• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Schmidt  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Karino – polski film familijny z 1976 roku. Jest to kinowa wersja serialu telewizyjnego o tym samym tytule z 1974 roku. Potop – polski film kostiumowy z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, będący trzecią ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się podczas potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi; wskutek tego zmienia swe nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i przeżywa zmianę swej osobowości.
  Grób Tadeusza Schmidta na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi

  Tadeusz Schmidt (ur. 14 listopada 1920 w Krakowie, zm. 10 maja 1976 w Łodzi) – polski aktor i reżyser.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Przed II wojną światową statystował w teatrze i filmie. Podczas okupacji pracował jako robotnik w drukarni. W 1946 ukończył Studio Dramatyczne przy Starym Teatrze w Krakowie.

  Występował na deskach teatrów niemalże całej Polski, m.in. w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Bydgoszczy i Częstochowie. Zagrał m.in. Dyrektora stadniny, Klimczaka w Karino, Snitkę w Panu Wołodyjowskim czy Janka Szarlińskiego w Przygodzie na Mariensztacie. Zmarł na zawał serca w 1976 w Łodzi, prowadząc samochód. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi, (kwatera XI, rząd 9, grób 5).

  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Ojciec reżysera filmowego Jacka Schmidta.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Prawdzie w oczy – film psychologiczno-obyczajowy z 1970 roku w reż. Bohdana Poręby. Zrealizowany w autentycznej scenerii huty Warszawa.
  Motyle - polski film fabularny w reżyserii Janusza Nasfetera z 1972 roku. Akcja rozgrywa się wśród 12-latków, opowiada o pierwszych miłościach i zazdrościach.
  Cafe Pod Minogą (film) - polska komedia obyczajowa z 1959 roku na podstawie powieści Stefana "Wiecha" Wiecheckiego pod tym samym tytułem.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Barwy walki – polski film wojenny z 1964 roku w reż. Jerzego Passendorfera. Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Mieczysława Moczara pod tym samym tytułem.
  Śledztwo – polski horror kryminalny z 1973 roku w reżyserii Marka Piestraka. Film jest zekranizowaną powieścią Stanisława Lema o o tym samym tytule.
  Skarb kapitana Martensa – polski film sensacyjny z 1957 roku na podstawie powieści Janusza Meissnera S/T Samson wychodzi w morze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.938 sek.