• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Take Me to Your Heaven  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.

  Take Me to Your Heavenangielskojęzyczny singel szwedzkiej wokalistki Charlotte Perrelli wydany w 1999 roku i umieszczony na albumach Tusen och en natt i Charlotte. Utwór został napisany przez Larsa Diedricsona, a tekst napisali Gert Lengstrand i Marcos Ubeda.

  27 lutego szwedzkojęzyczna wersja utworu – „Tusen och en natt” – wygrała szwedzkie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji Melodifestivalen 1999, dzięki czemu reprezentowała Szwecję podczas 44. edycji festiwalu zorganizowanym w Jerozolimie w Izraelu i ostatecznie go wygrała.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Historia utworu[ | edytuj kod]

  Nagrywanie[ | edytuj kod]

  Utwór został zgłoszony przez Charlotte Perrelli pod tytułem „Tusen och en natt” do szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 roku – Melodifestivalen 1999. Muzykę do piosenki stworzył Lars Diedricson, a tekst napisali Gert Lengstrand i Marcos Ubeda. Producentem singla był Mike Wendt, a miksowaniem zajął się Bo Reimer.

  Charlotte Perrelli, wcześniej Charlotte Nilsson (właściwie Anna Jenny Charlotte Perrelli z domu Nilsson, ur. 7 października 1974 w Hovmantorp koło Växjö) – szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni 45. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Jerozolimie w 1999 roku z piosenką „Take Me to Your Heaven”.Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

  Wydanie[ | edytuj kod]

  Utwór został wydany w 1999 roku pod szyldem wytwórni Mariann jako singel reprezentujący Szwecję podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego przez stolicę Izraela – Jerozolimie. Promował on również płytę „Charlotte”, który został opublikowany przez wytwórnię Stockhouse.

  Występy na żywo: Melodifestivalen i Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  27 lutego 1999 roku szwedzkojęzyczna wersja „Take Me to Your Heaven” – „Tusen och en natt” – została wykonana w finale szwedzkich selekcji do 44. Konkursu Piosenki Eurowizji – Melodifestivalen 1999. Ostatecznie wygrała rundę finałową, zdobywając łącznie 217 punktów, mając aż 69-punktową przewagą nad zdobywcami drugiego miejsca w finale – zespołem Drömhus.

  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.

  We sobotę 29 maja angielskojęzyczna wersja singla została zaprezentowana jako piętnasta w finale 44. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanym w Usshishkin Hall in the International Convention Centre w Jerozolimie. Zdobyła łącznie 163 punkty, które zapewniły piosenkarce zwycięstwo. Utwór zdobył maksymalną ilość 12 punktów od Bośni i Hercegowiny, Estonii, Malty, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.
  44. Konkurs Piosenki Eurowizji 1999 został rozegrany 29 maja w audytorium Menachema Ussyszkina w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Jerozolimie.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.
  Estonia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj wziął udział również w rundzie kwalifikacyjnej do 39. edycji festiwalu organizowanej rok wcześniej, jednak Janika Sillamaa z utworem „Muretut meelt ja südametuld” nie przeszedł kwalifikacji dla państw byłego bloku wschodniego. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się estoński nadawca publiczny Eesti Rahvusringhääling (ERT).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.808 sek.