• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

  Przeczytaj także...
  Przedwiośnie – powieść polityczna Stefana Żeromskiego wydana w 1924 (z datą 1925) w Warszawie w Wydawnictwie Jakuba Mortkowicza.Jerzy Grotowski (ur. 11 sierpnia 1933 w Rzeszowie, zm. 14 stycznia 1999 w Pontederze) – polski reżyser, teoretyk teatru, pedagog oraz twórca metody aktorskiej. Jeden z największych reformatorów teatru XX wieku. Honorowy obywatel Opola.
  Zemsta – komedia Aleksandra Fredry w czterech aktach, która powstała w początku lat 30. XIX wieku. Pierwsze wydanie książkowe (w zbiorze dzieł Fredry) miało miejsce w 1838 we Lwowie. Oba rękopisy dramatu przechowywane są w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

  Teatr im. Jana Kochanowskiego – teatr działający w Opolu. Budynek na pl. Teatralnym, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, powstał w 1975.

  Działalność[ | edytuj kod]

  Teatr był organizatorem corocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”, goszczących najlepsze spektakle z całego kraju, które rywalizują o Grand Prix i szereg nagród dla twórców i aktorów. Od 2015 uległa zmianie formuła festiwalu: jest on obecnie finałem całorocznego konkursu na inscenizację klasycznego polskiego utworu dramatycznego „Klasyka żywa”.

  Teatr 13 Rzędów (funkcjonujący od 1 marca 1962 roku pod nazwą: Teatr-Laboratorium 13 Rzędów) – scena kameralna działająca przy Domu Związków Twórczych w Opolu w latach 1958–1965. Teatr 13 Rzędów założyła dwójka aktorów przedwojennej Reduty – Stanisława Łopuszańska-Ławska oraz Eugeniusz Ławski – jednak jest on najbardziej kojarzony z działalnością Jerzego Grotowskiego, który objął posadę kierownika artystycznego Teatru w 1959 roku. Stanisław Brejdygant (ur. 2 października 1936 w Warszawie) - polski aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz i dramaturg. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, wydziału aktorskiego Warszawskiej Szkoły Teatralnej i reżyserii w łódzkiej filmówce. Jako aktor występował na deskach teatrów warszawskich: Narodowego, Powszechnego, Nowego i Dramatycznego a także Teatru Bałtyckiego w Koszalinie, Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Nowego w Łodzi. Jako reżyser pracował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze Nowym Warszawie. Ma w swoim dorobku role szekspirowskie i w adaptacjach Dostojewskiego, a także w wielu innych. Jako reżyser wystawił m.in. Wiecznego małżonka i Idiotę Dostojewskiego oraz pięć oper (m.in. Damę Pikową Piotra Czajkowskiego). Ma w swoim dorobku kilka filmów, słuchowisk radiowych i widowisk plenerowych. Dużą popularność zdobył jako dubbingujący tytułową postać w brytyjskim serialu Ja, Klaudiusz. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, był członkiem Zarządu Głównego ZASP-u, ZAiKS-u, PEN Clubu, ITI oraz Rady Pisarzy Trzech Mórz. Ojciec aktora Igora Brejdyganta.
  Modelatornia

  Opolski Teatr posiada cztery sceny:

 • Duża Scena (560 miejsc): scena obrotowa o 13 m średnicy z wbudowanymi w nią czterema ogromnymi zapadniami o skoku ponad 5 m, poruszanymi niezależnie od ruchu obrotówki, co jest ewenementem na skalę europejską,
 • Mała Scena (193 miejsca): amfiteatralna, otoczona z trzech stron stromą widownią,
 • Scena Bunkier (80 miejsc): studyjna, w pełni mobilna widownia, umożliwiająca dowolne kształtowanie przestrzeni i zapewniająca bliski kontakt z publicznością.
 • Modelatornia (do 150 miejsc, w zależności od kształtu spektaklu): z inicjatywy Norberta Rakowskiego w 2016 roku została zaadaptowana dawna malarnia teatralna; w pełni wyposażona nowoczesna scena o industrialnym charakterze z mobilną widownią, przeznaczona przede wszystkim na inscenizacje eksperymentalne.
 • W foyer działa kawiarnia Wintydż akt II.

  Jan Kochanowski (ur. 1530 w Sycynie, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie) – polski poeta epoki renesansu, sekretarz królewski, wojski sandomierski w latach 1579–1584, prepozyt poznański w latach 1566–1574.Norbert Rakowski (ur. 1968 w Szamotułach) – polski reżyser teatralny i spotów reklamowych, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim (w latach 1990-1994) i Wydziale Reżyserii Dramatu (w latach 1997-2001). W latach 1994 – 2004 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Od 2015 roku dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W 2008 r. za „Plotkę” Francisa Webera otrzymał łódzką Złotą Maskę w kategorii „najlepsza reżyseria”, a w 2010 r. Grand Prix na warszawskim festiwalu Korczak za spektakl „Kieszonkowa orkiestra”.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zawodowy polski teatr działał w Opolu już od 1945. 7 października, jako Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, pokazał pierwszą premierę, którą była Zemsta A. Fredry. Na początku 1949 oddano do użytku wyremontowany gmach z widownią na 450 miejsc i profesjonalnym zapleczem technicznym – obecnie mieści się tam Filharmonia Opolska. 1 stycznia 1950 roku teatr zmienił nazwę na Państwowy Teatr Ziemi Opolskiej. W 1958 grupa aktorów PTZO założyła Teatr 13 Rzędów, rok później objęty przez Jerzego Grotowskiego. W 1960 nastąpiła przeprowadzka do budynku obecnego Teatru Lalki i Aktora, gdzie teatr gościł piętnaście lat – do otwarcia budynku, w którym znajduje się obecnie. Kamień węgielny pod budowę nowego gmachu zaprojektowanego przez Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego wmurowano w listopadzie 1965 na ówczesnym pl. Lenina (obecnie pl. Teatralny), w miejscu dawnych fundamentów Kulturhausu. Otwarcie teatru miało miejsce 23 stycznia 1975 roku wraz z premierą Przedwiośnia w reżyserii Stanisława Brejdyganta. Nastąpiła też kolejna zmiana nazwy na Teatr im. Jana Kochanowskiego. Natomiast zespół lalkowy Teatru w 1993 został przekształcony w niezależny Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

  Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki - działa od 1993 r. jako samodzielny teatr, przedtem jako sekcja Teatru Dramatycznego.Aleksander Fredro, hrabia herbu Bończa (ur. 20 czerwca 1793 w Surochowie, zm. 15 lipca 1876 we Lwowie) – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz. Tworzył w epoce romantyzmu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. culture.pl [dostęp 2019-06-20]
  2. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. spacerownikteatralny.pl [dostęp 2019-06-20]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Teatru
 • Kup bilet online. bilety.teatropole.pl
 • Teatr – kanał youtube
 • Teatr – instagram
 • prof. Zygmunt Majerski (ur. 24 lutego 1909 w Przemyślu, zm. 4 stycznia 1979 w Gliwicach) - polski architekt, profesor Politechniki Śląskiej.Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.83 sek.