Tag team

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Triple Threat Tag Team Match: WWE World Tag Team Championship. The World’s Greatest Tag Team – Cade & Murdoch oraz Charlie Haas vs. The Highlanders.
Zmiana podczas walki tag teamowej.

Tag team – w wrestlingu określenie drużyny składającej się z co najmniej dwóch zawodników, którzy walczą w ringu na zmianę. Więcej niż dwóch zawodników występujących w tag teamie to tzw. „stajnia” (ang. stable). Podczas meczu tag teamowego zawodnik, aby zmienić się w walce z partnerem, musi go dotknąć (najczęściej przez tzw. „przybicie piątki”). Po wykonaniu zmiany zawodnik zmieniający musi zejść z ringu (na ogół przechodząc za liny), gdyż grozi to dyskwalifikacją, jeśli zawodnik, który dokonał zmiany, pozostaje w polu ringowym. Wyjątkiem są tzw. tornado match'e, w których zawodnicy walczą w systemie 2 vs 2, 3 vs 3 itd. - zmiany w tego rodzaju starciach nie występują. Tag teamy mogą być tworzone spontanicznie z różnych wrestlerów bądź są ustalane w kayfabe na potrzeby gimmicków drużynowych lub dla stajni.

Acolytes Protection Agency (APA) - były tag team w profesjonalnym wrestlingu, który tworzyli Bradshaw i Faarooq. Walczyli oni dla amerykańskiej federacji World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / E) w okresie od października 1998 do marca 2004 roku.Jeffrey Nero "Jeff" Hardy (ur. 31 sierpnia 1977 w Cameron, Karolina Północna) – amerykański wrestler, występujący w federacji World Wrestling Federation / Entertainment w latach 1998–2003 oraz 2006–2009. W 2010 podpisał kontrakt z TNA.

W języku angielskim czasownik to tag oznacza „zaklepać”, „zaklepywać”. W slangu wrestlingowym słowo tag oznacza po prostu „zmianę” wykonaną pomiędzy zawodnikami.

Rodzaje walk tag teamowych[ | edytuj kod]

Standardowa walka[ | edytuj kod]

W standardowym tag team matchu biorą udział co najmniej dwuosobowe drużyny (tag teamy). Jednocześnie w ringu walczy po jednym przedstawicielu każdej z drużyn, pozostali muszą stać po zewnętrznej stronie ringu. Jeśli członkowie drużyny chcą się zamienić miejscami, muszą się dotknąć, gdy aktywny uczestnik walki stoi wewnątrz ringu, a osoba, z którą chce się zamienić, w narożniku i po drugiej stronie lin. Warunkiem zwycięstwa w standardowej walce tag teamów jest przypięcie lub zmuszenie do poddania się dowolnego członka drużyny przeciwnej.

Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.Lista rodzajów walk w wrestlingu – rodzaje walk w wrestlingu mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów.

Relevos Australianos[ | edytuj kod]

Walka tag teamowa, w której udział biorą dwie drużyny wrestlerów (jest to walka 3 na 3 zawodników). Każda z drużyn ma wyznaczonego kapitana. By odnieść zwycięstwo jedna z drużyn musi albo przypiąć kapitana drużyny przeciwnej bądź wyeliminować dwóch wrestlerów z jednej drużyny, którzy nie są kapitanami. Walki tego typu opierają się na zasadzie two out of three falls, a także posiadają restrykcyjne zasady co do ilości przeprowadzania zmian (ang. tag). W Meksyku walki tego rodzaju noszą nazwę Relevos Australianos (pol. „zasady australijskie”) i są popularne w takich federacjach jak Asistencia Asesoría y Administración (AAA) czy Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL).

Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.WWE Tag Team Championship jest tytułem światowym dywizji tag team profesjonalnego wrestlingu stworzonym i promowanym przez federację WWE. Został wprowadzony jako drugie mistrzostwo tag team do WWE w 2002 jako młodszy brat do tytułu World Tag Team Championship. Oba tytuły zostały zunifikowane w 2009 i nowi mistrzowie byli ogłaszani jako "Unified WWE Tag Team Champions" do 2010, kiedy to formalnie World Tag Team Championship zostało wycofane.

