DumasaHrabia Monte Christo”. Główny bohater wręcza tam łapówkę słabo opłacanemu operatorowi za przekazanie fałszywej wiadomości. Mimo że telegrafista nie znał kodu przekazywanych wiadomości, a jedynie kopiował ustawienia ramion, Edmund Dantes vel Hrabia Monte Christo podaje mu kartkę ze znakami, jakie ma przekazać.

Semafory Chappe’a (pod nazwą wieże Chappe’a) pojawiają się także w jednej z misji pobocznych gry Assassin’s Creed: Unity, gdzie gracz musi je zniszczyć, poprzez przecięcie linek sterujących ramionami.

Reklama