Tarcza Heraklesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fresk przedstawiający Heraklesa

Tarcza Heraklesa – zachowany w postaci krótkiego fragmentu starogrecki epos tradycyjnie przypisywany Hezjodowi. Poemat jest napisany heksametrem. Liczy około pięciuset wersów. Poemat był tłumaczony na język polski. Ostatnie tłumaczenie sporządził Jerzy Łanowski.

Epos (gr. έπος, epos = słowo), także: ‘epopeja’, ‘poemat heroiczny’, czasem również ‘poemat epicki’ – jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki.Jerzy Wiktor Feliks Łanowski, pseud. literacki Georgius Arvalis (ur. 5 czerwca 1919 we Lwowie, zm. 24 stycznia 2000 we Wrocławiu) - filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor licznych prac naukowych z dziedziny literatury greckiej, tłumacz m.in. Eurypidesa i Menandra. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1993).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hezjod, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-01-12].
  2. Zygmunt Kubiak: Literatura Greków i Rzymian (pol.). books.google.pl. [dostęp 2017-01-12].
  3. Hezjod: Narodziny bogów (Theogonia); Prace i dni; Tarcza; przeł., wstępem i przypisami opatrzył Jerzy Łanowski. (pol.). opac.ciniba.edu.pl. [dostęp 2017-01-12].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Hesiod: Shield of Heracles (ang.). perseus.tufts.edu. [dostęp 2017-01-12].
  • Hezjod (gr. Ἡσίοδος, Hesiodos) z Beocji – epik grecki. Przypuszczenia co do daty jego narodzin wahają się od 850 do 700 p.n.e. (raczej bliżej tej drugiej daty, o czym informuje filolog aleksandryjski Arystarch z Samotraki). Jego imię tłumaczy się jako „ten, co wysyła pieśń”, co może świadczyć o fakcie, iż Hezjod należał do grona aojdów. Jest pierwszym w historii literatury poetą, o którego życiu wiemy dzięki umieszczeniu poszczególnych faktów we własnych dziełach.
    Reklama