Walki tag teamowe oparte na eliminacji zawodników[ | edytuj kod]

(ang. Elimination tag team matches). Są to walki tag teamowe, w których naczelną zasadą jest eliminowanie przeciwników z drużyny przeciwnej poprzez przypięcia, poddania bądź dyskwalifikacje. Wyeliminowany wrestler musi opuścić ring. Federacja WWE określa starcia tego typu jako Survivor Series match, gdzie udział bierze 8 (po 4 na jedną drużynę) lub 10 (5 vs 5) zawodników. W Meksyku takie walki noszą nazwę Torneo cibernetico („Turniej cybernetyczny”). Dla starć tradycyjnych tag teamów złożonych z dwóch zawodników należy zaznaczyć, że jeśli jeden z zawodników zostanie przypięty, poddany bądź zdyskalifikowany to jego partner również zostaje wyeliminowany, nawet jeśli nie został przypięty, poddany lub zdyskwalifikowany. Tak samo jak w zwykłych pojedynczych starciach występują warianty triple threat lub fatal four-way, tak samo tag teamowe starcia również posiadają podobne reguły.

Asistencia Asesoría y Administración, AAA (z hiszp. "Pomoc, Konsultacja i Administracja) jest profesjonalną meksykańską federacją Lucha Libre. Promuje ona wrestling w Meksyku, wystawiając swoje gale zwykle tam, gdzie nie udają się nigdy większe federacje. Jej cechą rozpoznawczą jest odmienny gimmick. Zerwała ona również z pewnymi tradycjami, używając często one fall matchów oraz wykorzystując sześcioboczny ring używany obecnie również w TNA.Eddie Fatu (ur. 28 marca 1973 na Wyspach Samoa, zm. 4 grudnia 2009 w Houston) – samoański profesjonalny wrestler, należał do federacji WWE. Był bratem dwóch innych wrestlerów: Solofy Fatu (Rikishi) i Sama Fatu (The Tonga Kid).

Starcia mieszane[ | edytuj kod]

Intergender tag team match[ | edytuj kod]

Pojedynek tag teamów, w którym biorą udział kobiety i mężczyźni. Jeśli opiera się na innych zasadach niż Mixed tag team match, czyli starcia między mężczyzną i kobietą są dozwolone, taka walka nazywa się Intergender tag team match.

Mixed tag team match[ | edytuj kod]

Pojedynek tag teamów, w którym każda drużyna składa się z przynajmniej jednego mężczyzny i przynajmniej jednej kobiety. Starcia mogą się odbywać tylko między zawodnikami tej samej płci. Uderzenia kobiety przez mężczyznę i mężczyzny przez kobietę są niedozwolone i mogą skutkować dyskwalifikacją.

The Brothers of Destruction – tag team w wrestlingu, składający się z dwóch zawodników - Kane’a oraz The Undertakera. Występowali w federacji World Wrestling Entertainment początkowo na Raw, a później także w rosterze SmackDown. Tag team przez pewny okres posiadał menadżera, którym był Paul Bearer. Później przez krótki okres (2001–2002) valetem drużyny była żona Undertakera - Sara Calaway. Dwayne Douglas Johnson, znany też jako The Rock (ur. 2 maja 1972 w Hayward) – amerykański aktor i wrestler. Występuje w World Wrestling Entertainment, w brandzie RAW.

Warianty Parejas[ | edytuj kod]

Wyróżnić należy dwa warianty Parejas (hiszp. pary). Pierwszy z nich to Parejas Increibles Match, gdzie tag teamy stanowią dwie drużyny zawodników, którzy prowadzą między sobą feud. Tego rodzaju starcia wypromowała przede wszystkim meksykańska federacja CMLL, która utworzyła specjalny turniej poświęcony tego rodzaju starciom, o nazwie CMLL Torneo Nacional de Parejas Increibles. W Stanach Zjednoczonych takie starcia są rzadkie ale jeśli są organizowane to przyjmują nazwę Strange Bedfellows match (World Wrestling Entertainment) bądź The Lethal Lottery (World Championship Wrestling). Drugi wariant to Parejas Suicidas, który stanowi zwykły tag team match, ale zawodnicy z drużyny przegranej muszą stawić sobie czoła w walce Luchas de Apuestas, gdzie z kolei przegrany zawodnik - w zależności od zakładu - musi albo ściągnąć maskę, albo ściąć włosy na głowie.

Theodore Marvin DiBiase, Jr. (ur. 8 listopada 1982 w Clinton w stanie Missisipi) – były amerykański wrestler występujący w federacji WWE, w rosterze SmackDown.WWE Raw Tag Team Championship jest tytułem światowym dywizji tag team profesjonalnego wrestlingu stworzonym i promowanym przez federację WWE w brandzie Raw. Został wprowadzony jako drugie mistrzostwo tag team do WWE w 2002 jako odpowiednik do tytułu World Tag Team Championship. Oba tytuły zostały zunifikowane w 2009 i nowi mistrzowie byli ogłaszani jako "Unified WWE Tag Team Champions" do 2010, kiedy to formalnie World Tag Team Championship zostało wycofane. W 2016 mistrzostwo stało się ekskluzywne dla rosteru Raw (dodano do nazwy wyraz "Raw"), gdzie jego odpowiednikiem jest WWE SmackDown Tag Team Championship. Obecnymi mistrzami są The New Day, którzy są najdłużej panującymi mistrzami w historii.

