Tancerze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktorzy serialu "Tancerze" podczas koncertu inaugurującego kolejny sezon, Warszawa 2009

Tancerzepolski serial emitowany na antenie TVP2 oraz TVP HD od 4 kwietnia 2009 do 16 grudnia 2010 w czwartki o godz. 21.40. Serial jest polską wersją hiszpańskiej produkcji Un paso adelante oraz amerykańskiego serialu Fame. Ukazuje perypetie uczniów prestiżowej szkoły sztuk scenicznych. Marzeniem młodych ludzi jest kariera na estradzie.

Mirosław Michał Baka (ur. 15 grudnia 1963 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykonawca piosenki aktorskiej, absolwent PWST we Wrocławiu.Magdalena Walach (ur. 13 maja 1976 w Raciborzu) – polska aktorka filmowa i teatralna. W 1999 roku ukończyła PWST w Krakowie. Należy do zespołu aktorskiego Teatru Bagatela. Jest żoną Pawła Okraski; w 2006 roku urodziła syna Piotra.

Wyemitowano trzy serie serialu (33 odcinki). Z powodu niskiej oglądalności TVP2 podjęła decyzję o zakończeniu produkcji.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w szkole sztuk scenicznych Heleny Nałęcz-Gonzales, która po latach spędzonych w podobnej akademii w Madrycie założyła we Wrocławiu własną szkołę. Uczą w niej: Alicja, dawna uczennica Heleny, której życie zmienił wypadek na scenie, Jowita – nauczycielka śpiewu, Krzysztof – nieprzewidywalny aktor i uwodziciel, a także kilka innych ekscentrycznych postaci. Łączy ich artystyczna kariera, która w różny sposób skomplikowała ich losy.

Katarzyna Glinka (ur. 19 kwietnia 1977 w Świdnicy) – polska aktorka filmowa i teatralna oraz prezenterka telewizyjna. Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

Postacie[ | edytuj kod]

Profesorowie[ | edytuj kod]

 • Helena Nałęcz-Gonzales (Małgorzata Niemirska) – założycielka i dyrektorka „Akademii Heleny Nałęcz-Gonzales”. Przez wiele lat pracowała w Madrycie w podobnej instytucji. Postanowiła przenieść swoje doświadczenia na grunt polski i osiem lat wcześniej wróciła do Wrocławia. Helena to surowa, sprawiedliwa, wielkoduszna kobieta: łagodzi spory, szybko i spokojnie podejmuje decyzje. Nie tylko uczy, ale i wychowuje. Ma poczucie winy w stosunku do Alicji, bo 10 lat temu kazała jej tańczyć w przedstawieniu, mimo że Alicja była chora i osłabiona. Alicja doznała wtedy kontuzji, która złamała jej życie.
 • Alicja Pawłowicz (Magdalena Walach) – nauczycielka tańca klasycznego w szkole Heleny. Dzięki Helenie podnosi się z upadku zawodowego i moralnego (epizody w pubach go-go, prostytucja, alkoholizm). Jest zawodową tancerką, najlepszą uczennicą Heleny w czasach, kiedy ta była profesorem w szkole baletowej. Po kontuzji na scenie Alicja zmuszona była przestać tańczyć. Obecnie jest związana z Krzysztofem.
 • Roma Kowalska (Katarzyna Glinka) – nauczycielka tańca nowoczesnego. Nadal czeka na swoją szansę zaistnienia na scenie. Niespełniona, sfrustrowana artystka, która czuje, że praca w szkole jest poniżej jej możliwości. Zostaje wyrzucona przez Helenę z powodu swego braku zaangażowania w lekcje i egzaminy. Dostaje staż w popularnym zespole muzycznym i wyjeżdża do Londynu. Po pewnym czasie ponownie zostaje zatrudniona w szkole.
 • Klaudia Lichotek (Katarzyna Cichopek) – nauczycielka śpiewu. Po egzaminach semestralnych odkrywa, iż jest w piątym miesiącu ciąży. Opuszcza szkołę by móc zamieszkać wraz z ukochanym we Włoszech.
 • Krzysztof Nawojczyk (Marcin Dorociński) – profesor sztuki aktorskiej. Wycofał się ze świata filmu i postanowił zostać nauczycielem. Twierdzi, że najlepszą nauką jest zabawa. Przy zaliczeniach często każe uczniom wykonywać ekscentryczne zadania. Aktualnie jest związany z Alicją.
 • Bernard Kruk (Mirosław Baka) – profesor historii teatru i dyrektor administracyjny szkoły. Nauczyciel z dorobkiem, wzbudza szacunek. Żonaty z pisarką romansideł. Bernard traktuje zarówno życie swoje, jak i szkoły jak zbiór przepisów. Jego pogląd na życie, a w konsekwencji na Akademię, zmienia pod wpływem silnego wstrząsu. Podkochuje się w nim Jowita, nowa nauczycielka śpiewu.
 • Jerzy Biegacz (Wojciech Mecwaldowski) – nauczyciel muzyki. Mąż Romy, z którą właśnie się rozstaje. Swoimi kłopotami uczuciowymi wzbudza wesołość wśród uczniów. Zawsze chce dobrze, ale nigdy mu nie wychodzi. Aktualnie zaręczony ze swoją studentką Ingą Sawczuk.
 • Jowita Kuś-Cassati (Violetta Arlak) – nauczycielka śpiewu. Zastąpiła Klaudię. Jowita podkochuje się w Bernardzie. Jest kobietą mówiącą ludziom wprost co myśli.
 • Antoni Rapacki (Janusz Michałowski) – szkolny woźny. Były technik teatralny. Pozornie nie ma konkretnych obowiązków, ale to dzięki niemu w szkole panuje względny porządek organizacyjny. Oddany Helenie, z którą zna się jeszcze z pracy w teatrze. Ciepły i serdeczny, ale gdy trzeba potrafi być stanowczy i opryskliwy. Przyjaźni się z Piotrem.
 • Studenci[ | edytuj kod]

