Teatr Wiczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr Wiczyteatr alternatywny, istniejący od 11 listopada 1991 roku.

Teatr alternatywny (zwany także: awangardowy, eksperymentalny, laboratoryjny, niezależny, obrzeży, offowy, otwarty, podziemny, studyjny) to teatr poszukujący nowych środków wyrazu w sztuce aktorskiej lub w materii scenicznej, kreujący nowe układy przestrzenne, nowe metody pracy i nowe relacje między aktorem a publicznością.Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – wielofunkcyjna sala koncertowo-kongresowa znajdująca się w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 12 grudnia 2015 roku.

Lokalizacja[ | edytuj kod]

Siedziba teatru znajduje się w prawobrzeżnej części miasta, w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, przy ul. Szymanowskiego 20/5.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Toruń stanowi jeden z ośrodków kulturalnych w północnej Polsce. W Toruniu odbywa się kilkanaście festiwali teatralnych, filmowych, muzycznych i kulturalnych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.
Tradycje teatru w Toruniu sięgają XVI wieku. Wówczas Gimnazjum Akademickie, obok biblioteki, muzeum, drukarni – założyła teatr. Równolegle obok Gimnazjum Akademickiego teatr prowadziło Kolegium Jezuickie. W 1604 roku wystawiono komedię Nawrócony Saul w Dworze Artusa, a w 1650 tragedię o ścięciu króla angielskiego, Karola Stuarta w Ratuszu Staromiejskim. Były to jednak grupy teatralne bez własnej sceny.
Performance (z ang.: przedstawienie, wykonanie) – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Bulwar - to festiwal teatralny, odbywający się corocznie w Toruniu, począwszy od 2005. Jego organizatorem jest jedyny w regionie, toruński altenatywny Teatr Wiczy oraz jego właściciel i menadżer Romuald "Wicza" Pokojski.

Reklama