Wariant Scramble[ | edytuj kod]

Scramble tag team matche popularne są na ogół w amerykańskiej federacji Ring of Honor. Tego rodzaju starcia charakteryzują się tym, że w momencie gdy jeden z wrestlerów w tag teamie opuszcza ring - z własnej woli bądź jest do tego zmuszony - jego partner może wejść do ringu jako zastępca bez wykonania zmiany. Na ogół starcia te odbywają się z czterema tag teamami (każdy w jednym narożniku ringu). W japońskiej federacji Dragon Gate starcia te przybierają formę Six-man Scramble (pol. sześcioosobowy Scramble) gdzie każdy zawodnik może się zmienić z każdym innym wrestlerem obecnym w walce. Oprócz tego występuje jeszcze jeden wariant Scramble zwany Scramble Cage. Tego rodzaju walka opiera się o starcia w klatce, gdzie nad każdym z narożników znajdują się drewniane platformy dla wykonywania akcji wysokiego ryzyka. Wszyscy zawodnicy mogą przebywać w klatce lub poza nią. Walkę rozpoczynają dwie drużyny ale co 2 minuty wchodzą kolejne tag teamy. Starcia nie można wygrać przed czasem, dopóki wszystkie drużyny nie wejdą walki - główną zasadą jest aby wszystkie drużyny weszły do starcia - wtedy możliwe jest eliminowanie kolejnych tag teamów, poprzez przypięcie, poddanie lub dyskwalifikację, co w rezultacie prowadzi do zwycięstwa.

Charles Doyle "Charlie" Haas II (ur. 27 marca 1972) – amerykański wrestler i były zapaśnik. Występował w federacji World Wrestling Entertainment (WWE) w brandzie SmackDown! z której został zwolniony w 2010.Edwin Carlos "Eddie" Colón (ur. 21 grudnia 1982) znany pod pseudonimem ringowym jako Primo – portorykański wrestler występujący po drafcie ze SmackDown! w rosterze RAW, tworzył Tag-team ze swoim bratem Carlito. Primo jest skocznym i dobrym technicznie zawodnikiem. Często występował w WWE Superstars.

Tag team Battle Royal[ | edytuj kod]

Jest to walka Battle Royal ale zamiast pojedynczych zawodników walczą tag teamy. Jeżeli jeden z wrestlerów zostanie wyrzucony przez górną linę - jego partner, który nie został w ten sposób wyeliminowany i wciąż znajduje się w ringu - musi również opuścić ring i walka dla tej drużyny się kończy. Podobnie jak i w tornado tag team matchu nie występują zmiany (ang. tag) i obaj zawodnicy walczą w tym samym czasie w ringu. Podczas Draftu WWE w 2011 roku odbyła się walka drużynowa (10 vs 10) pomiędzy Raw a SmackDown!, gdzie wrestlerzy jednej z drużyn musieli wyeliminować wszystkich zawodników z drużyny przeciwnej by odnieść zwycięstwo, wyrzucając rywali za górną linę - wszystkich 20 zawodników było obecnych w ringu w tym samym czasie.

WWE Draft – odbywający się od roku 2002 (z wyjątkiem roku 2003), Draft zawodników występujących w World Wrestling Entertainment. Odbywa się w dwóch największych rosterach federacji WWE – Raw i SmackDown!. Przybicie piątki lub po prostu "piątka" – gest wykonywany przez dwie osoby, polegający na podniesieniu dłoni przez obie osoby i delikatnym uderzeniu się wzajemnie ich wewnętrznymi stronami. W języku angielskim gest ten nazywa się high five (dosłownie: "wysoka piątka"); w celu wykonania gestu można mówić także give me five (dosłownie: "daj mi pięć").

Tornado tag team match[ | edytuj kod]

Znany również jako Texas Tornado match. Nie jest to do końca walka tag teamowa ponieważ w ringu walczą w tym samym czasie obaj zawodnicy przeciwko innym dwóm wrestlerom (bądź walczy kilka drużyn) i co najważniejsze - nie występują zmiany (tag) pomiędzy zawodnikami w tej walce. Pierwsza walka tego typu miała miejsce w 1937 roku w Houston.

