Tekla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teklaimię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „chwalić Boga” (gr. theo – Bóg i kleos – sława).

19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni. Święta Tekla, cs. Pierwomuczenica rawnoapostolnaja Fiekła (ur. w I wieku w Ikonium w Azji Mniejszej) – chrześcijanka, dziewica, męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (pierwsza męczennica, równa apostołom).

Tekla imieniny obchodzi: 26 marca, 4 maja, 19 sierpnia, 30 sierpnia, 23 września, 7 października i 15 października.

Osoby noszące imię Tekla:

 • św. Tekla – uczennica św. Pawła Apostoła, skazana na pożarcie przez lwy.
 • Tekla Bądarzewska-Baranowska – polska pianistka i kompozytorka.
 • Tekla Justyna Chopin – matka Fryderyka Chopina
 • Tekla Juniewicz – polska superstulatka, najstarsza osoba w historii Polski
 • Postacie fikcyjne noszące imię Tekla:

  Tekla Justyna Krzyżanowska (ur. przed 14 września 1782 w Długiem, zm. 1 października 1861 w Warszawie) – matka kompozytora Fryderyka Chopina i pisarki Ludwiki Jędrzejewiczowej.15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.
 • Tekla – pajęczyca z serialu animowanego Pszczółka Maja
 • Tekla Wagnerówna – postać z serialu Alternatywy 4
 • dr Tekla – postać z filmu Seksmisja
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • (586) Thekla
 • Występowanie tekstu „Tekla” w tytułach artykułów i w przekierowaniach
 • Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Tekla Juniewicz (ur. 10 czerwca 1906 w Krupsku) – polska superstulatka, najstarsza żyjąca Polka od 20 lipca 2017 oraz najstarsza osoba w historii Polski i krajów słowiańskich, której wiek zweryfikowano.
  Warto wiedzieć że... beta

  (586) Thekla (1906 TC) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 113 dni w średniej odległości 3,04 j.a. Została odkryta 21 lutego 1906 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Maxa Wolfa. Nazwa planetoidy pochodzi od świętej Tekli (została zainspirowana literami oznaczenia asteroidy (1906 TC) w imieniu Saint TheCla).
  Seksmisja – polska komedia science fiction z 1983 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego, opowiadająca historię zahibernowanych w 1991 roku Maksa i Alberta, którzy budzą się po wojnie w świecie pozbawionym mężczyzn.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.
  Tekla Bądarzewska-Baranowska (ur. ok. 1829 w Mławie, zm. 29 września 1861 w Warszawie) – polska pianistka, kompozytorka salonowych utworów na fortepian. Matka pięciorga dzieci, zmarła po dziewięciu latach małżeństwa z J. Baranowskim; jej grobowiec przedstawiający młodą kobietę z rulonem nut zatytułowanych po francusku La prière d’une vierge znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 181 miejsce 27/28).
  Alternatywy 4 – polski serial telewizyjny z 1983 w reż. Stanisława Barei, na skutek działań cenzury emitowany po raz pierwszy w 1986.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama