Tadeusz Wojciechowski (dyrygent)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Wojciechowski (ur. 1952) – polski wiolonczelista, kameralista i dyrygent.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie: studiował grę na wiolonczeli pod opieką Andrzeja Orkisza i dyrygenturę pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego. W latach 1973-1974 studiował w paryskim Narodowym Konserwatorium, doskonaląc grę na wiolonczeli w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej - orkiestra symfoniczna działająca przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, założona w 1953 roku, kontynuatorka Miejskiej Orkiestry Symfonicznej (1936-1939, 1945-1946) i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej (1946-1952) w Bydgoszczy.

Jako koncertmistrz Polskiej Orkiestry Kameralnej występował w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech, dokonał licznych nagrań dla firmy EMI, był laureatem muzycznych konkursów. W jego repertuarze znajduje się ponad 40 dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. Koncertował w wielu krajach, współpracował z wieloma zespołami i orkiestrami w Europie, w tym z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina – narodowa instytucja kultury oficjalnie utworzona zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 21 listopada 1949 r.Culture.pl – portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Posiada numer ISSN 1734-0624.

Będąc dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1975-1982) zdobywał sukcesy na międzynarodowych konkursach dyrygenckich w Besancon i Katowicach (1979). Od 1983 r. był stałym dyrygentem duńskiej Opery Królewskiej i współpracował z Teatrem Operowym w Monachium.

W 1994 roku, do rozwiązania zespołu, był dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Następnie, do roku 1996, pełnił funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Od 1998 do września 2004 roku był dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego w Łańcucie i Filharmonii Rzeszowskiej. W międzyczasie, w 2002 roku, został szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a od 2005 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej. Jest pierwszym gościnnym dyrygentem Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Koncertmistrz – w orkiestrze symfonicznej zazwyczaj pierwszy instrumentalista w danej sekcji instrumentów smyczkowych (a więc w sekcjach: pierwszych skrzypiec, drugich skrzypiec, altówek, wiolonczeli, kontrabasów), czasami także w sekcjach instrumentów dętych drewnianych i blaszanych (osobno). Najczęściej pod pojęciem koncertmistrza rozumie się pierwszego skrzypka pierwszych skrzypiec.

W 2007 roku Tadeusz Wojciechowski został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

We wrześniu 2009 roku został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, a 14 listopada 2012 roku otrzymał nominację na dyrektora naczelnego tej orkiestry.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Tadeusz Wojciechowski w serwisie Culture.pl [dostęp 2009-11-09]
 2. Tadeusz Wojciechowski Dyrektorem Sinfonii Iuventus. mkidn.gov.pl, 2012-11-14. [dostęp 2012-11-23].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 645-646
 • Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Dyrygent – osoba kierująca zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestry symfoniczne, orkiestry smyczkowe, orkiestry dęte, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, a także kierująca wykonaniami oper i spektakli muzycznych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Orkiestra symfoniczna – zespół instrumentalny przeznaczony do wykonywania wielkich dzieł muzycznych: symfonii, koncertów, oper i baletów w czasie koncertów w teatrach muzycznych i na otwartym powietrzu.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Reklama