Tejano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tejano (wym. tehano) – przymiotnik utworzony od hiszpańskiej nazwy Teksasu – Tejas, dawna pisownia Texas (wym. tehas), określający mieszkańca Teksasu, pochodzenia meksykańskiego. Forma żeńska to Tejana, a liczba mnoga Tejanos.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

Termin ten używany był od XIX w. Miewał różne odcienie znaczeniowe, np. Miguel Ramos Arizpe, autor meksykańskiej konstytucji z 1824, w liście do rady miasta Bexar użył terminu Tejanos w odniesieniu do wszystkich obywateli Teksasu.

Obecnie termin ten używany jest też w odniesieniu do stylu muzyki Teksańczyków meksykańskiego pochodzenia (inaczej Tex-Mex), a niekiedy także do innych dziedzin życia, np. kuchni z tego obszaru.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Selena Quintanilla−Pérez - jedna z największych gwiazd muzyki tejano
 • Ritchie Valens
 • Freddy Fender
 • Los Lobos
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Handbook of Texas Online: Tejano
 • Freddy Fender (ur. 4 czerwca 1937, zm. 14 października 2006) – amerykański wokalista country, laureat nagrody Grammy. Z pochodzenia Meksykanin. Największym sukcesem Fendera był przebój "Before The Next Teardrop Falls" który w 1975 roku, dotarł na pierwsze miejsce list przebojów country i pop, jeszcze w tym samym roku wylansował utwór "Wasted Days And Wasted Nights", który również dotarł na szczyt zestawienia list przebojów country. Występował z zespołami Texas Tornados i Super Seven, z którymi został uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Gammy, w 2002 r. otrzymał nagrodę indywidualnie za najlepszy latynoski album "La Musica de Baldemar Huerta”. Zmarł 14 października 2006 r. w swoim domu, przyczyną śmierci był rak płuc.Selena, właśc. Selena Quintanilla-Perez (ur. 16 kwietnia 1971 w Lake Jackson, zm. 31 marca 1995 w Corpus Christi) – meksykańsko-amerykańska piosenkarka, jedna z największych gwiazd muzyki Tejano i Latin na świecie. Sławę zdobyła głównie w krajach hiszpańskojęzycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Los Lobos (pol. Wilki) – amerykański zespół rockowy wykorzystujący w swojej twórczości elementy muzyki meksykańskiej.
  San Antonio (wymowa: /ˌsænænˈtoʊni.oʊ/) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, nad rzeką San Antonio. W 2017 roku przekroczyło 1,5 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w Teksasie.

  Reklama