Takashi Yamamoto (pianista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Takashi Yamamoto (jap. 山本貴志 Yamamoto Takashi; ur. 12 kwietnia 1983 w Nagano)japoński pianista, laureat wielu konkursów muzycznych, w tym IV nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2005).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.

Życiorys[ | edytuj kod]

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Był uczniem szkoły muzycznej w Nagano, a w latach 1999–2002 studiował w Tōhō Gakuen School of Music przy uniwersytecie w Tokio. W 2003 podjął dalsze studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Piotra Palecznego.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, nazywany często Konkursem Chopinowskim – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Jest jednym z niewielu konkursów monograficznych – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Zainicjowany został w 1927 r. przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa (1886–1980).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Jest laureatem wielu konkursów muzycznych:

 • XII Konkurs Pianistyczny w Nagano (1997) – Grand Prix
 • Ogólnojapoński Konkurs Muzyczny dla młodzieży (1998) – III nagroda
 • Japoński Konkurs Muzyczny (2001) – III nagroda
 • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny "Praska Wiosna" (2004) – III nagroda i nagroda specjalna im. Valentiny Kamenikowej dla najmłodszego finalisty
 • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego (2004) – V nagroda
 • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Seilera (2005) – I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie muzyki Chopina
 • XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (2005) – IV nagroda (ex aequo ze swym rodakiem Shōhei Sekimoto)
 • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Giny Bachauer (2006) – II nagroda
 • Występuje w wielu krajach. Wielokrotnie powracał z koncertami do Polski, grał m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Nagrał dwie płyty z utworami Fryderyka Chopina dla wytwórni Avex Group.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego – odbywający się co 3 lata w Bydgoszczy konkurs fortepianowy o randze międzynarodowej, w którym mogą brać udział pianiści w wieku do 27 lat. Pierwszy Konkurs odbył się w 1961 r., a od 1994 r. jego organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – cykliczna coroczna impreza muzyczna odbywająca się na początku sierpnia w Dusznikach-Zdroju. Jest najstarszym w świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Obecnym dyrektorem artystycznym festiwalu jest Piotr Paleczny. Koncerty odbywają się w Dworku Chopina.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Avex Inc. (jap. エイベックス株式会社 Eibekkusu Kabushiki-gaisha) – japońska wytwórnia muzyczna z siedzibą w Tokio, założona 11 kwietnia 1988 przez Masato Matsuurę.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Shōhei Sekimoto (jap. 関本昌平, Sekimoto Shōhei, ur. 10 kwietnia 1985 w Osace) – japoński pianista, laureat IV nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2005).

  Reklama