• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Rogalski - anatom

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Krowodrza – część Krakowa. Do 1990 r. dzielnica administracyjna Krakowa. W jej skład wchodzą obecnie: Dzielnica IV, Dzielnica V, Dzielnica VI i Dzielnica VII. Liczba ludności:ponad 145 tys., powierzchnia - 70.2 km²
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.

  Tadeusz Teodor Rogalski (ur. 20 września 1881 w Krakowie, zm. 14 września 1957 tamże) – polski lekarz wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Medycznej w Krakowie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Sebastiana i Stanisławy z Żebrawskich. Uczył się w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Studia medyczne ukończył w 1908 w Krakowie. W latach 1908–1910 był asystentem w pracowni histologicznej w Kantonalnym Ośrodku Psychiatrycznym w Rheinau k. Zurychu, następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie pracował kolejno w: Klinice Neuro-Psychiatrycznej UJ, Zakładzie Anatomii Opisowej Wydziału Lekarskiego UJ jako starszy asystent. Po habilitacji w 1925 był dyrektorem Studium Wychowania Fizycznego UJ, wykładowcą anatomii dla studentów Akademii Sztuk Pięknych.

  Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego grupująca wydziały medyczne, najstarsza i jedna z większych tego typu w Polsce.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Podczas II wojny światowej ewakuowany do Rumunii, dalej do Francji, następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie był współorganizatorem Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu. Do Polski wrócił w 1947 i kierował Katedrą Anatomii na UJ, następnie na Akademii Medycznej. Od 1 stycznia do 27 października 1950 był pierwszym rektorem AM.

  Medal 10-lecia Polski Ludowej – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione dekretem Rady Państwa 12 maja 1954 roku, jako odznaczenie jubileuszowe w związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą powstania Polski Ludowej. Medal zaprojektowany został w 1954 roku przez Józefa Gosławskiego. Odznaczenie przyznawano w okresie od 22 lipca 1954 do 22 lipca 1955.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera LXVII-płn 2-1).

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Wrodzony brak spoidła wielkiego (Kraków 1924)
 • Sen i somnambulizm (Szkic anatomofizjologiczny) (Przyroda i Technika 1924)
 • Anatomia a plastyka (Głos Plastyków 1930, z. 6–8)
 • Rola witaminy E w organizmie (z Z. Menschikiem, M. Munkówną, O. Rymaszewskim i T. Szczęśniakiem, Folia Morphologica 1952, z. 2)
 • Anatomia człowieka, t. I–V (1947–1954)
 • Ordery i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (22 lipca 1953)
 • Medal 10-lecia Polski Ludowej (13 stycznia 1955)
 • Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  W 1977 jego imieniem nadano ulicy w Krakowie-Krowodrza (dawna dzielnica Krakowa).

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Schmidt-Pospuła Maria: Tadeusz Teodor Rogalski. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2019-02-10].
  2. Rogalski Tadeusz Teodor, Dzieje Krakowa – Biogramy [dostęp 2013-04-18] (pol.).
  3. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Internetowy lokalizator grobów. Tadeusz Rogalski. rakowice.eu. [dostęp 2018-08-22].
  4. M.P. z 1953 r. nr 93, poz. 1275 „za zasługi w pracy dydaktycznej i naukowej w dziedzinie medycyny”.
  5. M.P. z 1955 r. nr 99, poz. 1387 - Uchwała Rady Państwa nr 0/113 - na wniosek Ministra Zdrowia.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Teresa Stanisławska-Adamczewska, Jan Adamczewski, Kraków, ulica imienia..., Kraków 2000.
 • Teresa Stanisławska-Adamczewska (ur. 26 września 1924 w Wielkopolsce, zm. 16 grudnia 2003 w Krakowie) – polska dziennikarka, w latach 1955–1982 redaktorka naczelna „Echa Krakowa”. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Jan Adamczewski (ur. 1 grudnia 1923 w Poznaniu, zm. 23 lutego 1997 w Krakowie) – dziennikarz, pisarz, miłośnik Krakowa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  20 września jest 263. (w latach przestępnych 264.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 102 dni.
  Głos Plastyków – ilustrowane czasopismo (miesięcznik) poświęcone sztukom plastycznym wydawane przez Związek Artystów Plastyków w Krakowie od roku 1930 do II wojny światowej. Po wojnie wydawanie pisma zostało wznowione w Warszawie (wychodziło do 1948). Pierwszy numer pisma nosił tytuł: Halo-halo. Plastycy mówią, kolejne numery: Halo. Głos Plastyków, a począwszy od numeru piątego Głos Plastyków z podtytułem Organ Związku Plastyków w Krakowie. Początkowo pismo redagowane było przez Tadeusza Cybulskiego, a od roku 1932 przez komitet redakcyjny w którego skład wchodzili m.in. Jan Cybis, Henryk Gotlib, Józef Jarema, Zbigniew Pronaszko, Tadeusz Seweryn, Adolf Szyszko-Bohusz. Od 1938 roku pismo wychodziło jako półrocznik. Zakres tematyczny publikowanych w nim artykułów obejmował sztukę współczesną; na łamach pojawiały się także polemiki, krytyki, biografie i porady.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.741 sek.