TVP3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TVP3 (Program Trzeci Telewizji Polskiej, TVP3 Regionalna, TVP3 Regiony, potocznie Trójka lub Regionalna Trójka, dawniej TVP Regionalna) – sieć polskich publicznych telewizyjnych kanałów regionalnych tworzonych przez 16 oddziałów terenowych Telewizji Polskiej, która nosi obecną nazwę od 2 stycznia 2016 roku, ale wcześniej funkcjonowała pod nią także w latach 2002–2007. Istniejącą w 2005 roku TVP3 definiowano oficjalnie jako „połączoną sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym”.

Romuald Feliks Orzeł (ur. 1963 w Pucku) – polski dziennikarz, od 19 grudnia 2009 do 27 sierpnia 2010 i ponownie od 1 do 3 marca 2011 prezes TVP S.A.Spektakl lub widowisko teatralne (fr. spectacle, łac. spectaculum) – utwór dramatyczny lub inne dzieło sztuki teatralnej odegrane przez aktorów przed zgromadzoną w tym celu publicznością. Widowisko teatralne stanowi efekt połączenia różnych sztuk – literatury (w wypadku przedstawienia dramatu), sztuki aktorskiej, muzyki (zwłaszcza w przedstawieniach muzycznych, jak opera lub operetka), choreografii (zwłaszcza w przypadku widowisk baletowych). Koordynatorem i właściwym twórcą widowiska teatralnego jest przeważnie reżyser.

Oddziały terenowe TVP nadają zarówno własne pasma lokalne jak i tworzą razem wspólne pasmo programowe nadawane jednocześnie w całym kraju. Przez lata zmieniał się charakter pasma wspólnego; w zależności od okresu nacisk był położony albo na ogólną ofertę programową (lata 90. i od 2013 roku), albo był ukierunkowany głównie na informację i publicystykę, zarówno lokalną jak i ogólnokrajową (2002-2013).

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.

Historia[ | edytuj kod]

1994–2002 (jako TVP Regionalna)[ | edytuj kod]

Na początku lat dziewięćdziesiątych ówczesne ośrodki terenowe TVP, zaczęły kolejno uruchomiać całodzienne programy regionalne, przy jednoczesnym ciągłym emitowaniu wybranych audycji (głównie informacji z regionu) w sieci rozłącznej Dwójki. W 1994 roku jedenaście wówczas istniejących ośrodków regionalnych przystąpiło do tworzenia pasma wspólnego. Było to spowodowane tym, że pierwszy zarząd TVP S.A zorientował się, że oddziały nie były w tym czasie zdolne do wypełnienia kilkunastu godzin swoich programów. W celu koordynacji pracy ośrodków powołano 1 kwietnia 1994 roku Biuro Oddziałów Terenowych. 5 września 1994 roku dziesięć ośrodków TVP rozpoczęło emisję codziennego, prawie czterogodzinnego bloku wspólnych pasm programowo-reklamowych. Podzielony on był na trzy mniejsze pasma: w godz. 15:10-16:30 (programy dziecięco-młodzieżowe), 17:35-18:05 (seriale fabularne), 19:15-21:15 (filmy fabularne i dokumentalne). System owych pasm wspólnych nazwano „Siecią”.

Janusz Rajmund Daszczyński (ur. 1952) – polski dziennikarz i menedżer, wiceprezes zarządu Telewizji Polskiej (1994–1999), od 2015 do 2016 prezes zarządu Telewizji Polskiej.Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.

W lipcu 1996 roku, decyzją Zarządu Telewizji Polskiej S.A., powołano dwunasty oddział terenowy – OTV Białystok. W 1996 roku OTV Białystok nie uruchomił jeszcze jednak swojego programu.

W 2001 roku pasmo wspólne przekroczyło 75% czasu nadawania programów regionalnych. Pasmo wspólne zestawiane było przez Biuro Programów Regionalnych (BRP) w Warszawie. Pozostały czas antenowy programów regionalnych stanowiły pasma lokalne, opracowywane samodzielnie przez Oddziały Terenowe TVP S.A.

Statystyki programowe dla 2001 roku[ | edytuj kod]

Dwanaście ówczesnych oddziałów terenowych TVP w 2001 roku miało 3,5% udziału na polskim rynku telewizyjnym. Pasma lokalne nadawane były przez oddziały w dni powszednie: w paśmie porannym (8.00-8.35), popołudniowym (15.25-16.30 i 17.15-19.00) i wieczornym (21.30-22.00); w sobotę i w niedzielę godziny nadawania tych pasm były nieco inne: pasmo poranne (8.00-9.00), południowe (13.30-14.30), popołudniowe (17.00-19.00 lub 18.00-18.20) i wieczorne (21.00-22.00).

