Talerze perkusyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
16" talerz crash na statywie
10" talerz splash

Talerze perkusyjne lub talerze (żele, czynele; wł. piatti, lub cinelli, skrót: ptti.), potocznie w żargonie muzyków rozrywkowych blachy – instrumenty z grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku, wykorzystywane w różnych rodzajach orkiestr i zestawie perkusyjnym.

Istanbul Mehmet – turecka firma produkującą szeroką gamę, wysokiej klasy, ręcznie kutych, talerzy perkusyjnych w Stambule. Założycielem firmy jest Mehmet Tamdeğer.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Są to zwykle cienkie, okrągłe dyski, z uwypukleniem biegnącym koncentrycznie (wyjątek: talerz china). Wykonane są głównie ze stopów brązu, mosiądzu czy nowego srebra. Występują w różnej średnicy i grubości. Gra polega na uderzaniu pojedynczego talerza pałkami perkusyjnymi lub też zderzaniu o siebie dwóch talerzy (np. hi-hat w zestawie perkusyjnym). Umieszczane są na statywach bądź trzymane są w rękach.

Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.Talerze orkiestrowe inaczej czynele lub żele (wł. piatti a due) – instrument z grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku, wykorzystywany w orkiestrze symfonicznej oraz orkiestrze dętej.

Talerze perkusyjne pochodzą od tradycyjnych instrumentów używanych w Indiach i Bangladeszu (znanych tam jako karatale). W Europie znane są od średniowiecza.

Budowa talerza[ | edytuj kod]

W talerzu perkusyjnym wyróżnia się poszczególne elementy: główkę (dzwonek, kopułkę), łuk oraz krawędź. Jego charakterystyka polega na poszczególnych parametrach:

Orkiestra – duży zespół instrumentalny, liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów. W celu synchronizacji gry takiej ilości wykonawców w orkiestrze potrzebny jest dyrygent.Smyczek - element instrumentu smyczkowego służący do wzbudzania wibracji strun. Smyczek składa się z drzewca będącego elementem nośnym wykonanym z bardzo trwałego drewna (fernambuku, tabebuja), uchwytu, włosia i śruby naciągowej (żabka), pozwalającej uzyskać odpowiedni naciąg włosia, niezbędny do poprawnej gry. Smyczek stosowany jest również do grania na wibrafonie, talerzach i pile.
 • rozmiar główki – wysokość dźwięku, głośność
 • ciężar (grubość) – głośność i ogólne brzmienie
 • profil (różnica między szczytem główki a krawędzią) – wysokość dźwięku
 • rozmiar (średnica) – głośność i wydźwięk (wybrzmienie)
 • artykulacja
 • Panuje zasada, że im wyższy parametr talerza, tym wyższa wartość cechy, na którą wpływa.

  Pałki perkusyjne - przedmioty służące do uderzania w instrumenty perkusyjne w celu wydobycia z nich brzmienia. Wykonane są z drewna, w zależności od zastosowań może to być grab, brzoza, dąb, lub najczęściej hikora uchodząca za najwytrzymalsze z tych drewien. Uderzając w talerze, bądź membrany bębnów wydobywa się z nich dźwięk.Meinl to niemiecka firma produkująca talerze i instrumenty perkusyjne. Siedziba firmy mieści się w Gutenstetten w Niemczech. Jako jedyny producent stosuje 4 stopu brązu: B8, B10, B12, B20. Meinl wytwarza również takie instrumenty jak: bongosy, kongi, cowbell, djembe, shaker, tamburyn.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.
  Mosiądz – stop miedzi i cynku, zawierający do 40% cynku. Może zawierać dodatki innych metali, takich jak ołów, aluminium, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem. Topi się w temp. poniżej 1000 °C (zależnie od gatunku). Powyżej temperatury 907 °C główny składnik stopowy mosiądzu tj. cynk zaczyna parować powodując tworzenie się zgaru.
  Sabian – kanadyjski producent talerzy perkusyjnych, należy obok takich firm jak Zildjian, Paiste oraz Meinl do liderów rynku. Firma powstała 1981 roku w Meductic w Nowym Brunszwiku z inicjatywy Roberta Zildjiana syna Avedisa Zildjiana III prezesa firmy Zildjian. Nazwa firmy Sabian pochodzi od dwóch pierwszych liter trójki dzieci właściciela firmy Sally, Billy oraz Andy. Do popularnych muzyków grających na produktach firmy należą m.in. perkusiści Neil Peart, Phil Collins, Jojo Mayer, Chad Smith, Sean Kinney, Mike Portnoy, Terry Bozzio, Dave Weckl, Virgil Donati czy Bill Ward.
  Hi-hat, rzadziej hi hat - instrument z grupy idiofonów, będący częścią zestawu perkusyjnego. Najczęściej występuje w rozmiarach 14" i 13".
  Istanbul Agop – turecka firma wytwarzająca talerze perkusyjne z siedzibą w Stambule. Firma wytwarza talerze głównie ręcznie z brązu B20 a także tańsze serie z brązu B8 i mosiądzu.
  Paiste – szwajcarska firma zajmująca się produkcją talerzy perkusyjnych oraz gongów. Nazwa z estońskiego oznacza "błyszczeć, świecić".
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku

  Reklama