Telchyda z Sens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Telchyda z Sens, również Teodechylda lub Techylda, fr. Théodechilde lub Téchilde (ur. ok. 516, zm. ok. 586 w Sens) – córka frankijskiego króla Teuderyka I (zm. 533) i jego żony Suavegothy, fundatorka opactwa św. Piotra w Sens (569), nazwanego później Saint-Pierre-le-Moûtier, święta Kościoła katolickiego.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

O jej życiu niewiele wiadomo. Urodziła się w latach 516-520, zmarła w 570-595 prawdopodobnie w Sens. Miała poślubić królów Waregów: Hermenegisela (540) i jego syna Radegisa (547/550).

Jej wspomnienie liturgiczne w diecezjach Sens i Saint-Flour obchodzono 7 czerwca.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Franks, Merovingian Kings (6) (ang.). Foundation for Medieval Genealogy. [dostęp 2012-02-06].
 • Telchyda z Sens. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-02-06].
 • Saint-Pierre-le-Moûtier – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Nièvre.Archidiecezja Sens (pełna nazwa: archidiecezja Sens(-Auxerre)) - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w środkowej Francji. Przyjmuje się, że biskupstwo w ówczesnym Agedincum (jak w czasach rzymskich nazywało się dzisiejsze Sens) powstało już w I wieku, natomiast bardziej sformalizowana archidiecezja działała tam od III wieku. W 1801 uległa likwidacji, ale już w 1822 została przywrócona. W 1823 została połączona z diecezją Auxerre. Od tego czasu kuria arcybiskupia ma swoją siedzibę w Auxerre, natomiast Sens wciąż jest miastem katedralnym. W wyniku przeprowadzonej w 2002 reformy administracyjnej Kościoła francuskiego archidiecezja straciła status metropolitalny i została włączona do metropolii Dijon.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Teuderyk I (484 - 533/534) - król Franków od 511 z dynastii Merowingów, jego dzielnica obejmowała wschodnią cześć państwa z Metz, Reims tj. obszar później nazwany Austrazją.
  Diecezja Saint-Flour - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Francji. Została erygowana 20 lutego 1317 roku, obecny kształt terytorialny uzyskała w 1822 roku. W 2002 została przeniesiona ze zlikwidowanej wówczas metropolii Bourges do nowopowstałej metropolii Clermont.
  Sens – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Yonne; siedziba podprefektury departamentu.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.
  Waregowie, Wariagowie – nazwa pochodząca od staronordyckiego słowa var (ślub), tu używana w rozumieniu przysięgi, w formie pośredniej vearing (towarzysz, sprzymierzeniec). Niektórzy historycy wywodzą nazwę od fińskiego słowa "vara", oznaczającego straż lub "vaara", czyli niebezpieczeństwo..

  Reklama