Teatr Adekwatny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Teatru Adekwatnego

Teatr Adekwatny – istniejący od 1964 roku teatr, działający od 1995 jako stowarzyszenie.

Tomasz Wójcik (ur. 6 czerwca 1963) – grafik, scenograf, reżyser teatralny. Jest synem operatora filmopwego Jerzego Wójcika i aktorki Magdy Teresy Wójcik. Studiował fizykę na Politechnice Warszawskiej kończąc studia doktoratem (promotor prof. Jan Petykiewicz).Magda Teresa Wójcik (ur. 10 czerwca 1934 w Wilnie, zm. 17 września 2011 w Podkowie Leśnej) – polska aktorka, reżyserka, współzałożycielka wraz z Henrykiem Boukołowskim Teatru Adekwatnego.

Teatr[ | edytuj kod]

Został założony w październiku 1964 roku w Cieszynie przez Magdę Teresę Wójcik i Henryka Boukołowskiego. W latach 1966–1968 teatr, mający nieformalną strukturę, działał w Szczecinie (Klub 13 Muz) oraz Płocku (EMPiK). Następnie teatr przeniósł się do Warszawy. Przez wiele lat scena Teatru Adekwatnego mieściła się w Stołecznym Domu Kultury przy ul. Brzozowej 1. W 1994 roku teatr został wyrzucony ze swojej siedziby w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (dawny Stołeczny Dom Kultury Nauczyciela), tracąc swoją scenę oraz większą część dorobku materialnego. Obecnie występuje gościnnie na deskach warszawskich teatrów. Od marca 1995 roku Teatr Adekwatny działa w formie stowarzyszenia.

Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu".

W ciągu blisko 50 lat działalności reżyserzy i twórcy teatru sięgali po klasykę – Antygona według Sofoklesa, Medea według Eurypidesa, Ryszard III według Szekspira, Pan Tadeusz według Mickiewicza, a także tworzyli przedstawienia oparte na literaturze współczesnej – Proces według Kafki, Mewa według Bacha, Dżuma według Camusa czy Cesarz według Kapuścińskiego. W repertuarze znalazły się również takie pozycje, jak oparta na improwizacji Joanna D´Arc, czy wystawiona po raz pierwszy na świecie Bhagavad-Gita według Mahabharaty. Do tej pory Teatr Adekwatny wystawił ponad osiemdziesiąt premier, z których wiele otrzymało nagrody i wyróżnienia na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą.

Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.Amfiteatr w Łazienkach Królewskich – amfiteatr znajdujący się w Parku Łazienkowskim w Warszawie w pobliżu pałacu na Wyspie.

W latach 1999–2008 Teatr Adekwatny organizował również corocznie cykle przedstawień plenerowych, które odbywały się w miesiącach letnich gościnnie w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Albert Camus /albɛʀ kamy/ (ur. 7 listopada 1913 w Mondovi, zm. 4 stycznia 1960 w Villeblevin) – francuski pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny. Urodzony w Algierii francuskiej, tworzył swoje dzieła głównie we Francji europejskiej. Jest czołowym reprezentantem egzystencjalizmu w literaturze i uważa się go za jednego z najwybitniejszych intelektualistów Europy w II połowie XX wieku. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1957.
Henryk Ignacy Boukołowski (ur. 11 stycznia 1937 w Białymstoku) – polski aktor, reżyser, współzałożyciel Teatru Adekwatnego.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Mahabharata (skr. Mahābhārata, महाभारत) – jeden z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich (obok Ramajany), znajdujący się w kategorii smryti i należący do głównych dzieł literatury indyjskiej. W hinduizmie nazywany jest piątą Wedą. Utwór jest najdłuższym utworem literackim i eposem na świecie. Zawiera 100 000 ślok (200 tysięcy wersów), tak więc jest dziesięć razy dłuższy od Odysei i Iliady razem wziętych. Epos opowiada o historii starożytnych Indii. W jego skład wchodzi jedno z najważniejszych dzieł hinduizmu – Bhagawadgita.
Dom Kultury 13 Muz (początkowo Klub Literacko-Artystyczny, później Dom Kultury Środowisk Twórczych Klub „13 Muz”) – szczeciński klub zorganizowany w 1946 r. w celu pobudzania ruchu kulturotwórczego na Pomorzu Zachodnim; miejsce wieczorów autorskich, wystaw, spotkań dyskusyjnych i innych wydarzeń kulturalnych. Patronem klubu jest jeden z jego założycieli, Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie działa jako samorządowa instytucja kultury pod nazwą Dom Kultury „13muz”.
William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Reklama