TVP3 Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża SLR Bytków (Stacja Linii Radiowych Bytków EmiTel) - często błędnie uznawana za własność TVP3 Katowice

TVP3 Katowice, Telewizja Katowice, Katowicka Trójka – ośrodek regionalny TVP z siedzibą w Katowicach, przy ulicy Telewizyjnej 1 (na granicy z Siemianowicami i Chorzowem) z redakcjami i siedzibami terenowymi w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku, do 2005 roku również w Opolu.

Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.EmiTel Sp. z o.o. – wiodący w Polsce operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji, świadczący także inne usługi telekomunikacyjne. Realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.

Obszary nadawania[ | edytuj kod]

 • od 3 grudnia 1957 do 31 maja 1975 – emisja w województwach: katowickim i opolskim
 • od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 – emisja w województwach: katowickim, bielskim, częstochowskim i opolskim
 • od 1 stycznia 1999 do 31 grudnia 2004 – emisja w województwach: opolskim i śląskim
 • od 1 stycznia 2005 – emisja w województwie śląskim
 • Kalendarium (wybrane wydarzenia)[ | edytuj kod]

 • 3 grudnia 1957 – utworzono stację o nazwie Telewizja Katowice, nadano pierwszy program obejmujący zasięgiem południową i zachodnią część kraju (obecne województwo śląskie, znaczną część województwa opolskiego i małopolskiego, małą część województwa świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego), a także część Czechosłowacji
 • 29 kwietnia 1966 – oddano do użytku nowy ośrodek razem z 90-metrową wieżą telewizyjną (jako jeden z sześciu w kraju ma nadawać własny program przez 24 godziny na dobę)
 • 1 października 1985 – ruszył pierwszy w Polsce samodzielny telewizyjny kanał regionalny Telewizji Polskiej o nazwie Telewizja Katowice na wspólnej antenie z TP2 w postaci kilkugodzinnego bloku w godzinach porannych, początkowo na obszarze województw katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego, a od 5 grudnia 1987 do 27 stycznia 1990 w niektóre soboty bloki były emitowane na obszar całego kraju.
 • 14 maja 1990 - Telewizja Katowice jako pierwszy kanał w Polsce rozpoczęła nadawanie programu na własnej częstotliwości pod nazwą GTR-3 (testy były prowadzone od 30 stycznia do 3 lutego 1990). W 1991 roku z powodu licznych oskarżeń o treści antypolskie GTR-3 zostało zastąpione kanałem o nazwie Tele 3.
 • 17 stycznia 2000 - Powstaje Opolska Telewizja Regionalna. Mimo tego są jeszcze częścią OTV Katowice
 • 1 stycznia 2005 - Powstaje ośrodek TVP Opole, tym samym Telewizja Katowice nadaje swój program tylko w województwie Śląskim.
 • 6 października 2007 - Telewizja Katowice wraz z innymi ośrodkami Telewizji Polskiej jest nadawana w TVP Info.
 • 15 stycznia 2010 – w budynku katowickiego oddziału Telewizji Polskiej wybuchł pożar; nikt nie ucierpiał
 • 7 lutego 2012 – TVP Katowice, wraz z pasmem TVP Info zaczyna nadawanie w DVB-T w formacie panoramicznym 16:9, zaś w analogu w letterboxie.
 • 1 września 2013 - TVP Katowice jest nadawana w paśmie TVP Regionalna.
 • 2 stycznia 2016 - TVP Katowice, analogicznie do innych oddziałów TVP, zmieniła nazwę na TVP3 Katowice
 • 3 grudnia 2017 - TVP3 Katowice emituje program specjalny z okazji 60 rocznicy powstania.
 • Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (341.3) – makroregion geograficzny położony w południowej Polsce. Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową. W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 400-515 m n.p.m..Zaolzie (czes. Zaolší – rzadziej używana nazwa, Těšínsko – nazwa częściej używana, choć dwuznaczna, Českotěšínsko, niem. Olsa-Gebiet) – używana głównie w Polsce potoczna nazwa zachodniej części górnośląskiego Księstwa Cieszyńskiego, położonego na Śląsku Cieszyńskim, który według lokalnego porozumienia z dnia 5 listopada 1918 roku pomiędzy Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego a Zemským Národním Výborem pro Slezsko miał należeć do Polski, a na Konferencji w Spa w 1920 roku, po podziale Śląska Cieszyńskiego między Polskę i Czechosłowację, został przez mocarstwa przyznany Czechosłowacji (dziś Czechy). Zaolzie było zamieszkane głównie przez Polaków (123 tysięcy na Zaolziu; 139 tys. w całej czeskiej części Śląska Cieszyńskiego) z mniejszościami czeską (32 tys.) i niemiecką (22 tys.). Nazwa pochodzi od rzeki Olzy (po czesku do 1920 Olza, od 1920 Olše), stanowiącej w okolicach Cieszyna granicę pomiędzy Polską i Czechami.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Janusz Rajmund Daszczyński (ur. 1952) – polski dziennikarz i menedżer, wiceprezes zarządu Telewizji Polskiej (1994–1999), od 2015 do 2016 prezes zarządu Telewizji Polskiej.
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
  Ryszard Miazek (ur. 18 maja 1945 w Kocierzewie k. Łowicza) – polski ekonomista, publicysta, były prezes zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.
  Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.
  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Letterbox powstaje, gdy obraz ma większy stosunek szerokości do wysokości niż ekran, na którym jest on wyświetlany (zazwyczaj obraz 16:9 wyświetlany na ekranie 4:3). Polega na dodaniu do obrazu poziomych czarnych pasów (kaszet) na górze i na dole.

  Reklama