Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie – teatr w Sopocie, założony w 1989 roku przez jego dotychczasowego dyrektora, André Hübnera–Ochodlo, znanego także jako interpretatora pieśni jidysz. Od 1995 roku prezesem Fundacji Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej jest Barbara Wiszniewska. Wiceprezesem Fundacji i jednocześnie kierownikiem muzycznym teatru jest kontrabasista i kompozytor, Adam Żuchowski. Od 1997 teatr nosi imię Agnieszki Osieckiej.

Maria Janina Maja Komorowska-Tyszkiewicz (ur. 23 grudnia 1937 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, w latach 1961–1968 związana z Teatrem 13 Rzędów i Teatrem Laboratorium, od 1972 z Teatrem Współczesnym w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1972, 1990), dwukrotnie otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach Bilans kwartalny (1975) i Cwał (1996); od 1991 jest profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.Małgorzata Zajączkowska (ur. 31 stycznia 1956 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST. Debiutowała w Teatrze Narodowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Uczyła w warszawskiej Akademii Teatralnej i w Studio Teatralnym przy Teatrze Żydowskim.

Początki teatru[ | edytuj kod]

Teatr Atelier zapoczątkował swoją działalność 1 września 1989 roku spektaklem Gwiazda za murem Jacka St. Burasa, w reżyserii André Hübnera-Ochodlo, z muzyką Jerzego Satanowskiego. W 1994 roku teatr otrzymał stałą siedzibę przy sopockiej plaży, w dawnej stolarni Grand Hotelu. W lipcu i sierpniu tego samego roku w Teatrze Atelier po raz pierwszy odbyło się Lato Teatralne w Sopocie – coroczna impreza kulturalna obejmująca spektakle dramatyczne, głównie w reżyserii André Hübnera-Ochodlo, prezentujące przede wszystkim współczesną dramaturgię światową (Samuel Beckett, George Tabori, Edward Albee, Thomas Bernhard, Lars Noren) i muzyczne, przygotowywane przez artystów Teatru Atelier wraz z zaproszonymi gośćmi. Lato Teatralne w Atelier natychmiast stało się nieodłącznym elementem letniego sezonu w Trójmieście, a sam teatr jest dzisiaj postrzegany jako letni salon artystyczny Trójmiasta. Od samego początku z teatrem współpracuje wybitny polski kompozytor, Jerzy Satanowski, którego poetycko-muzyczne premiery są wydarzeniami każdego roku.

Mirosław Michał Baka (ur. 15 grudnia 1963 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykonawca piosenki aktorskiej, absolwent PWST we Wrocławiu.Ludmiła Stefanowna Pietruszewska (Людмила Стефановна Петрушевская; ur. 26 maja 1938 w Moskwie) – rosyjska prozaiczka, dramaturg, poetka, scenarzystka i piosenkarka.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Jidyszייִדיש (dosłownie: żydowski – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz; żydowski niemiecki) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch) z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.
Jerzy Krzysztof Satanowski (ur. 23 sierpnia 1947 w Warszawie) – polski kompozytor, wokalista, dyrygent i reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Lesznie (od 2018).
Rafał Mohr (ur. 3 maja 1975 w Bytowie) – polski aktor filmowy i teatralny, znany z seriali Graczykowie oraz Pierwsza miłość.
Hanna Banaszak (ur. 24 kwietnia 1957 w Poznaniu) – polska piosenkarka jazzowa i estradowa. Wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20. i 30. oraz nowe piosenki, nierzadko pisane specjalnie dla niej. Jest również poetką.
Mirosław Andrzej Czyżykiewicz (ur. 1 marca 1961 w Gorlicach) – polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Joanna Bogacka (ur. 17 grudnia 1945 w Gdańsku, zm. 26 listopada 2012 w Sopocie) – polska aktorka filmowa i teatralna.
André Hübner-Ochodlo (ur. 1963 w Plauen) – polski aktor, reżyser teatralny, pieśniarz niemieckiego pochodzenia. Popularyzator kultury jidysz, założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie (1989), inicjator sopockiego festiwalu Lato Teatralne (impreza odbywająca się od 1994), dyrektor Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską.

Reklama