• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tanegashima

  Przeczytaj także...
  Kosmodrom Tanegashima (jap. 種子島宇宙センター, Tanegashima Uchū Sentā, Centrum Kosmiczne Tanegashima) – japoński ośrodek do wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną rakiet ze sztucznymi satelitami, podległy JAXA. Usytuowany na południowo-wschodnim skraju wyspy Tanegashima (prefektura Kagoshima), 35 km na południe od Kiusiu. Zajmuje powierzchnię 9,7 km.Nishinoomote (jap. 西之表市 Nishinoomote-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kagoshima, na wyspie Tanegashima.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Tanegashima (jap. 種子島 Tane-ga-shima)japońska wyspa w archipelagu Ōsumi będącego częścią Wysp Satsunan w łańcuchu Riukiu. Administracyjnie należy do prefektury Kagoshima.

  Tanegashima zajmuje powierzchnię 445 km². Jest wyspą wulkaniczną o długości 57 km i szerokości od 5 do 10 km. Linię brzegową o długości 186 km stanowią skaliste wybrzeża i piaszczyste plaże. Na wyspie panuje klimat subtropikalny.

  Liczba ludności wynosi ok. 33 tys. Największym miastem jest Nishinoomote. Wyspa posiada port lotniczy oraz połączenia promowe.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Riukiu (jap. 南西諸島, Nansei Shotō) – archipelag rozciągający się między Tajwanem a Kiusiu, należący do Japonii. Japońska nazwa Nansei Shotō oznacza „Wyspy Południowo-Zachodnie”. Oddziela Morze Wschodniochińskie od Morza Filipińskiego.

  W południowej części wyspy znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Położenie wyspy

 • Port w Nishinoomote

 • Kosmodrom Tanegashima

 • Wybrzeże wyspy

 • Wybrzeże wyspy

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • tanegashimajapan.com
 • Strona prefektury Kagoshima
 • alljapantours.com
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Strefa klimatów podzwrotnikowych (subtropikalnych) - w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej, na którym średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca wynosi +10 °C i więcej w klimatach morskich do 0 °C w klimatach kontynentalnych, zaś opady występują przeważnie w chłodnym półroczu (w klimatach monsunowych latem). Pory roku wyznacza roczny przebieg temperatury, opadów. Wyróżnia się pięć typów tego klimatu:
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Prefektura Kagoshima (jap. 鹿児島県, Kagoshima-ken) – prefektura znajdująca się w południowej części wyspy Kiusiu w Japonii. Obejmuje również szereg wysepek leżących na południowy zachód od Kiusiu, wraz z archipelagiem Amami.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Wyspy Satsunan (jap. 薩南諸島, Satsunan-shotō, wyspy na południe od Satsumy) - grupa japońskich wysp znajdująca się w północnej części archipelagu wysp Nansei (pomiędzy wyspą Tane-ga-shima a wyspami Riukiu). Wyspy administracyjnie należą do prefektury Kagoshima.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.821 sek.