Tacjana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tacjana, Tacjannaimię żeńskie pochodzenia rzymskiego; żeński odpowiednik męskiego imienia Tacjan utworzonego z rzymskiego przydomka Tatianus, który powstał z nazwy rzymskiego rodu Tatius (pol. Tacjusz) poprzez dodanie przyrostka -anus/ana oznaczającego przynależność, pochodzenie. Imię to było notowane w Polsce od średniowiecza na obszarze wschodniosłowiańskim, po raz pierwszy w 1411 roku, w formach Tacyjana, Tatyjana, Tetejana, Tetyjana, Tatyjanna, ze zdrobnieniami Tatja, Tac(z)a, Tańka = Tajka.

Tacciana Puczak (biał. Таццяна Мікалаеўна Пучак, ros. Татьяна Николаевна Пучек; ur. 9 stycznia 1979 w Mińsku) – białoruska tenisistka.Tatjana Połnowa (ros. Татья́на Полнова, ur. 20 kwietnia 1979) – rosyjska lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce, brązowa medalistka Mistrzostw Europy z Göteborga z 2006, mistrzyni Uniwersjady z 2003 roku. W latach 1998-2002 reprezentowała Turcję imieniem Tuna Köstem.

Jego rosyjskim odpowiednikiem jest forma Tatiana (Татьяна), w której imię to zyskało popularność w Rosji dzięki poematowi Eugeniusz Oniegin Aleksandra Puszkina – sam Puszkin w treści poematu podkreślił, że w Rosji Tatiana jest imieniem niezwykłym.

Tacjana imieniny obchodzi[ | edytuj kod]

 • 12 stycznia (dzień wspomnienia św. Tacjany z Rzymu)
 • 18 sierpnia (dzień wspomnienia św. Tacjany z Amasei).
 • Spotykana w niektórych kalendarzach data 25 stycznia wynika z daty wspomnienia św. Tacjany z Rzymu według liturgii prawosławnej (12/25 stycznia, tj. 12 stycznia, jako świętowana również na obszarze prawosławnym data śmierci św. Tacjany z Rzymu według kalendarza juliańskiego, przypada 25 stycznia według kalendarza gregoriańskiego).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Tatjana Tot´mianina (ros. Татьяна Ивановна Тотьмянина, ur. 2 listopada 1981) – rosyjska łyżwiarka figurowa, mistrzyni olimpijska, wielokrotna mistrzyni Europy i świata w konkurencji par sportowych, występująca w parze z Maksimem Marininem. Trenują w Petersburgu pod okiem trenera Olega Wasiljewa.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tatjana Dmitrijewna Kuzniecowa (obecnie Picchielauri) ros. Татьяна Дмитриевна Кузнецова (ur. 14 lipca 1941 w Moskwie) – inżynier, pułkownik lotnictwa, kosmonautka radziecka.
  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
  Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Tatiana Mikołajewna Romanowa (ur. 10 czerwca 1897 roku w Peterhofie - zm. 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) - wielka księżna rosyjska, druga córka cara Mikołaja II i carycy Aleksandry Fiodorowny, święta prawosławna.

  Reklama