TVP3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TVP3 (TVP3 Regionalna, Program Trzeci Telewizji Polskiej, Trójka lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej działający w latach 2002–2007 i ponownie od 2016 roku. Istniejącą w 2008 roku TVP3 definiowano oficjalnie jako „połączoną sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym”.

Janusz Rajmund Daszczyński (ur. 1952) – polski dziennikarz i menedżer, wiceprezes zarządu Telewizji Polskiej (1994–1999), od 2015 do 2016 prezes zarządu Telewizji Polskiej.TVP Warszawa (Warszawski Ośrodek Telewizyjny, WOT) – ośrodek regionalny TVP z siedzibą główną w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16 oraz redakcjami terenowymi w Płocku, Radomiu i Siedlcach. Ośrodek zastąpił wcześniej działający Warszawski Ośrodek Telewizyjny (mający swój odrębny kanał telewizyjny od 3 stycznia 1994). Dzieliła częstotliwość z kanałem TVP Info.

Historia[ | edytuj kod]

2002–2007[ | edytuj kod]

Program TVP3 powstał na bazie TVP Regionalnej, w której ośrodki regionalne TVP, obok własnych pasm regionalnych, nadawały pasmo wspólne. Już jesienią 2000 pasma regionalne zaczęły posługiwać się wspólną nazwą i logiem TVP3. Nie oznaczało to jeszcze pojawienia się TVP3 – zabieg ten miał jedynie za zadanie informować widzów, że „oglądają telewizję regionalną, jedną z dwunastu”. 3 marca 2002 wystartowała telewizja TVP3, zastępując dotychczasowe programy regionalne w całej Polsce. Kanał emitował programy o różnorodnej tematyce – głównie informacyjne i publicystyczne, ale nie tylko. W jego ramówce można było znaleźć również filmy i seriale fabularne oraz dokumentalne, a także magazyny i relacje sportowe. Wszystkie stacje regionalne TVP zostały przekształcone w terenowe oddziały TVP3 i nadawały swój program lokalny w wyznaczonych okienkach czasowych na jej antenie. W marcu 2003 kanał uzyskał nową oprawę graficzną oraz wprowadzono nowe logo. 7 września 2003 roku Kurier oraz programy publicystyczne TVP3 otrzymały nową scenografię. Biało-zielone kolory nawiązywały do nowego logotypu kanału. W podobnym czasie Telewizja Polska rozpoczęła próbną emisję wideo TVP3 w sieci telefonii komórkowej. Na początku stycznia 2004 roku program był już dostępny na platformie Cyfra+.

Ryszard Miazek (ur. 18 maja 1945 w Kocierzewie k. Łowicza) – polski ekonomista, publicysta, były prezes zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.

Od 2 stycznia 2007 roku na antenie TVP3 pojawiło się znacznie więcej serwisów informacyjnych, które nie tylko podawały informacje, ale także transmitowały konferencje prasowe i inne wydarzenia. Serwisy trwały w przybliżeniu 15 minut i były nadawane w dni powszednie od godz. 6:00 do 9:30 co 15 minut, a od 10:00 co pół godziny, natomiast w weekendy nadawano je co godzinę. Z ramówki TVP3 zniknęły wszelkie seriale i filmy fabularne oraz animowane. Zmianie uległa też oprawa graficzna, która była odtąd utrzymana w kolorystyce czerwonej, z niewielką domieszką bieli. Barwy logotypu stacji pozostały jednak zielone. 6 października 2007 kanał TVP3 został zastąpiony przez TVP Info.

Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.

Od 2016 roku[ | edytuj kod]

2 stycznia 2016 nastąpiła zmiana nazwy kanału TVP Regionalna na TVP3. Pasmo wspólne zostało skrócone, a każdy z oddziałów emituje więcej własnego programu, w tym pasmo śniadaniowe i popołudniowe. W styczniu 2018 roku prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" rozpoczęcie nadawania ośrodków regionalnych TVP w wersji HD.

Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.
TVP3 Białystok (Telewizja Polska S.A. Oddział w Białymstoku, Telewizja Białystok, dawniej TVP Białystok) – oddział terenowy TVP obejmujący zasięgiem województwo podlaskie z siedzibą główną w Białymstoku. Posiada redakcje terenowe w Łomży i w Suwałkach.
Maciej Jan Łopiński (ur. 19 sierpnia 1947 w Gdańsku) – polski dziennikarz, minister w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2005–2010, poseł na Sejm VII kadencji.
Andrzej Janusz Urbański (ur. 18 maja 1954 w Warszawie) – polski polityk, dziennikarz i publicysta, poseł na Sejm I kadencji, były prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 2005–2006 szef Kancelarii Prezydenta RP i były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.
TVP Szczecin (dawniej Kanał 7) – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo zachodniopomorskie i powiat słupski z siedzibą główną w Szczecinie przy ulicy Mieczysława Niedziałkowskiego 24a.
TVP3 Gorzów Wielkopolski – oddział terenowy TVP z siedzibą główną w Gorzowie Wielkopolskim oraz redakcją terenową w Zielonej Górze. Oddział zastąpił wcześniej działający Lubuski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Gorzowie Wielkopolskim, podlegający Oddziałowi Terenowemu w Poznaniu. Do 1 września 2013 dzielił pasmo z kanałem TVP Info.

Reklama