Technothriller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Technothrillergatunek literacki będący połączeniem thrillera szpiegowskiego, powieści wojennej oraz science fiction. Zazwyczaj zawiera opisy techniczne dotyczące głównego tematu (zwykle technologia wojskowa).

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.Polowanie na Czerwony Październik – debiutancka powieść sensacyjna Toma Clancy’ego z 1984 roku. W Polsce wydała ją oficyna GiG w 1991 r., w tłumaczeniu Doroty i Krzysztofa Murawskich. Jest to czwarta część cyklu o Jacku Ryanie.

Za „ojców współczesnego technothrillera” uważani są: Michael Crichton, autor powieści „Andromeda” znaczy śmierć oraz Tom Clancy, twórca Polowania na Czerwony Październik.

Gatunek literacki - forma utworu literackiego, podrzędna w stosunku do rodzaju literackiego, nadrzędna zaś do odmiany gatunkowej.
Reklama