Tablica rejestracyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablice rejestracyjne używane w Polsce
u góry: wzór wydawany od 1 maja 2006
u dołu: wydawane od 1 maja 2000 do 30 kwietnia 2006
Obie tablice rejestracyjne są używane na terenie powiatu radomszczańskiego
Tablica jednorzędowa z województwa zielonogórskiego z okresu 1976–2000

Tablica rejestracyjna – tablica zawierająca unikatowy kod literowo-cyfrowy, umożliwiający identyfikację każdego pojazdu.

Brytyjskie tablice rejestracyjne - tablice rejestracyjne w Wielkiej Brytanii obecnej serii wydawane są od września 2001 roku. Składają się z dwóch liter, dwóch cyfr i trzech kolejnych liter. Cyfry zmienia się dwa razy w roku w marcu i we wrześniu. Wexford (irl. Contae Loch Garman, ang. County Wexford) – hrabstwo położone na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster. Przed podbojem normańskim było częścią królestwa Uí Cheinnselaig ze stolicą w Ferns.

Wymiary[ | edytuj kod]

W Polsce tablica rejestracyjna powinna mieć wymiar 520 × 114 mm w przypadku tablicy jednorzędowej oraz 305 × 214 w przypadku tablicy dwurzędowej.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tablice rejestracyjne w Federacji Rosyjskiej pojazdów nienależących do agend rządowych mają od 1994 r. postać ZLLLZZ|LLL gdzie Z stanowią znaki alfabetu, a L cyfry. Używane są tylko znaki alfabetyczne wspólne dla cyrylicy i alfabetu łacińskiego. Znaki alfabetyczne stanowią serię tablicy, a cyfry właściwy numer rejestracyjny. Trzy miejsca liczbowe za linią pionową określają miejsce rejestracji pojazdu.
Naddniestrze (Pridniestrowie, oficjalnie Naddniestrzańska Republika Mołdawska; mołd. Република Молдовеняскэ Нистрянэ, Republica Moldovenească Nistreană, Stânga Nistrului, ros. Приднестровская Молдавская Республика, ukr. Придністровська Молдавська Республіка) – region autonomiczny Republiki Mołdawii. Od 2 września 1990 niepodległy, na arenie międzynarodowej uznawany jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Obejmuje znajdujące się na lewym brzegu Dniestru tereny republiki oraz prawobrzeżne miasto Bendery (Tighina). Jest to pas ziemi o długości około 200 km i średniej szerokości około 12-15 km.
Czeskie tablice rejestracyjne – współczesne tablice rejestracyjne w Czechach obowiązują od 2002 roku, natomiast euroband wprowadzono w 2004 roku.
Tablice rejestracyjne w San Marino mają niebieskie znaki na białym tle. Po lewej stronie znajduje się Godło San Marino. Tablica składa się z pięciu znaków (liter lub cyfr).
Holenderskie tablice rejestracyjne w okresie 1906–1951 miały schemat 1 litera - 3 (4, 5) cyfr, gdzie pierwsza litera to wyróżnik miejsca rejestracji pojazdu.
Obecne tablice rejestracyjne w Austrii obowiązują od 1990 roku. Składają się z wyróżnika (jednej lub dwóch liter na początku), herbu danego landu oraz cyfr i liter porządkowych (ich skład i kolejność zależy od zasobu, podobnie jak w Polsce). Od pewnego czasu tablice posiadają po lewej stronie niebieskie pole z flagą UE (tzw. euroband), zmienił się także wzór obramówek.
Pierwsze kirgiskie tablice rejestracyjne powstały w 1980 r., kiedy Kirgistan był republiką Związku Radzieckiego. Mimo że państwo uzyskało niepodległość w 1991 r., stare tablice były nadal stosowane – do czasu wprowadzenia obecnego formatu w 1994.

Reklama