 • Inga Sawczuk (Natalia Lesz) – wesoła, otwarta na świat i ludzi, zadziorna i odważna, pełna energii. Przyjaźni się z Dorotą. Ma romans z nauczycielem muzyki Jerzym. Ma problemy ze śpiewem. Kiedy Roma dowiedziała się, że Jerzy zdradza ją z Ingą, wystawiła Indze ocenę niedostateczną z tańca nowoczesnego.
 • Robert Kaczmarek (Kamil Czarnecki) – typ aroganckiego twardziela-przystojniaka. Podrywacz, dla którego każda kobieta to zdobycz. Opryskliwy, ale jednocześnie inteligentny, błyskotliwy i dowcipny. Wywyższa się nad innych, czym maskuje swoje braki w talencie, ale w gruncie rzeczy bardzo wrażliwy. Z byłą dziewczyną ma syna, którego bardzo kocha, ale się z nim nie widuje.
 • Dorota Molenda (Karolina Szymańska (aktorka)) – jest z Wrocławia, pochodzi z prostej i niezamożnej rodziny. Pomaga tacie wychowywać młodszego brata. Ojcu nie do końca podoba się, że przez szkołę tańca córka wyprowadziła się z domu. Na co dzień jest raczej wycofana i wstydliwa. Nie czuje się pewnie w dużej grupie. W tańcu nagle ożywa i rozkwita. Dorota marzy o roli w Kotach.
 • Piotr Treblicki (Sebastian Fabijański / Gabriel Piotrowski) – syn rybaka z Jastarni. Marzy, żeby zostać zawodowym tancerzem. Matka w pełni go popiera, ale ojciec żyje w przekonaniu, że Piotr studiuje prawo. Od początku ma kłopoty finansowe. Jest zaradny, podejmuje się różnych zajęć, ale równoczesna praca i szkoła go przerastają. Świetnie tańczy. Bardzo imponuje mu Sylwia.
 • Sylwia Szymanowska (Dorota Czaja-Bilska) – córka słynnych tancerzy. Jest wyniosła i zapatrzona w siebie. Kocha taniec i w tańcu jest perfekcjonistką. Ma ciotkę Aleksandrę, tancerkę. Trzyma wszystkich na dystans, jedynie z Piotrem rozmawia szczerze, dlatego czuje się on wyróżniony. Sylwia widzi tylko swoje nieszczęścia – nie czuje się kochana przez ojca.
 • Kuba Krzysztoń (Leszek Stanek) – ekstrawagancki i błyskotliwy. Powszechnie lubiany mistrz riposty. Ma duże poczucie humoru. Śpiewa, gra, tańczy.
 • Rafał „RAFA” Czałtis (Wojciech Michalak) – nie musiał zdawać egzaminów do szkoły, gdyż dostał stypendium. Jest bardzo utalentowany i uwielbia jazz. Nie umie czytać nut. Jest ekstrawagancki, wygadany i pewny siebie wprowadza sporo zamieszania w szkole. Gra na saksofonie. Najlepiej dogaduje się z Jerzym. Zaprzyjaźnił się także z Kubą.
 • Marta Pawłowicz(Kaja Walden) – młodsza siostra Alicji. Dziewczyna jest lubiana przez studentów. Podkochuje się w Piotrze. Ma ogromny talent taneczny, który Alicja próbuje ignorować ze względu na łączące je więzi.
 • Koty (ang. Cats) – musical skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Autorem libretta jest Trevor Nunn wykorzystujący wiersze autorstwa T.S. Eliota, pochodzące przede wszystkim z tomu poezji Old Possum’s Book of Practical Cats (Koty). Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]




  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  TVP HD – polska stacja ogólnotematyczna Telewizji Polskiej, uruchomiona 6 sierpnia 2008 roku, nadawana w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Emitowane są w niej programy rozrywkowe, sportowe, dokumentalne, seriale oraz pozycje filmowe.
  Sebastian Fabijański (ur. 14 czerwca 1987 w Warszawie) – polski aktor. Studiował w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie, w PWST w Krakowie a obecnie w Akademii Teatralnej w Warszawie. Popularność przyniosły mu seriale Tancerze i Linia życia, w których grał pierwszoplanowe role. Akson Studio zrealizował serial Misja Afganistan, w którym również został obsadzony w pierwszoplanowej roli a przygotowania aktorów (z zakresu "wojskowości") prowadzili m. innymi byli żołnierze jednostki GROM i żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, w której "barwach" aktorzy wystąpują w serialu.
  Wojciech Mecwaldowski (ur. 5 kwietnia 1980 w Dusznikach) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu.
  Leszek Stanek (ur. 26 maja 1981 w Świętochłowicach) – polski wokalista, aktor, choreograf i osobowość telewizyjna.
  Wojciech Adamczyk (ur. 4 lipca 1959 w Szczecinie) – polski reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, profesor sztuk teatralnych.
  Violetta Arlak, właśc. Violetta Zmarlak, wyst. też jako Viola Arlak (ur. 1 stycznia 1968 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także estradowa.

  Reklama