• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tay - rzeka

  Przeczytaj także...
  Argyll and Bute (gael. Earra-Ghaidheal agus Bòd) – jedna z 32 jednostek administracyjnych w Szkocji. Jej stolicą jest Lochgilphead.Napęd kołowy statku (napęd łopatkowy) polega na zastosowaniu w charakterze pędnika obracających się kół łopatkowych, częściowo zanurzonych w wodzie.
  Oban (gael. An t-Oban) - miasto w Szkocji, w hrabstwie Argyll and Bute. Ważny port zachodniego wybrzeża Szkocji. W 2001 r. liczba mieszkańców wynosiła 8 120.

  Tay (gael. Tatha) – najdłuższa rzeka w Szkocji, o długości 193 km. Źródła w Grampianach. Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 6200 km². Uchodzi do Morza Północnego poprzez zatokę Firth of Tay. Największe skupiska miejskie położone nad rzeką: Dundee, Perth

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

  Tay swoje źródła ma na zboczach Ben Lui (Beinn Laoigh) w Grampianach zachodnich, około 32 km od miasta Oban w Argyll and Bute. Stamtąd płynie na wschód przez Highlands, najpierw pod nazwą Connonish, później Fillan, a następnie Dochart, aż do Loch Tay. Z jeziora wypływa w Kenmore, Perth and Kinross i dalej, już jako Tay biegnie przez Perth, które aż do wybudowania Tay Road Bridge i Tay Rail Bridge posiadało najniżej w biegu rzeki położony most, aż do Firth of Tay.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Dundee (wym. [dʌnˈdiː]; gael. Dùn Dèagh) – miasto i jednostka administracyjna (council area) w Szkocji. Leży na północnym brzegu ujścia rzeki Tay (zatoka Firth of Tay, na wschodnim wybrzeżu Szkocji, nad Morzem Północnym).

  Do 18 sierpnia 1966 istniała promowa przeprawa pasażersko-samochodowa pomiędzy Craigie Pier w Dundee i Tayport. Została ona zamknięta w związku z budową Tay Road Bridge. Przed zamknięciem była obsługiwana przez trzy statki: B. L. Nairn (o napędzie kołowym) oraz MV Abercraig i MV Scotscraig (wyposażone w pędniki cykloidalne Voitha-Schneidera).

  Loch Tay (gael. Loch Tatha) – jezioro w Szkocji położone na południe od gór Grampian. Jest to największe jezioro Perth and Kinross; o długości 14 mil i tylko jednej mili szerokości. Na południowym krańcu jeziora znajduje się miasteczko Killin, na północnym zaś wioska Kenmore. Loch Tay jest znanym ośrodkiem sportów wodnych: kajakarstwa, wioślarstwa, żeglarstwa i wędkarstwa.Grampiany (ang. Grampian Mountains, The Grampians, Central Highlands, gael. Am Monadh) - pasmo górskie w Szkocji, najwyższe w Wielkiej Brytanii. Jest to jedno z trzech głównych pasm Szkocji obok Gór Kaledońskich i Wyżyny Południowoszkockiej. Wiele rzek i strumieni bierze tu swój początek. Są to między innymi: Tay, Spey, Cowie Water, Burn of Muchalls, Burn of Pheppie, Burn of Elsick, Cairnie Burn, Don, Dee i Esk. Rejon ten jest słabo zaludniony.

  Od rzeki wzięło swą nazwę kilka innych nazw geograficznych, m.in:

 • Dundee – Dun Tatha, fort na Tay
 • Broughty Ferry (dzielnica Dundee) – Bruach Tatha, brzeg Tay
 • zamek Taymouth
 • Tayside (dawna jednostka administracyjna w Szkocji)
 • Tayport
 • Widok na Tay z Kinnoull Hill w Perth

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. River Tay in Encyclopædia Britannica (ang.). [dostęp 2010-05-01].
  Pędnik cykloidalny - pędnik okrętowy z pionową lub nieznacznie odchyloną od pionu osią ruchu. Jego zasada działania jest zbliżona do działania koła łopatkowego: łopatki pędnika są obrotowe i sterowane są za pomocą mimośrodu, ale w odróżnieniu od koła łopatkowego są stale zanurzone w wodzie, a sam pędnik cykloidalny służy jako ster.Perth (gael. Peairt) − miasto (city) w Wielkiej Brytanii (Szkocja), w regionie Perthshire, nad rzeką Tay. Jest stolicą jednostki administracyjnej Perth and Kinross. Według spisu z 2001 roku liczy 43 450 mieszkańców. Od 1998 roku jest miastem partnerskim Bydgoszczy. Na miejscowym cmentarzu pochowany jest polski pilot i konstruktor Stanisław Działowski. Perth jest położone koło drogi krajowej A9 pomiędzy Dundee a Edynburgiem. W miejscowości znajduje się uczelnia Perth College.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Firth of Tay (gael. Linne Tatha) – zatoka Morza Północnego (Ocean Atlantycki) u wschodnich wybrzeży Szkocji. Uchodzi do niej najdłuższa rzeka Szkocji Tay. W zatoce położona jest jedna większa wyspa Mugdrum.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.154 sek.