Tatnieft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja paliw należąca do spółki w Moskwie

Tatnieftrosyjskie przedsiębiorstwo działające w przemyśle petrochemicznym z siedzibą w mieście Almietjewsk, w Tatarstanie. Spółka została stworzona w 1950 roku z połączenia kilku lokalnych firm działających na rynku naftowym, oraz w branżach pokrewnych z petrochemią. Firma ta zatrudniająca ponad 80 tysięcy pracowników w całej Rosji i jest szóstym co do wielkości koncernem naftowym w Rosji.

Naftohaz Ukrainy (wł. NAK "Naftohaz Ukrajiny") - największe ukraińskie przedsiębiorstwo sektora paliwowo-energetycznego.Kwas tereftalowy (kwas 1,4-benzenodikarboksylowy), C6H4(COOH)2 – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów aromatycznych, zawierający dwie grupy karboksylowe w pozycji para. Jego izomer orto to kwas ftalowy, a izomer meta to kwas izoftalowy.

Spółka Tatnieft jest również notowana na giełdach w Moskwie, Londynie i Frankfurcie. W 1998 roku firma była również pierwszym rosyjskim przedsiębiorstwem, którego papiery wartościowe ADR emitowane przez banki amerykańskie były notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przemysł petrochemiczny (przemysł rafineryjny) - przemysł przerobu ropy naftowej w rafineriach i zgromadzonych wokół nich instalacjach chemicznych. Produkuje przede wszystkim benzynę i inne paliwa ropopochodne, surowce dla ciężkiej syntezy organicznej (m.in. etylen, tlenek etylenu, propylen, toluen, fenol, aceton) oraz tworzywa sztuczne: polietylen, polipropylen i inne. Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w wielu procesach produkcyjnych w przemyśle petrochemicznym. Wykorzystywane są one m.in.: w procesach przetłaczania i dozowania palnych cieczy lub gazów, do ochrony substancji chemicznych przed utlenianiem a także do osłonowania rurociągów.Royal Dutch/Shell (LSE: RDSA , LSE: RDSB ) - brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, zajmujący się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją i sprzedażą.

Głównymi działaniami przedsiębiorstwa jest poszukiwanie gazu ziemnego i ropy naftowej, oraz produkcja materiałów petrochemicznych. Na dzień 31 grudnia 2007 całkowite rezerwy surowców spółki wynosiły około 869 milionów ton ropy naftowej, a także posiadała 77 czynnych pól naftowych na terenie Rosji, m.in. jedno z największych światowych złóż „Romaszkinskoje”, w Libii, Angoli, Syrii, Iranu, Wietnamu, Omanu, Arabii Saudyjskiej i Turcji. Na dzień 1 lipca 2010 roku odnotowano iż spółka Tatnieft posiadała 641 stacji paliw, z czego 511 znajdowało się na terytorium Federacji Rosyjskiej i 128 stacji się na Ukrainie i 2 na terytorium Białorusi.

Ak Bars Kazań (ros. Ак Барс Казань) – rosyjski klub hokejowy z Kazania występujący w KHL. Drużyna była mistrzem tych rozgrywek - zdobywała Pucharu Gagarina w dwóch ostatnich sezonach 2008/09 oraz 2009/10).New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.

W latach 2009–2012 spółka Tanieft za pośrednictwem zależnej od niej spółki TANEKO, oraz amerykańskiej firmy Fluor budowała rafinerię wchodzącą w skład kompleksu petrochemicznego leżącego w Niżniekamsku. Zdolność produkcyjna zakładów petrochemicznych ma mieć możliwości do przerobu około 7 do 14 milionów ton oleju opałowego rocznie. Pozostałe zakłady mają produkować materiały myjące i smary olejowe, paraksylen będący związkiem pochodnym od benzenu i kwas tereftalowy używany do produkcji włókien poliestrowych. Kompleks ma miał kosztować około 3,3 mld $, z czego większość tej kwoty wpłacono w latach 2008–2009.

Indeks RTS (od ang. Russia Trading System) – indeks giełdowy 50 największych spółek notowanych na Moskiewskej Giełdzie Papierów Wartościowych (Московская биржа). Krzemieńczuk (ukr. Кременчýк, ros. Кременчýг) — miasto w środkowej części Ukrainy, w obwodzie połtawskim, port nad Dnieprem.

