Takashi Amano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Takashi Amano (jap. 天野 尚 Amano Takashi; ur. 18 lipca 1954 w Niigata, w Japonii, zm. 4 sierpnia 2015)japoński fotografik, projektant, autor i akwarysta. Wyspecjalizował się w szczególności w fotografii akwarystycznej.

Wgłębka wodna, wgłębka pływająca, mech wodny (Riccia fluitans) – gatunek wątrobowca z rodzaju wgłębka. Występuje w wodach półkuli północnej w strefie klimatu ciepłego oraz umiarkowanego.Akwarystyka słodkowodna – dział akwarystyki, wiedza dotycząca hodowli zwierząt i roślin słodkowodnych w akwarium, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą organizmów słodkowodnych w akwariach.

Amano uważany był za wpływową osobowość światowej akwarystyki. Znacząco przyczynił się do ukształtowania pojęcia akwarium naturalnego. Dzięki niemu japońska sztuka ogrodnicza znalazła zastosowanie jako element wzornictwa w aranżacji akwariów i sposobach sadzenia w nich roślin. Typowymi były dla niego asymetryczne aranżacje roślinności wodnej z naturalnymi kamieniami i korzeniami na wzór rzeczywistych krajobrazów zaobserwowanych w naturze. Jego filozofią tworzenia akwariów naturalnych było kreowanie ekosystemów szczególnie atrakcyjnych pod względem estetycznym. Jego celem nie było wierne odwzorowanie natury, ale kreowanie imaginacyjnych biotopów przy pomocy środków dostępnych w akwarystyce, tak aby przypominały naturalne krajobrazy przyrodnicze. W swoich zbiornikach skupiał on często rośliny i zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów, których miejsca występowania w naturze nigdy się nie przecinają.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ekosystem (gr. oikos – dom, mieszkanie, gospodarstwo; gr. systēmatikós – zestawiony od sýstēma – zestawienie, połączenie od synistánai – zestawiać) – dynamiczny układ ekologiczny, na który składa się zespół organizmów (biocenoza) połączonych relacjami troficznymi (tworzących sieć troficzną) wraz ze środowiskiem przezeń zajmowanym, czyli biotopem, w którym zachodzi przepływ energii i obieg materii. W skrócie zatem ekosystem to biocenoza wraz z biotopem. Ekosystemy wyodrębniane są na podstawie istnienia silniejszych powiązań w ich obrębie niżeli między ich składowymi a otoczeniem (biologicznie ważne pierwiastki chemiczne krążą intensywniej w obrębie poszczególnych ekosystemów niż pomiędzy nimi).

W jego akwariach towarzyskich dużą rolę odgrywają również skorupiaki. To dzięki niemu krewetki amano (Caridina multidentata wcześniej Caridina japonica) cieszą się dziś w akwarystyce tak wielką popularnością. Stosuje on je obok grubowargów syjamskich (Crossocheilus oblongus) (nazywanych potocznie kosiarkami) do zwalczania glonów. Preferowanymi roślinami stosowanymi przez Takashiego Amano były m.in. Glossostigma elatinoides (Glossostigma elatinoides) i wgłębka wodna (Riccia fluitans).

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Akwarysta – osoba zajmująca się akwarystyką w ramach relaksu (hobbysta, miłośnik) lub zawodowo (specjalista w zakresie akwarystyki, hodowca zwierząt lub roślin akwariowych). Akwaryści działają samodzielnie, zrzeszają się w klubach lub stowarzyszeniach akwarystów.

Amano wraz ze swoją firmą Aqua Design Amano (w skrócie ADA) rozprowadzał własne produkty akwarystyczne, w tym specjalne akcesoria do sadzenia roślin i formowania podwodnych krajobrazów.

Publikacje Takashi Amano[ | edytuj kod]

 • 1994: Pflanzenparadiese unter Wasser. Japanische Gärten im Aquarium, Natur Design Verlag, ​ISBN 978-3-89440-116-0​ (jęz. niemiecki)
 • 1994: Natural Aquarium World, TFH Publications, ​ISBN 978-0-7938-0089-6​ (jęz. angielski)
 • 1997: Ratgeber Amanos Naturaquarien. Wasserpflanzenparadiese und die Welt der Salmler, Bede-Verlag, ​ISBN 978-3-931792-08-4​ (jęz. niemiecki)
 • 1997: Nature Aquarium World - Book 2, TFH Publications, ​ISBN 978-0-7938-2077-1​ (jęz. angielski)
 • 1997: Nature Aquarium World - Book 3, TFH Publications, ​ISBN 978-0-7938-2078-8​ (jęz. angielski)
 • 1994: Pflanzenparadiese unter Wasser. Das Naturaquarium I, Naturbuchverlag, ​ISBN 3-89440-116-8​ (jęz. niemiecki)
 • 1998: Faszinierendes Aquarium - Landschaften unter Wasser, Naturbuchverlag, ​ISBN 978-3-89440-224-2​ (jęz. niemiecki)
 • 1998: Ihr Hobby, Naturaquarien, Bede-Verlag, ​ISBN 978-3-931792-68-8​ (jęz. niemiecki)
 • 1998: Das große Buch der Naturaquarien, Bede-Verlag, ​ISBN 978-3-931792-80-0​ (jęz. niemiecki)
 • 1998: Ratgeber Diskus im Naturaquarium. Wasserpflanzenparadiese und die Welt der Diskus, Bede-Verlag, ​ISBN 978-3-931792-81-7​ (Amano i Bernd Degen) (jęz. niemiecki)
 • 1999: Aquarium Plants Paradise, TFH Publications, ​ISBN 0-7938-0518-X​ (jęz. angielski)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Takashi Amano: Nature Aquarium World: Book 1. T. 1: Book 1. Neptune, NJ: TFH Publications, 1994. ISBN 0-7938-0089-7. (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • AmanoTakashi.net - w jęz. angielskim
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Asymetria (stylizowane na Ɐsymetria) – polski dreszczowiec z 2020 roku w reżyserii Konrada Niewolskiego, na podstawie scenariusza Wojciecha Rzehaka. Film nie nawiązuje bezpośrednio do wątku Łukasza Machnackiego z Symetrii, pojawia się jednak parę epizodycznych postaci znanych z pierwszej części. Sam tytuł nawiązuje do koncepcji wykorzystania różnych alternatywnych wersji tej samej historii, podobnie jak w filmie Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Biotop (gr. bíos życie, tópos miejsce) – środowisko życia biocenozy, środowiskowa część ekosystemu. Pierwotnie biotopem określano tylko abiotyczne elementy siedliska. Obecnie często rozumiany jest jako siedlisko nieożywione zmienione przez biocenozę. Biotop razem z biocenozą tworzy ekosystem.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Glony, algi (łac. Algae, gr. Phykos) – grupa morfologiczno-ekologiczna, składająca się tradycyjnie z kilku niespokrewnionych linii ewolucyjnych organizmów plechowych, tj. beztkankowych.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .

  Reklama