Tadeusz Suchocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Tadeusza Suchockiego na Cmentarzu Powązkowskim

Tadeusz Suchocki (ur. 23 sierpnia 1927 w Wilnie, zm. 9 lipca 2015 w Warszawie) – polski pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent.

23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (PZLPiT „Mazowsze”) – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

Biografia i kariera[ | edytuj kod]

Studia pianistyczne rozpoczął w 1934 w Konserwatorium Muzycznym im. M. Karłowicza w Wilnie, pod kierunkiem prof. Stanisława Szpinalskiego (ówczesnego dyrektora uczelni). Kontynuował je po wojnie w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Łodzi, w klasie fortepianu prof. Zofii Romaszkowej. Równocześnie studiował chemię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1949 przeniósł się do Warszawy i związał się z tym miastem na stałe. W 1950 podjął studia na Wydziale Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, które ukończył w 1954.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, powstała na początku XX wieku jako Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej skupiające grono pedagogów i muzyków.
 • Wraz z bratem (pianistą) - Marianem i kolegami (Januszem Cegiełłą, Markiem Szczerbińskim-Sartem, Romualdem Żylińskim, Janem Zalewskim, Witoldem Sobocińskim, Jerzym Smugą, Andrzejem Wojciechowskim i Wiesławem Lutrosińskim) współzałożyciel słynnego, jazzowego "Klubu Melomanów" przy Polskiej YMCA w Łodzi
 • 1951-1962 - pedagog, chórmistrz oraz dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
 • 1959-1962 - kierownik muzyczny radiowego kabaretu "Szpak", prowadzonego przez Zenona Wiktorczyka
 • 1965-1975 - kierownik muzyczny i pianista kabaretu literacko-muzycznego "Dudek" Edwarda Dziewońskiego
 • Od 1956 stale współpracował jako kompozytor i pianista z Polskim Radiem i Telewizją Polską
 • II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA – młodzieżowa organizacja społeczna, zbudowana na podstawach programowych międzynarodowej organizacji YMCA, której celem jest prowadzenie działalności opiekuńczej, charytatywnej, jak również edukacyjnej i wychowawczej w duchu chrześcijańskim. Członkami Polskiej YMCA mogą być chrześcijanie płci obojga.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Maria Alicja Czubaszek z domu Bacz (ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie) – polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Nazwisko Czubaszek zachowała po swoim pierwszym mężu.
  Jerzy Kleyny (ur. 10 lutego 1927 roku w Bydgoszczy, zm. 4 listopada 1999 roku w Warszawie) - polski autor tekstów piosenek, dziennikarz, scenarzysta telewizyjny i satyryk.
  Dyrygent – osoba kierująca zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestry symfoniczne, orkiestry smyczkowe, orkiestry dęte, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, a także kierująca wykonaniami oper i spektakli muzycznych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kabaret Dudek - założony i kierowany przez cały czas istnienia przez Edwarda Dziewońskiego. Zainaugurował działalność w styczniu 1965. Przedstawienia kabaretu odbywały się w kawiarni "Nowy Świat" przy ulicy Nowy Świat 61 w Warszawie.
  Włodzimierz Kazimierz Korcz (ur. 13 listopada 1943 w Łodzi) – polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, twórca wielu przebojów. Mąż aktorki Elżbiety Starosteckiej.

  Reklama