TVP Warszawa (Warszawski Ośrodek Telewizyjny, WOT) – ośrodek regionalny TVP z siedzibą główną w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16 oraz redakcjami terenowymi w Płocku, Radomiu i Siedlcach. Ośrodek zastąpił wcześniej działający Warszawski Ośrodek Telewizyjny (mający swój odrębny kanał telewizyjny od 3 stycznia 1994). Dzieliła częstotliwość z kanałem TVP Info.Ryszard Miazek (ur. 18 maja 1945 w Kocierzewie k. Łowicza) – polski ekonomista, publicysta, były prezes zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W 2001 roku ramówka programów regionalnych TVP miała charakter uniwersalny. Główną część oferty programowej stanowiły telewizyjne filmy fabularne, serie i seriale fabularne oraz filmy animowane. Filmy fabularne stanowiły w sumie 53,3% rocznego czasu antenowego. Były to głównie produkcje amerykańskie (11% rocznego czasu). Za nimi znajdowały się filmy polskie (5% rocznego czasu) i angielskie (3,3%).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.

Na dalszych miejscach pod względem rocznego czasu nadawania w 2001 roku znajdowały się:

 • filmy dokumentalne (średnio 14,6% czasu nadawania programów regionalnych), z których ponad połowę stanowiły reportaże;
 • audycje edukacyjne (8,8% czasu nadawania programów regionalnych, z czego najwięcej w paśmie wspólnym – 6,5% czasu nadawania programów regionalnych);
 • audycje publicystyczne (8,8% wszystkich programów regionalnych);
 • audycje rozrywkowe (5,9% czasu nadawania programów regionalnych, z czego najwięcej w paśmie wspólnym) ;
 • audycje informacyjne (5,6% wszystkich programów regionalnych);
 • audycje muzyczne (4,9% czasu nadawania programów regionalnych, z czego najwięcej w paśmie wspólnym – 3,6% czasu nadawania programów regionalnych);
 • audycje sportowe (4,8% czasu nadawania programów regionalnych, z czego najwięcej w paśmie wspólnym – 3,7% czasu nadawania programów regionalnych);
 • audycje religijne (1,3% czasu nadawania programów regionalnych – czterokrotnie więcej czasu w pasmach lokalnych niż w paśmie wspólnym).
 • Na ostatnim miejscu znalazły się spektakle teatralne i inne formy udramatyzowane (0,5% czasu nadawania programów regionalnych, z czego najwięcej w paśmie wspólnym).

  Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.Tomasz Raczek (ur. 15 czerwca 1957 w Warszawie) – polski krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych (TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2) i radiowych (Polskie Radio, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka). Od września 2012 do czerwca 2013 ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Film”.

  2002–2007 (jako TVP3)[ | edytuj kod]

  Jesienią 2000 roku, pasma regionalne już posługiwały się wspólną nazwą i logiem TVP3. Nie oznaczało to jeszcze pojawienia się Trzeciego Programu TVP – zabieg ten miał jedynie za zadanie uświadamiać widzom, że „oglądają telewizję regionalną, jedną z dwunastu”. Logo TVP3 stosowało też pasmo wspólne.

  Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.

  3 marca 2002 roku wystartowała telewizja TVP3, zastępując dotychczasowe programy regionalne w całej Polsce. Była ona traktowana jako jeden program, z lokalnymi okienkami. Kanał emitował programy o różnorodnej tematyce – głównie informacyjne i publicystyczne, ale nie tylko, ponieważ w jego ramówce można było znaleźć również filmy i seriale fabularne oraz dokumentalne, a także magazyny i relacje sportowe. Motywem przewodnim ramówki Trójki było hasło Region-Kraj-Świat, ponieważ, jak stwierdził pierwszy szef TVP3 Ryszard Pacławski w wywiadzie dla portalu wirtualnemedia.pl, to „może przyciągnąć do nas różnie umotywowanych odbiorców. Młodych i starszych, lokalnych i kosmopolitycznych, wiejskich i miejskich”. Sztandarowym programem informacyjnym był Kurier. Wszystkie stacje regionalne TVP zostały przekształcone w terenowe oddziały TVP3 i nadawały swój program lokalny w wyznaczonych okienkach czasowych na jej antenie. Od końca sierpnia 2002 roku transmisje obrad Sejmu zaczęły być transmitowane wyłącznie w paśmie ogólnopolskim TVP3, dotychczas także je nadawano jednocześnie w Dwójce.

  Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  W marcu 2003 roku kanał uzyskał nową oprawę graficzną oraz wprowadzono nowe logo. 7 września 2003 roku Kurier oraz programy publicystyczne TVP3 otrzymały nową scenografię. Biało-zielone kolory nawiązywały do nowego logotypu kanału. W podobnym czasie Telewizja Polska rozpoczęła próbną emisję wideo TVP3 w sieci telefonii komórkowej. Na początku stycznia 2004 roku program był już dostępny na platformie Cyfra+.

  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.

  Statystyki programowe dla 2006 roku[ | edytuj kod]

  W 2006 roku TVP3 miała 4,8% udziału na polskim rynku telewizyjnym. Spośród audycji składających się na program wspólny i pasma rozłączne TVP3 największy udział miały audycje informacyjne i publicystyczne. Zajęły one łącznie blisko 54% rocznego czasu emisji programu wspólnego i 48,4% programów lokalnych. Pasma regionalne TVP3 nadawały średnio nieco ponad 4 godziny programu na dobę.

  TVP3 Białystok (Telewizja Polska S.A. Oddział w Białymstoku, Telewizja Białystok, dawniej TVP Białystok) – oddział terenowy TVP obejmujący zasięgiem województwo podlaskie z siedzibą główną w Białymstoku. Posiada redakcje terenowe w Łomży i w Suwałkach.Maciej Jan Łopiński (ur. 19 sierpnia 1947 w Gdańsku) – polski dziennikarz, minister w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2005–2010, poseł na Sejm VII kadencji.

  Na dalszych miejscach pod względem rocznego czasu nadawania w 2006 roku znajdowały się:

 • filmy dokumentalne (12,8% w paśmie wspólnym, 8,5% w pasmach lokalnych, z czego 6,8% to reportaże)
 • filmy fabularne (11,4% w paśmie wspólnym, 0,8% w pasmach lokalnych)
 • audycje i transmisje sportowe (5,8% w paśmie wspólnym, 12,9% w pasmach lokalnych)
 • audycje religijne (1,9% w paśmie wspólnym, 3,4% w pasmach lokalnych)
 • audycje edukacyjne (1,6% w paśmie wspólnym, 3,9% w pasmach lokalnych)
 • audycje rozrywkowe (0,2% w paśmie wspólnym, 0,4% w pasmach lokalnych)
 • audycje muzyczne (0,2% w paśmie wspólnym, 3,9% w pasmach lokalnych)
 • 2 stycznia 2007 roku na antenie TVP3 pojawiło się znacznie więcej serwisów informacyjnych, które nie tylko podawały informacje, ale także transmitowały konferencje prasowe i inne wydarzenia. Serwisy trwały w przybliżeniu 15 minut i były nadawane w dni powszednie od godz. 6:00 do 9:30 co 15 minut, a od 10:00 co pół godziny, natomiast w weekendy nadawano je co godzinę. Z ramówki TVP3 zniknęły wszelkie seriale i filmy fabularne oraz animowane. Zmianie uległa też oprawa graficzna, która była odtąd utrzymana w kolorystyce czerwonej, z niewielką domieszką bieli. Barwy logotypu stacji pozostały jednak zielone. Regionalna Trójka zakończyła nadawanie 5 października 2007.

  Andrzej Janusz Urbański (ur. 18 maja 1954 w Warszawie) – polski polityk, dziennikarz i publicysta, poseł na Sejm I kadencji, były prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 2005–2006 szef Kancelarii Prezydenta RP i były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.„Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.

  Najważniejsze programy TVP3 z lat 2002-2007[ | edytuj kod]