We wrześniu 2007 roku spółka podpisała strategiczną umowę z koncernem petrochemicznym Royal Dutch Shell w sprawie eksploatacji i produkcji na terytorium Tatarstanu mazutu, oraz bitumu. Podobna umowa partnerska została zawarta z amerykańskim koncernem Chevron Corporation.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

Spółka Tatnieft jest zamieszana w trwający spór z rządem Ukrainy dotyczącym kontroli nad spółką Ukrtatnafta, właściciela rafinerii ropy w Krzemieńczuku. Największa ukraińska państwowa spółka energetyczna Naftohaz Ukrainy jest właścicielem 43,1% udziałów w spółce Ukrtatnafta, Tatnieft posiada 8,6%, a rząd Tatarstanu 28,8% udziałów tej spółki. Pozostałe 18% udziałów zostało nabyte przez dwie spółki „offshore”, sprzymierzone z przedsiębiorstwem Tatnieft. Cała transakcja przekazania tych udziałów nie została uznana przez władze ukraińskie, przez co zgodnie z decyzją sądu ukraińskiego akcje te przeszły w posiadanie Naftohazu Ukrainy. W marcu 2008 roku w tej sprawie firma Tatnieft złożyła międzynarodowy pozew arbitrażowy przeciwko Ukrainie.

Papier wartościowy – zbywalny dokument lub zapis w systemie informatycznym na rachunku papierów wartościowych, który ucieleśnia prawa majątkowe w taki sposób, że dane uprawnienia przysługują osobie wskazanej jako uprawniona w treści dokumentu (choćby jako okaziciel), a przedłożenie go jest warunkiem koniecznym i wystarczającym dla realizacji uprawnienia. Ponadto zniszczenie lub utrata dokumentu powoduje utratę uprawnień dopóki nie zostanie wydane postanowienie o umorzeniu dokumentu.Mazut, ciężki olej opałowy – oleista ciecz będąca pozostałością po destylacji niskogatunkowej ropy naftowej w warunkach atmosferycznych (ciśnienie normalne), w temperaturze od 250 do 350 °C. Składa się z węglowodorów wysokocząsteczkowych.

Sponsoring[ | edytuj kod]

Spółka została sponsorem rosyjskiego klubu hokejowego Ak Bars Kazań, która gra w hali hokejowej pod nazwą Tatneft Arena.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Businessweek.com: tatneft-cls (TATN:RTS) (ros.). [dostęp 2012-07-08].
  2. Turcja zaakceptowała przejęcie kontroli nad największymi rafineriami ropy przez spółkę rosyjskiego koncernu Tatnieft (pol.). Gazeta Wyborcza, 2004-020-9. [dostęp 2012-07-08].
  3. Fluor: Projects (ang.). www.fluor.com. [dostęp 2012-07-08].
  4. TANECO: Oil Refining and Petrochemical Complex in Nizhnekamsk was presented to RF Regional Development Minister (ang.). 2009-07-24. [dostęp 2012-07-08].
  5. RBK daily: Tatnieft będzie współpracował z Shell (pol.). 2007-09-25. [dostęp 2012-07-08].
  6. Reuters: Shell wchodzi w tatarską ropę w Rosji (pol.). 2007-09-25. [dostęp 2012-07-08].
  7. Damon Evans: Russia’s Tatneft eyes Chevron tie-up (ang.). 2008-04-01. [dostęp 2012-07-08].
  8. O.A.O. Tatneft – Arbitration against Ukraine (ang.). Reuters, 2008-03-17. [dostęp 2012-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
Warto wiedzieć że... beta

Almietjewsk (ros. Альметьевск) - miasto w europejskiej części Rosji, w Tatarstanie, położone 279 km na południowy wschód od Kazania.
Paraksylen – organiczny związek chemiczny, węglowodór aromatyczny, jeden z izomerów ksylenu, w którym dwie grupy metylowe znajdują się w położeniu para- (1,4-).
Tatneft Arena (ros. Татнефть-Арена) - hala sportowa znajdująca się w Kazaniu w Rosji. Została otwarta 26 grudnia 2005 roku. Na co dzień jest to lodowisko Ak Barsu Kazań. Tatneft Arena może pomieścić 10 000 kibiców.

Reklama