Konflikt (tytuł oryginalny: Feud) – amerykański serial telewizyjny, stworzony przez Ryana Murphy’ego, Jaffego Cohena i Michaela Zama. Produkowany przez stację telewizyjną FX i emitowany od 5 marca 2017 roku. Polska premiera odbyła się 6 kwietnia tego samego roku na antenie Fox. Serial realizowany jest w formie antologii, co oznacza, że każdy sezon skupia się historii odrębnego, rzeczywistego konfliktu. Pierwszy sezon, Bette i Joan, dotyczy rywalizacji aktorek Joan Crawford i Bette Davis. Poniższa znajduje się Lista pojęć związanych z wrestlingiem. Ta rozrywka sportowa posiada wiele terminów charakterystycznych tylko dla niej. W początkowych latach istnienia wrestlingu wiele z przedstawionych sformułować było znanych wyłącznie przez zawodników i osób bezpośrednio związanych z organizacją show, a określenia te służyły przede wszystkim do porozumiewania się w towarzystwie osób z zewnątrz. W ostatnich latach ogólnodostępność Internetu pozwoliła na wzrost popularności tych terminów. Części z nich używa się tylko w aspektach finansowych, zaś reszty odnośnie samych zawodników i ich walk.

Turmoil[ | edytuj kod]

Walka podobna do Gauntlet Matchu, ale z udziałem tag teamów. Jednocześnie w starciu biorą udział dwie drużyny, które walczą zgodnie ze standardowymi zasadami. Aby kolejny tag team mógł wziąć udział w walce, inny tag team musi zostać wyeliminowany.

Paul Donald Wight II (ur. 8 lutego 1972 w Aiken) – amerykański profesjonalny wrestler i aktor, obecnie występujący w federacji WWE w brandzie SmackDown pod pseudonimem ringowym Big Show. Ring of Honor (ROH) – amerykańska federacja promująca wrestling. Założona została w 2002 roku przez Roba Feinsteina, w roku 2009 przejęta w przez Cary’ego Silkina. W maju 2011 roku ROH zostało sprzedane spółce telewizyjnej Sinclair Broadcast Group. Kilka razy w miesiącu wydaje gale w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, czasem również i w Kanadzie. Oprócz zwykłych gal dostępnych tylko dla miejscowej publiczności, ROH nagrywa 1-godzinne gale telewizyjne dla Sinclair Broadcast Group, emitowane później w sobotnie wieczory. Parę razy do roku organizowane są gale większego formatu, iPPV, dostępne na stronie internetowej organizacji. Coroczne gale iPPV to: Anniversary Show, Death Before Dishonor, Glory by Honor, Survival of the Fittest i Final Battle. Ring of Honor to trzecia co do wielkości organizacja pro wrestlingu na świecie, zaraz po WWE i TNA.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

David Boy Smith - (ur. 26 listopada 1962, zm. 18 maja 2002), brytyjski zawodowy zapaśnik występujący w World Wrestling Entertainment, znany także jako The British Bulldog. Zmarł na atak serca w Invermere w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie przebywał podczas wakacji ze swoją dziewczyną.
Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
Bret Sergeant Hart, znany jako Hitman (ur. 2 lipca 1957, Calgary) – kanadyjski wrestler, siedmiokrotny mistrz świata World Wrestling Entertainment oraz World Championship Wrestling.
David Michael Bautista (ur. 18 stycznia 1969 w Arlington) − amerykański wrestler znany z występów w World Wrestling Entertainment jako Dave Batista.
Consejo Mundial de Lucha Libre, CMLL (z hiszp. Światowa rada Lucha libre) – meksykańska federacja Lucha libre założona w 1933 roku, do 1991 roku znana jako Empresa Mexicana de Lucha Libre. Jest to najstarsza, obecnie funkcjonująca federacja wrestlingu (po sprzedaży Jim Crockett Promotions w 1988 roku). Natomiast CMLL Anniversary Show jest najstarszą corocznie organizowaną galą. CMLL jest bardzo konserwatywną federacją, w której rzadko rozgrywane są gimmick matche.
D-Generation X - nieistniejący już tag team w wrestlingu, występujący w federacji World Wrestling Entertainment w latach 1997-2010. W skład teamu wchodziło 2 zapaśników - Triple H oraz Shawn Michaels, a dawniej członkami byli także: Chyna, Rick Rude (manager), Billy Gunn, John Cena, X-Pac, Road Dogg, a do końca istnienia teamu Hornswoggle jako maskotka DX.
Poniżej znajduje się lista rodzajów walk we wrestlingu. Rodzaje walk mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów.

Reklama