 • Kurier – główny program informacyjny TVP3.
 • Echa dnia – codzienny program publicystyczny, emitowany na żywo, po Kurierze komentujący najważniejsze tematy, przede wszystkim polityczne, samorządowe, gospodarcze, głównie krajowe i regionalne, poprzedzone felietonami.
 • Gość dnia – kilkunastominutowa przedpołudniowa rozmowa w studio.
 • Telekurier – codzienny magazyn publicystyczno-reporterski. W latach 2002-2004 pojawiał się Telekurier bis podsumowujący najciekawsze prezentacje z poprzednich wydań.
 • To jest temat – codzienne pasmo programowe z reportażami dziennikarzy ośrodków TVP.
 • Świat – magazyn emitowany w sobotę zawierający przegląd najciekawszych filmowych materiałów tygodnia.
 • Teleplotki – magazyn wykorzystujący aktualne materiały filmowe, polskie i światowe, dotyczące znanych osób i ciekawostek na ich temat.
 • Regiony kultury – codzienny informator kulturalny.
 • Etniczne klimaty – kilkudziesięciominutowy program o problematyce etnicznej.
 • Telenowyny – program adresowany do mniejszości ukraińskiej w Polsce.
 • Kowalski i Schmidt – program o koegzystencji społeczności niemieckiej i polskiej na Ziemiach Zachodnich.
 • Kwartet – magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej.
 • Integracja – magazyn poświęcony osobom niepełnosprawnym.
 • Młodzież kontra... czyli pod ostrzałem – program publicystyczny z udziałem młodzieżówek partii politycznych.
 • Było, nie minęło – Kronika zwiadowców historiiprogram telewizyjny o tematyce historyczno-eksploracyjnej.
 • 2007–2013 (jako TVP Info)[ | edytuj kod]

  6 października 2007 kanał TVP3 został zastąpiony przez TVP Info o profilu informacyjno-regionalnym. Start kanału nie wpłynął znacząco na programy ośrodków regionalnych, które nadawane są jak dotychczas, początkowo były emitowane bez cyfry „3” w logo, 1 grudnia 2007 zostały zastąpione logotypami na wzór ogólnopolskiego. Od 1 września 2013 roku funkcjonuje jako samodzielny kanał informacyjny, natomiast ośrodki regionalne powróciły do nazwy TVP Regionalna.

  TVP Szczecin (dawniej Kanał 7) – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo zachodniopomorskie i powiat słupski z siedzibą główną w Szczecinie przy ulicy Mieczysława Niedziałkowskiego 24a.TVP3 Gorzów Wielkopolski – oddział terenowy TVP z siedzibą główną w Gorzowie Wielkopolskim oraz redakcją terenową w Zielonej Górze. Oddział zastąpił wcześniej działający Lubuski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Gorzowie Wielkopolskim, podlegający Oddziałowi Terenowemu w Poznaniu. Do 1 września 2013 dzielił pasmo z kanałem TVP Info.
   Osobny artykuł: TVP Info.

  2013–2016 (ponownie jako TVP Regionalna)[ | edytuj kod]

  23 maja 2013 roku na konferencji międzynarodowej „Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego” na Uniwersytecie Warszawskim, Telewizja Polska poinformowała o planach utworzenia nowej stacji regionalnej, która zastąpiłaby wszystkie stacje lokalne TVP w Polsce. Według planów przedstawionych na konferencji TVP Regionalna (pierwotnie pod nazwą TVP3 Regiony) miała składać się z 18-20 godzin emisji, stopniowo przedłużanej, programów przygotowanych przez Oddziały Terenowe Telewizji Polskiej, w tym z 4,5 godzin własnego programu premierowego i 2,5 godzin programu koprodukowanego. Główny nacisk, w zamierzeniu, miał być położony na informację i publicystykę.

  TVP Lublin – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo lubelskie z siedzibą główną w Lublinie przy ulicy Henryka Raabego 2 oraz redakcjami terenowymi w Białej Podlaskiej, Dęblinie/Rykach i Kazimierzu Dolnym, nadający początkowo swój program raz w tygodniu w paśmie TVP2 udostępnianym WOT, uruchomiony 12 stycznia 1985. Ośrodek ma swój własny teletekst pod nazwą Lubelska Telegazeta. Swoje odrębne nadawanie rozpoczęła w styczniu 1992 roku.Telekurier (od 8 października 2007 do 25 września 2009 nazwa programu miała dopisek Bliżej Ciebie) – magazyn interwencyjny TVP Regionalna (wcześniej TVP3 i TVP Info) realizowany przez poznański ośrodek TVP, tworzony przez reporterów Telewizji Polskiej z całego kraju.

  1 września 2013 roku szesnaście ośrodków terenowych tworzących wspólnie TVP Regionalną weszło w skład nowo uruchomionego Ośrodka Programów Regionalnych, tego samego dnia oficjalne rozpoczęto emisję programu o godzinie 7:00, w tym dniu również zaczął być dostępny w trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 3), natomiast 6 września 2013 roku TVP Regionalna (tylko TVP Warszawa) dołączyła do Cyfrowego Polsatu, zaś 9 września dołączyła także do nc+, Telewizji na kartę i Orange TV.

