Takhini River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Takhini Riverrzeka w Kanadzie, przepływająca przez terytorium Jukonu, o długości około 180 km. Stanowi dopływ rzeki Jukonu.

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Yukon Quest – tysiącmilowy międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów odbywający się corocznie w lutym, w Ameryce Północnej. W latach parzystych wyścig prowadzi z Fairbanks na Alasce do Whitehorse w kanadyjskim Terytorium Jukon, a w latach nieparzystych uczestnicy podążają w przeciwnym kierunku. Yukon Quest jest uznany za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy wyścig psich zaprzęgów na świecie.

Źródła rzeki znajdują się na północ od Whitehorse i płynie w kierunku wschodnim od jeziora Kusawa. Uchodzi do Jukonu między Whitehorse, a jeziorem Laberge.

Zimą rzeka jest zamarznięta i jest częścią trasy wyścigu Yukon Quest.

Alaska Highway jest równoległa do rzeki Takhini River i przecina się z Klondike Highway u pobliżu jej ujścia do Jukonu.

Rzeka ta jest szczególnie popularna wśród turystów uprawiających kajakarstwo.

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Jukon (ang. i fr. Yukon) – terytorium Kanady. Graniczy z Terytoriami Północno-Zachodnimi od wschodu, z Kolumbią Brytyjską na południu i Alaską na zachodzie. Północną granicę terytorium stanowi wybrzeże Morza Beauforta.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Yukon Government: Heritage Resources (ang.). [dostęp 28 listopada 2013].
  2. The road chose me: Takhini Days (ang.). [dostęp 28 listopada 2013].
  Warto wiedzieć że... beta

  Kajakarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, wykorzystująca kajaki i kanadyjki.

  Reklama