Takayuki Hirata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Takayuki Hiratajapoński pianista, wykładowca akademicki.

Katarzyna Popowa-Zydroń (Ekaterina Popova) (ur. 30 kwietnia 1948 w Sofii) – polska pianistka i pedagog pochodzenia bułgarskiego .Region Kansai (jap. 関西地方, Kansai-chihō), inaczej: region Kinki (jap. 近畿地方, Kinki-chihō) - region w środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii, obejmujący prefektury: Nara, Wakayama, Mie, Kioto, Osaka, Hyōgo i Shiga.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Osace. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u swojego ojca. Od 12 roku życia doskonalił technikę u prof. Shinobu Yamady w Kansai. Po ukończeniu szkoły Proffesional School of the Piano kontynuował naukę gry w klasie mistrzowskiej prof. Jerzego Sulikowskiego w Tokio. W latach 1993-1998 studiował w Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jeszcze w trakcie studiów wykonał wiele recitali, koncertował również m.in. z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej oraz Toruńską Orkiestrą Kameralną. Wykonywał również własne kompozycje fortepianowe.

Rafał Blechacz (ur. 30 czerwca 1985 w Nakle nad Notecią) – polski pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.Państwowa Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego – filharmonia w Bydgoszczy, istniejąca w obecnej siedzibie od 16 listopada 1953 roku. Pełni funkcję muzycznego centrum regionu kujawsko-pomorskiego, a także galerii sztuki i ośrodka inspiracji naukowych.

Uczestnik festiwali w Polsce, Europie i Japonii. Współpracuje ze skrzypaczką, Dorotą Gajek, altowiolistą Filipem Wroniszewskim i z tenorem, Dawidem Jungiem, z którym koncertował m.in. w Wiedniu. Pianista wykładał na Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Popularyzator japońskiej muzyki w Polsce, wykonuje utwory współczesnych kompozytorów japońskich, m.in. Tōru Takemitsu, Katsuhisa Hattori W roku 2000 roku uczestniczył w prawykonaniu Koncertu na 2 fortepiany słynnego kompozytora japońskiego Kohichi Hattori. Koncert ten został nagrany przez Polskie Radio Olsztyn oraz transmitowany przez Państwową Stację Telewizyjną NHK w Japonii. Solo pianista koncertuje głównie w Japonii, Polsce, Holandii, Rumunii i Niemczech. Obok Rafała Blechacza, Katarzyny Borek i Krzysztofa Herdzina należy do znamienitych wychowanków prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Jerzy Sulikowski (ur. 13 marca 1938 w Wojkowicach) – pianista, profesor nadzwyczajny sztuk muzycznych, związany z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Archiwum Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Dawid Jung (ur. 17 stycznia 1980 w Kłecku) – poeta, edytor, krytyk literacki i teatralny, tenor, badacz kultury, regionalista.
  Nauczyciel akademicki – osoba wykształcona w określonej dziedzinie naukowej i prowadząca przedmiot kierunkowy kształcenia dla studentów w szkołach wyższych lub (Akademii, Uniwersytecie), przy czym należy odróżnić nauczyciela np. przedszkola czy szkoły elementarnej od nauczyciela akademickiego.
  Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – polska państwowa uczelnia muzyczna kształcąca dyplomowanych artystów muzyków – instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów, kompozytorów, teoretyków, pedagogów, reżyserów dźwiękowych, aranżerów, animatorów kultury, z tytułem licencjata, magistra sztuki oraz doktora sztuki. Edukacja obejmuje muzykę klasyczną, jazzową, rozrywkową, estradową i kościelną. Rektorem uczelni jest prof. Elżbieta Wtorkowska (2020–2024).
  Katsuhisa Hattori (jap. 服部克久, Hattori Katsuhisa, ur. 1 października 1936 w Tokio) – japoński kompozytor muzyki klasycznej, tworzący również muzykę do filmów anime, telewizyjnych serii anime oraz OVA. Hattori jest uznanym kompozytorem w Japonii. Komponuje głównie muzykę klasyczną, jednak jest doświadczony również w tworzeniu muzyki innych gatunków, takich jak New Age oraz jazz. Jest synem Ryoichiego Hattori i ojcem Takayukiego Hattori, którzy również są kompozytorami. Oprócz bycia kompozytorem, Hattori jest również pianistą oraz sędzią i przewodniczącym wielu koncertów w Tokio.
  Japończycy (jap. 日本人, Nihonjin, Nipponjin) – jeden z najliczniejszych narodów zamieszkujących Azję Wschodnią, głównie Japonię.
  Tōru Takemitsu (jap. 武満徹, Takemitsu Tōru, ur. 8 października 1930 w Tokio, zm. 20 lutego 1996 w Tokio) - jeden z najbardziej znaczących kompozytorów japońskich. W swoich utworach łączył on elementy kultury zachodniej i wschodniej. Zajmował się także estetyką i teorią muzyki.
  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie predysponuje do gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy.

  Reklama