  Ryszard Makowski (ur. 16 sierpnia 1955 r. w Warszawie) – satyryk polski. W latach 1989-2001 członek Kabaretu OT.TO, znany z gościnnych występów z Kabaretem Pod Egidą.{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". TVP3 Opole – oddział Terenowy TVP z siedzibą w Opolu.

  22 października 2013 roku uruchomiono informacyjny portal internetowy pod adresem regionalna.tvp.pl. W 2013 roku TVP Regionalna zorganizowała koncerty sylwestrowe w Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu, które były transmitowane na antenie ogólnopolskiej, gdzie występowali znani polscy wykonawcy m.in. Doda czy zespół Bajm. Od 7 do 23 lutego 2014 roku w nocnych pasmach ogólnopolskich w godzinach 23:30 do 5:00 (w weekendy do 5:30) retransmitowano rywalizacje sportowców z Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. W latach 2014-2015 transmitowano na żywo mecze Nice Polskiej Ligi Żużlowej (również w TVP Sport). Od jesieni 2014 roku zaczęto również emitować weekendowe pasmo filmów fabularnych oraz polskie seriale m.in. serial komediowy Święta wojna, telenowelę dokumentalną Przedszkolandia, natomiast wiosną 2015 roku rozpoczęto emisję telenoweli Plebania od pierwszego odcinka.

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Bogusław Aleksander Szwedo (ur. 18 grudnia 1958 w Sobowie) – założyciel Radia Leliwa z siedzibą w Tarnobrzegu, w latach 2004–2006 wykładowca w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, od 10 stycznia 2007 roku był członkiem Rady Nadzorczej TVP, od 19 września 2009 prezes TVP.

  Godziny nadawania TVP Regionalna[ | edytuj kod]

  Pasma lokalne TVP Regionalna nadawane były przez 4,5 godziny w dni powszednie, a 5,5 godziny w weekendy. Od 1 września do 30 listopada 2013 roku TVP Regionalna nadawała 18 godzin programu dziennie od 6:30 do 0:30 (dni powszednie) lub od 7:00 do 1:00 (weekendy), natomiast od 1 grudnia 2013 roku TVP Regionalna zaczęła nadawać program 24 godziny na dobę.

  Raport z Polski – magazyn reporterski TVP Regionalnej, w którym pokazywane są problemy i absurdy zwykłych ludzi. Program ten był nadawny na antenie TVP Info od początkowego czasu nadawania tej stacji do 31 sierpnia 2013. Nadawany o 16:00 od poniedziałku do piątku.Jacek Olgierd Kurski (ur. 22 lutego 1966 w Gdańsku) – polski dziennikarz i polityk, z wykształcenia ekonomista, w latach 2005–2009 poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.
 • Od 1 września do 30 listopada 2013 roku oddziały terenowe nadawały swoje programy od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30-8:00, 15:00-16:00, 17:30-19:00, 20:00-21:00 i 22:00-22:30, a w weekendy w godzinach: 10:00-11.00, 15:00 -16:00, 17:30-19:00, 20:00-21:00 i 22:00-23:00.
 • Od 1 grudnia 2013 do 30 sierpnia 2015 roku pasma lokalne nadawano od poniedziałku do piątku o 7:30-8:00, 17:30-21:00 i 22:00-22:30, zaś w weekendy o 10:00-11:00, 17:30-21:00 i 22:00-23:00.
 • Od 31 sierpnia 2015 roku do 1 stycznia 2016 roku programy oddziałów terenowych w pasmach lokalnych nadawano od poniedziałku do piątku o 7:30-8:00 i 18:00-22:15, a w weekendy o 10:00-11:00 i 18:00-22:15.
 • Najważniejsze programy TVP Regionalnej[ | edytuj kod]

