Tele2 Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tele2 Polska Sp. z o.o. – niezależny operator telekomunikacyjny, działający na polskim rynku w latach 2000–2008. Spółka zależna w Polsce to In2Loop Polska Sp z o.o.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Firma matka Tele2 AB pochodzi ze Szwecji i działa obecnie na terenie 23 krajów Europy, przy czym w ciągu roku 2006 i 2007 wycofała się z Danii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Polski. 29 czerwca 2008 spółka Netia SA zdecydowała się na przejęcie Tele2 Polska.

Zakres działalności[ | edytuj kod]

Do 2001 r. Tele2 oferowało produkt „Gadatek” – usługa działająca w systemie przedpłaconym (pre-paid), wykorzystująca technologię VoIP (Voice over Internet Protocol). Gadatek to przystawka do telefonów stacjonarnych, umożliwiająca wykonywanie połączeń na telefony komórkowe, rozmowy zamiejscowe i zagraniczne.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Uwaga! – magazyn reporterów, emitowany przez telewizję TVN od 2 września 2002 roku. Magazyn ma na celu przedstawienie widzom afer, reportaży, ciekawostek na rozmaite tematy. Uwaga! ujawniła afery w ZUS-ie, Biedronce, Kauflandzie, Championie, Constarze, fabryce Grabka w Zgierzu, domach spokojnej starości czy szpitalach. Uwaga! emitowała takie cykle, jak Polacy do pracy, W Twojej sprawie, Zmowa milczenia, Czy wiesz, co jesz?, Kulisy sławy czy Szkoła, jakiej nie znacie. 4 sierpnia 2008 program wyemitował 2000. wydanie.

Do 2003 r. Tele2 oferowało bezprzewodowy dostęp do Internetu (usługa o handlowej nazwie „Air2Net” o prędkościach od 32 do 512 kbps) w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Sieć bezprzewodowa zbudowana była na sprzęcie BreezeCOM (Alvarion).

Od 2003 r. Tele2 było tzw. operatorem wirtualnym. Swoim klientom oferowało połączenia lokalne, międzymiastowe, międzynarodowe, na telefony komórkowe zarówno poprzez abonamenty lub usługę preselekcji; połączenie wdzwaniane do Internetu (ang. dial-up), a od czerwca 2007 również poprzez łącze stałe. Korzystanie z usług preselekcji w Tele2 uzależnione było od posiadania telefonu stacjonarnego w TPSA z dowolnym abonamentem poza tzw. socjalnym i oszczędnym, oraz zawarciem z operatorem umowy na czas nieokreślony.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Przedsiębiorca telekomunikacyjny – według określenia zawartego w prawie telekomunikacyjnym, jest to podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej polegającej na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny uprawniony do:

Według danych spółki, obsługiwała ona w Polsce ponad milion klientów. Została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego w 2011.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

Tele2 bywała kojarzona z następującymi kontrowersjami:

 • stosowanie nieetycznych chwytów marketingowych, przez niektórych uznawanych za uporczywe,
 • nierzetelne informowanie klientów w kwestii wykorzystywania darmowych minut, co zostało jednak naprawione po interwencji UOKiK-u,
 • nieetyczne praktyki wobec podpisujących umowy na usługę preselekcji.
 • Praktyki te stosowały zewnętrzne firmy partnerskie oferujące usługi Tele2.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości.

