Tajfun Nabi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tajfun Nabi, Tajfun Jolinatajfun 5. kategorii w Skali Saffira-Simpsona, który w 2005 roku nawiedził archipelag Marianów, Japonię i Koreę Południową. Był to 3 tajfun w sezonie 2005 na obszarze północnego Pacyfiku. Stała prędkość wiatru osiągała 175 km/h, w porywach do 260 km/h. Cyklon utworzył się 29 sierpnia ponad 1000 km na wschód od wyspy Guam. Przemieszczał się na zachód, stopniowo rosnąc w siłę. Przeszedł przez Mariany jako tajfun 2 kategorii. 1 września Nabi osiągnął 5 kategorię i zaczął skręcać na północ. 6 września dotarł do Japonii jako tajfun 3 kategorii, gdzie spowodował największe zniszczenia. Łącznie w wyniku przejścia burzy zginęły 32 osoby, 143 zostało rannych, a 5 uznaje się za zaginione. Spowodował też straty w wysokości 535 mln dolarów.

Tajfun – lokalna nazwa cyklonów tropikalnych używana we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W tajfunach występuje tzw. oko cyklonu, w którym panuje bezwzględny spokój, nie pada deszcz i nie ma wiatru. Miejsce znajdujące się w oku cyklonu jest przez ok. 1 godzinę odcięte od sztormu.Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.

Ofiary tajfunu[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Death toll at 21 as Typhoon Nabi clears out (ang.). The Japan Times. [dostęp 2012-09-22].
Mariany (Mariana Islands; Wyspy Mariańskie, Wyspy Złodziejskie) – archipelag wysp wulkanicznych w Mikronezji, w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Klimat wysp jest wilgotny, często nawiedzają je tajfuny. Wyspy porasta bujna roślinność tropikalna.Skala Saffira-Simpsona - skala opracowana w 1969 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center Boba Simpsona w celu klasyfikacji huraganów według intensywności wiatrów ciągłych. Służy ona do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia huraganu na ląd. Jest ona stosowana tylko w przypadku sztormów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty. W przypadku innych sztormów stosowane są odmienne metody oceny.
Warto wiedzieć że... beta

Cyklon − rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu (przemieszczają się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka), na półkuli północnej kierunek przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara (zob. efekt Coriolisa).

Reklama