Tasiujaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tasiujaqinuicka wioska nordycka w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa osady oznacza "przypominające jezioro". Osada znajduje się na wybrzeżu jeziora Leaf, choć nazwa Tasiujaq odnosi się do całego basenu Leaf: jeziora Leaf, przesmyku Leaf i zatoki Leaf. Basen ten jest znany z regularnych, wysokich pływów dochodzących do 15 m. Tasiujaq jest też ostatnim przystankiem kajakarzy spławiających się rzeką Leaf.

Białucha, wal biały (Delphinapterus leucas) – gatunek walenia z rodziny narwalowatych. Białucha ma cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny (patrz: albinizm). Białucha ma bardzo wydatny melon (warstwa podskórnego tłuszczu na czole), który pełni ważną rolę w echolokacji. Przypuszcza się, że białuchy mają jeszcze lepsze zdolności echolokacyjne niż delfinowate.Sokół wędrowny (Falco peregrinus) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy.

Historia[ | edytuj kod]

Francuska firma Révillon Frères w 1905 roku oraz Kompania Zatoki Hudsona w 1907 roku otworzyły faktorie handlowe na wschód od dzisiejszej osady. Faktorie znajdowały się na tradycyjnym szlaku inuitów przemierzających na psich zaprzęgach dystans pomiędzy Kuujjuaq i Kangirsuk. Obie placówki zostały zamknięte w 1935 roku.

Edredon, kaczka edredonowa, miękkopiór (Somateria mollissima) – duży ptak wodny z rodziny kaczkowatych, zamieszkujący w zależności od podgatunku:Nord-du-Québec – największy region administracyjny w Quebecu w Kanadzie, obejmuje około 55% jego obszaru. W regionie żyje jednak tylko 0,5% ludności prowincji Quebec. 59,5% mieszkańców stanowią autochtoni – Indianie i Inuici. Reszta to ludność przybyła tu po XVIII wieku, głównie francuskojęzyczna. Całość terytorium jest na tyle duża iż mogłaby w sobie pomieścić Francję i Belgię. Region do 1987 znany był jako Nowy Quebec (fr. Nouveau-Québec).

W latach pięćdziesiątych XX wieku, rząd federalny Kanady otworzył szkołę w Kuujjuaq i zaczął organizować opiekę medyczną i pomoc społeczną w powstającej wiosce. Okolice nie obfitowały w wystarczającą ilość jedzenia aby wyżywić całą wioskę i społeczność była zdana na pomoc rządu. W celu rozwiązania tego problemu, w 1963 roku władze Nord-du-Québec zdecydowały o utworzeniu nowej wioski na południowym wybrzeżu jeziora Leaf, gdzie występuje większa obfitość jedzenia.

Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.Kuujjuaq jest największą inuicką wioską w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa oznacza "wielką rzekę". Osada jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną.

Rozważano dwie lolakizacje - miejsce zwane Qaamanialuk Paanga oraz miejsce danej osady. Wybrano pierwszą opcję ze względu na łatwy dostęp łodzią, niewielką odległość od rzeki Finger, teren mniej zalewowy na skutek pływów niż druga lokalizacja oraz odpowiednia przestrzeń do budowy lotniska. W 1966 roku nastąpiła przeprowadzka inuitów do nowej siedziby. W 1971 roku otwarto sklep spółdzielczy, który teraz współpracuje z Federacją Spółdzielni Północnego Quebecu.

Piżmowół, wół piżmowy (Ovibos moschatus) – gatunek ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych, jedyny przedstawiciel rodzaju Ovibos Blainville, 1816.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Pstrąg – zwyczajowa nazwa kilku gatunków drapieżnych ryb z rodziny łososiowatych (Salmonidae), zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek. Grupa ta obejmuje blisko spokrewnione gatunki i podgatunki ryb katadromicznych i anadromicznych, mające oliwkowobrunatny grzbiet, boki złotawe z czarnymi plamkami i srebrzysty brzuch. W krajach anglosaskich określane są nazwą trout, a w niemieckojęzycznych – Die Forelle. W języku polskim formy wędrowne tych samych gatunków lub podgatunków określane są zazwyczaj jako trocie. Pstrągi są cenionymi rybami konsumpcyjnymi. Są hodowane w gospodarstwach rybackich, wprowadzane do rzek i jezior. Przez wędkarzy są uważane za atrakcyjne ryby sportowe. Od nazwy tej grupy ryb pochodzi nazwa jednej z tzw. krain rybnych rzek – kraina pstrąga.
Inuit (nazwa własna i ang.: Inuit, spolszczenia: Inuici, Inuitowie, według hasła w encyklopedii PWN Innuici) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.
Kativik – terytorium równoważne z regionalną gminą hrabstwa (territoire équivalent à une municipalité régionale de comté, TÉ) w regionie administracyjnym Nord-du-Québec prowincji Quebec, w Kanadzie. Jego ludność to w większości Inuici. Kativik jest jedną z trzech części składowych regionu Nord-du-Québec.
Kangirsuk jest inuicką osadą w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa oznacza "zatokę". Osada jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną.
Fokowate, foki (Phocidae) – rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich (Pinnipedia), obejmująca 19 gatunków.

Reklama