  W dniach 10, 11 i 15 września 2006 w programie Uwaga! TVN pokazano, jak w nieuczciwy sposób firma Tele2 zdobywała klientów, bez ich wiedzy i zgody. Program Uwaga został zrealizowany po części na Słowacji. Po tym wydarzeniu Tele2 posiadało model kontrolny mający wyeliminować nieuczciwe firmy i sprzedawców.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Według niektórych analityków rynku telekomunikacyjnego cytowanych przez dziennik „Rzeczpospolita” Tele2 zamierza skupić się na rynku rosyjskim i krajów nadbałtyckich i być może wycofa się też z Portugalii.
  2. Łukasz Dec: Netia kupuje Tele2. rp.pl, 2008-06-30. [dostęp 30 czerwca 2008].
  3. Wyszukiwarka KRS. W: Ministerstwo Sprawiedliwości [on-line]. ekrs.ms.gov.pl. [dostęp 2020-11-15].
  4. UOKiK karze reklamy, które kłamią (pol.). TVN24.pl, 2008-09-19. [dostęp 2009-05-08].
  5. Spółka Tele2 naruszyła prawa konsumentów (pol.). W: Komunikaty prasowe [on-line]. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, 2006-06-12. [dostęp 2020-11-14].
  6. Jak TELE2 pozyskuje klientów? (pol.). 12 września 2006. [dostęp 2020-11-14].
  Połączenie wdzwaniane, połączenie komutowane – sposób połączenia komputera z siecią komputerową polegający na wykorzystaniu modemu telefonicznego do połączenia się z serwerem dostępowym sieci. W celu uzyskania połączenia wykorzystywana jest zwykła stacjonarna linia telefoniczna (analogowa lub cyfrowa) w postaci metalowej pętli abonenckiej lub, rzadziej, jako radiowe łącze abonenckie) albo bezprzewodowe łącze telefonii komórkowej w publicznej sieci telekomunikacyjnej. Serwer dostępowy przekazuje ruch pochodzący z tak połączonego komputera do sieci komputerowej, np. sieci Internet.Netia SA – operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, a także telefonii stacjonarnej. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje Netii od 23 września 2013 r. wchodzą w skład notowanego na GPW indeksu WIG30. Prezesem zarządu Netii SA jest Mirosław Godlewski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Łącze stałe – to rodzaj podłączenia do Internetu polegający na tym, że użytkownik płacąc okresowo abonament w stałej wysokości ma nielimitowany czasem dostęp do Internetu. Niektórzy ISP stosują limity danych, po których przekroczeniu obniżana jest prędkość łącza, obecnie dostawcy w wyniku silnej konkurencji odchodzą od takich praktyk. Połączenie z Internetem w tego typu łączach nie uniemożliwia korzystanie z innych usług dostarczanych przy pomocy tej samej infrastruktury jak to miało miejsce np. w połączeniach połączeniach dodzwanianych (dial up).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.
  Telekomunikacja Polska (TP, również TP S.A. dla odróżnienia od dawnego skrótu Telewizji Polskiej) – operator telekomunikacyjny, były monopolista, a obecnie dominujący dostawca telefonii stacjonarnej w Polsce. Jeden z największych w Polsce dostawców Internetu. Właściciel PTK Centertel Sp. z o.o., operatora telefonii komórkowej Orange, z którą planuje połączyć się przez przejęcie.
  Telefon stacjonarny – telefon, który jest związany na stałe z danym konkretnym miejscem, w którym jest zainstalowany. Oznacza to, że jest on np. przyłączony za pomocą przewodu telefonicznego. Numer takiego telefonu nie jest związany z konkretnym aparatem telefonicznym, ale z konkretnym miejscem przyłączenia. Przykładem takiego telefonu jest tradycyjny telefon analogowy z XX wieku.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  Operator wirtualny (formalnie: operator wirtualnej sieci ruchomej, MVNO z ang. Mobile Virtual Network Operator) – podmiot gospodarczy oferujący swoim klientom usługi związane z telefonią komórkową na bazie infrastruktury telekomunikacyjnej należącej do innego operatora telekomunikacyjnego, zwanego w tym kontekście operatorem infrastrukturalnym lub (ang.) Mobile Network Operator, MNO. W Polsce rynek operatorów wirtualnych rozwija się wolno, według szacunków dziennika Rzeczpospolita pod koniec 2008 roku w Polsce było około 165 000 aktywnych klientów MVNO, co stanowi 0,4% całego polskiego rynku telefonii komórkowej. Na świecie największym operatorem wirtualnym jest Virgin Mobile, który oferuje swoje usługi w dziewięciu krajach położonych na pięciu kontynentach.

  Reklama