Talaos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Talaos (gr. Тαλαός) – w mitologii greckiej władca Argos.

Adrastos (gr. Ἄδραστος Ádrastos, łac. Adrastus) – w mitologii greckiej król Argos, greckiego miasta w Argolidzie.Argonauci (gr. l.mn. Ἀργοναῦται Argonautai, ‘żeglarze na Argo’, l.poj. Ἀργοναύτης Argonaútēs, łac. Argonautae) – w mitologii greckiej 52 uczestników wyprawy do Kolchidy po „złote runo” cudownego barana.

Ojcem Talaosa był Bias. Matką zaś była Pero. Drzewo genealogiczne Talaosa

Talaos władał częścią królestwa Argos, które Projtos oddał Biasowi. Zaliczał się też do Argonautów.

Nie ma zgody w źródłach co do imienia żony Talaosa. Wymienia się imię Lysimache, które łączy się najczęściej z córką Abas, bądź też Lysianassa, którą z kolei czyni się córką Polibosa z Sykionu. Talaos doczekał się syna imieniem Adrastos. Potomkowie Talaosa

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grimal 2008 ↓, s. 332.
  2. Grimal 2008 ↓, s. 247.
  3. Grimal 2008 ↓, s. Tablica 1.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo we Wrocławiu, 2008. ISBN 978-83-04-04673-3.
  • Projtos (łac. Proetus) – w mitologii greckiej bliźniaczy brat Akrizjosa. Jego ojcem był Abas, król Argolidy, a matką Aglaja (według innych źródeł Okalea).Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).
    Reklama