Tczew (gmina wiejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tczewgmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Tczewskie Łąki – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew na pograniczu kociewsko-żuławskim nad Motławą.Boroszewo (kaszb. Bòròszewò) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew. Wieś jest siedzibą sołectwa Boroszewo w którego skład wchodzą również miejscowości Damaszka i Bojary.

W skład gminy wchodzi 26 sołectw: Bałdowo, Boroszewo, Czarlin, Czatkowy, Dalwin, Dąbrówka Tczewska, Gniszewo, Goszyn, Lubiszewo Tczewskie, Łukocin, Malenin, Małżewko, Małżewo, Mieścin, Miłobądz, Rokitki, Rukosin, Stanisławie, Swarożyn, Szczerbięcin, Szpęgawa, Śliwiny, Tczewskie Łąki, Turze, Wędkowy, Zajączkowo, które obejmują 36 miejscowości.

Śliwiny – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew. W kierunku zachodnim od Śliwin znajdują się pozostałości po starym grodzisku zwanym Czarcią Górą.Czatkowy (niem. Czattkau) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew na pograniczu kociewsko-żuławskim, w korytarzu pomiędzy Wisłą i Motławą. Na obszarze wsi znajduje się jezioro Czatkowy.

Siedzibą gminy jest miasto Tczew.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 11 143 osoby.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Tczew ma obszar 170,61 km², w tym:

 • użytki rolne: 80% (13.206 ha: grunty orne 10.260 ha, sady 669 ha, łąki i pastwiska 1669 ha)
 • użytki leśne: 14% (2.517 ha)
 • Pozostały obszar zajmują grunty zabudowane i zurbanizowane (685 ha, w tym mieszkaniowe 37 ha oraz tereny przemysłowe 30 ha) oraz jeziora i grunty pod wodami (338 ha).

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Goszyn (kaszb.Goszënò, za II RP Gorzyn) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew.

  Gmina stanowi 24,46% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Skarszewy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Stanisławie (niem. Stenzlau) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew przy DW224. W pobliżu miejscowości znajduje się węzeł drogowy Stanisławie autostrady A1 z drogą wojewódzką nr 224.
  Łukocin (de. Lukoschin) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Suchy Dąb – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. Gmina Suchy Dąb istniała w latach 1945-1974. Znikła przy okazji gierkowskiej reformy administracyjnej. W latach 1975-1998 teren gminy wchodził w skład gminy Pszczółki w województwie gdańskim. Reaktywacja gminy miała miejsce 2 kwietnia 1991 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, a pierwsze posiedzenie Rady Gminy - 21 maja 1991.

  Reklama