Tamara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tamara – współczesna forma żeńskiego imienia semickiego Tamar (po aramejsku: palma daktylowa).

Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.Tamara Łempicka (ur. 1898 w Warszawie, zm. 18 marca 1980 w Cuernavaca), znana też jako Tamara de Lempicka, polska malarka epoki art déco.

Tamara imieniny obchodzi: 1 maja, 3 czerwca i 29 grudnia.

Tamara Arciuch (ur. 24 marca 1975 w Skierniewicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jej mężem był Bernard Szyc, z którym ma syna Krzysztofa (ur. 1999). Obecnie związana z aktorem Bartłomiejem Kasprzykowskim, mają syna Michała (ur. 15.czerwca 2009).Tamara Sorbian, także Tamara Sorbian-Kasprzycka i Tamara Kasprzycka (ur. 5 października 1952 w Warszawie) – polska reżyserka, scenarzystka i producentka.

Postacie biblijne o imieniu Tamara[ | edytuj kod]

 • Tamar – synowa Judy, uwiodła swego teścia by dojść swego prawa (Rdz 38, 6 - 30)
 • Tamar – córka króla Dawida, została zgwałcona przez przyrodniego brata, co było powodem wojny rodzinnej (2Sm 13, 1 - 39)
 • Znane osoby o imieniu Tamara[ | edytuj kod]

 • Królowa Tamara – królowa Gruzji, święta prawosławna, której wspomnienie obchodzone jest 1 maja
 • Tamara Arciuch – polska aktorka
 • Tamara Feldman – amerykańska aktorka
 • Tamara Łempicka – polska malarka
 • Tamara Rotolo – jedna z kochanek Alberta II, księcia Monako
 • Tamara Smirnowa – rosyjska astronomka
 • Tamara Sorbian – polska reżyserka, scenarzystka, producentka
 • Tamara Tichonowa – rosyjska narciarka
 • Tamara Todewska – macedońska piosenkarka
 • Tamara Gee – amerykańsko-polska piosenkarka
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • BMZ/ŁTZ TEM2 – lokomotywa spalinowa, nazywana w Polsce potocznie Tamara
 • Tamar
 • Honoriusz II przyjął tytuł księcia Monako w 1612 roku. Monako zostało uznane za suwerenne księstwo przez króla Hiszpanii Filipa IV w 1633 i przez króla Francji Ludwika XIII na mocy traktu w Péronne, w 1641.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Albert II Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois, hrabia Polignac, markiz Baux (Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, ur. 14 marca 1958 w Monako) – 14. książę Monako od 6 kwietnia 2005, regent Księstwa Monako od 31 marca 2005 do 6 kwietnia 2005. Syn księcia Rainiera III Grimaldi i księżnej Grace Grimaldi, olimpijczyk.
  Tamara Todewska, bardziej znana jako Tamara, (cyryl. Тамара Тодевска; ur. 1 czerwca 1985 w Skopje) - macedońska piosenkarka, reprezentantka Macedonii na Eurowizji 2008 w Belgradzie. Jej ojciec jest Macedończykiem, a matka Serbką z Hercegowiny. Jej siostra Tijana Todewska-Dapčević jest znaną macedońską piosenkarką.
  Język aramejski (aram. ܐܪܡܝܐ – Ārāmāyâ, hebr. ארמית – Arāmît) – język z grupy semickiej, używany na Bliskim Wschodzie od II tysiąclecia p.n.e. do czasów dzisiejszych.
  Tamara Feldman (ur. 5 grudnia 1980 w Wichicie) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Z pochodzenia pół-Czirokezka i pół-Meksykanka.
  Tamara Iwanowna Tichonowa (Тама́ра Ива́новна Ти́хонова, ur. 13 czerwca 1964 r.) - radziecka biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska oraz pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).
  Tamara Michajłowna Smirnowa (ros. Тамара Михайловна Смирнова, ur. 25 grudnia 1918 w Heniczesku, zm. 2001) – rosyjska astronomka z Petersburga, odkryła 135 planetoid (134 samodzielnie oraz 1 z Ludmiłą Czernych). Jednej z nich nadała nazwę (2519) Annagerman (2 listopada 1975) na cześć polskiej piosenkarki Anny German. Była również współodkrywczynią komety okresowej 74P/Smirnova-Chernykh.

  Reklama