 • Dziennik Regionów – program informacyjny oddziałów terenowych Telewizji Polskiej.
 • Echa dnia – program publicystyczny.
 • Echa dnia – komentarze (do 2015 roku) – program publicystyczny.
 • Raport z Polski (do 2016 roku) – codzienny magazyn reporterów TVP Regionalnej.
 • Telekurier – magazyn interwencyjny TVP Regionalnej.
 • Co niesie dzień (do 2021 roku) – poranny program pokazujący najważniejsze wydarzenia którymi danego dnia będzie żyć cała Polska. Emisja od poniedziałku do piątku o 8:00.
 • Młodzież kontra... czyli pod ostrzałem – program publicystyczny TVP Regionalna z udziałem młodzieżówek partii politycznych.
 • Kultowe rozmowy – wywiady z ciekawymi ludźmi. Program prowadzili Tomasz Raczek i Katarzyna Marcysiak.
 • Wstęp wolny – z kulturą – magazyn kulturalny.
 • Głos regionów – cotygodniowy magazyn interwencyjny TVP Regionalnej nadawany na żywo.
 • Czas na pracę! Praca na czasie! – program poradnikowy TVP Regionalna.
 • AgroSzansa (do 2017 roku) – program dla rolników
 • Przystanek Ziemia – program religijny.
 • Rączka gotuje – magazyn kulinarny TVP Katowice.
 • EkoAgent – program publicystyczny z elementami interwencji dziennikarskiej TVP Regionalna.
 • Czas na jazdę – program przeznaczony dla miłośników samochodów
 • Polska samorządna – program samorządowy.
 • Relacje – program poświęcony ekonomii
 • Seniorada – program o charakterze familijnym nadawany raz w miesiącu
 • Klub srebnego włosa – program dla seniorów nadawany raz w miesiącu
 • Akademia.pl – magazyn akademicki.
 • Bez barier – program dla niepełnosprawnych nadawany raz w miesiącu.
 • Otwórz oczy – program poświęcony osobom niewidomym nadawany raz w miesiącu.
 • Telenowyny – program adresowany do mniejszości ukraińskiej w Polsce.
 • Zobacz dokument – codzienne pasmo dokumentalne
 • Antenowe remanenty – perły twórczości telewizyjnej z różnych okresów, odnalezione w archiwach ośrodków terenowych TVP.
 • Zapraszamy na kawę – studyjny program poradnikowy na żywo
 • Dzień, miesiąc i rok – kilkuminutowy program w formie kartki z kalendarza. Pokazywane są najważniejsze wydarzenia w historii jakie wydarzyły się w danym dniu. Emisja po północy i przed godziną 6:30 od poniedziałku do piątku i przed godziną 7:00 w sobotę i w niedzielę. Wcześniej program był emitowany na rozpoczęcie i zakończenie dnia w TVP Regionalna.
 • Wokół nas – program pokazujący na żywo wybrane miejsca w Polsce. Emisja kilka razy w ciągu dnia.
 • Od 2016 roku (ponownie jako TVP3)[ | edytuj kod]

  2 stycznia 2016 nastąpiła zmiana nazwy kanału TVP Regionalna na TVP3. Pasmo wspólne zostało skrócone, a każdy z oddziałów emituje więcej własnego programu, w tym pasmo śniadaniowe i popołudniowe. W styczniu 2018 roku prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika Wprost rozpoczęcie nadawania ośrodków regionalnych TVP w wersji HD.

  Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną.TVP Regionalna – programy regionalne Telewizji Polskiej SA oraz nazwa tworzonego przez nie od 1994 roku (z przerwą od marca 2002 do 31 sierpnia 2013) tzw. pasma wspólnego.

  28 marca 2022 roku rozpocznie nadawanie w jakości HD.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bajm – polski zespół poprockowy, powstały w 1978 w Lublinie. Jego skład kilkukrotnie się zmieniał, jedyną osobą będącą w zespole od jego początków jest wokalistka oraz współzałożycielka grupy, Beata Kozidrak.
  TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.
  XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.
  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Platforma cyfrowa - marketingowe określenie systemu opartego na elektronice cyfrowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nie określanych tym mianem.
  Święta wojna – polski komediowy serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 23 stycznia 2000 roku do 9 maja 2009 roku. Jego akcja toczyła się na Górnym Śląsku, zazwyczaj w Katowicach. Główni bohaterowie serialu to Hubert Dworniok, zwany Bercikiem, jego kolega z wojska – warszawiak Zbigniew Pyciakowski, oraz żona Bercika – Andzia. W filmie większość bohaterów porozumiewa się za pomocą dialektu śląskiego zmieszanego z językiem literackim w stopniu umożliwiającym rozumienie dialogów przez osoby nieznające mowy śląskiej.
  Piotr Grzegorz Farfał (ur. 18 maja 1978 w Głogowie) – polski polityk, publicysta, prawnik. Od maja 2006 wiceprezes TVP. Pełniący obowiązki prezesa TVP od 19 grudnia 2008 do 19 września 2009.

  Reklama