Tarkin (kodek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tarkin – eksperymentalny kodek obrazu tworzony przez fundację Xiph.org w ramach projektu multimedialnego Ogg. Jego rozwój został wstrzymany w bardzo wczesnej fazie w związku z pracami nad kodekiem Theora.

Ogg - format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.Theora – darmowy, stratny kodek obrazu, stworzony przez Xiph.Org Foundation na podstawie kodeka VP3, który został udostępniony na zasadach FLOSS przez On2 Technologies.

Od innych kodeków wideo odróżnia się zastosowaniem trójwymiarowej transformacji falkowej, większość kodeków bazuje bowiem na dwuwymiarowej transformacji kosinusowej. Innymi kodekami, które stosują transformację falkową, są Dirac i Snow.

Nazwa pochodzi od fikcyjnej postaci (wielki moff Wilhuff Tarkin) z IV epizodu Gwiezdnych wojen.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Dirac
 • DivX, Xvid
 • Snow
 • Theora
 • Falki (z ang. wavelet) – rodziny funkcji zbioru liczb rzeczywistych w zbiór liczb rzeczywistych, z których każda jest wyprowadzona z funkcji-matki (z tzw. funkcji macierzystej) za pomocą przesunięcia i skalowania:Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wilhuff Tarkin to jedna z postaci z sagi Gwiezdnych wojen. Pochodzący z planety Eriadu imperialny dostojnik, wielki moff i dowódca wojskowy, twórca Doktryny Tarkina oraz dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci. W filmie Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja postać ta była odgrywana przez Petera Cushinga.
  Xvid (dawniej XviD) jest biblioteką kodeków video podążającą za standardem MPEG-4, a w szczególności MPEG-4 Part 2 Advanced Simple Profile (ASP). Używa takich funkcji ASP jak b-frames, globalnych i dzielnicowych pikseli kompensacji ruchu, maskowania lumi, kwantyzacji treliażowej, H.263, MPEG i niestandardowych kwantyzacji matryc.
  Dirac - falkowy kodek obrazu stworzony przez brytyjską telewizję BBC i rozwijany jako wolne oprogramowanie. Pierwszym zastosowaniem kodeka na masową skalę była transmisja Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
  Dyskretna transformacja kosinusowa, (DCT – ang. discrete cosine transform, czyli dyskretna transformacja cosinusowa) – jedna z najpopularniejszych blokowych transformacji danych. Jest szczególnie popularna w stratnej kompresji danych.

  Reklama