TVP2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TVP2 (Program Drugi Telewizji Polskiej, potocznie „Dwójka”, do 29 lutego 1992 oficjalny skrót TP2) – polska publiczna stacja telewizyjna, utworzona 2 października 1970. Drugi kanał Telewizji Polskiej. Początkowo część programu była wspólna z TVP1.

Romuald Feliks Orzeł (ur. 1963 w Pucku) – polski dziennikarz, od 19 grudnia 2009 do 27 sierpnia 2010 i ponownie od 1 do 3 marca 2011 prezes TVP S.A.Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.

Emisja TVP2 była zawieszona w następujących okresach: podczas stanu wojennego od 13 grudnia 1981 do 7 lutego 1982 oraz od 1 lipca do 23 grudnia 1983, z czego do 30 września we wszystkie dni, a od 1 października emisja programu była tylko w soboty i w niedziele.

Dyrektorem TVP2 od lipca 2011 do 31 grudnia 2015 był Jerzy Kapuściński, który w latach 1991–2004 kierował redakcją artystyczną Dwójki. Od 8 stycznia 2016 do lipca 2016 funkcję tę pełnił Maciej Chmiel. Nowym dyrektorem TVP2 został później Marcin Wolski, który funkcję tę pełnił do końca grudnia 2017.

Historia TVP2

Początki

 • Program przechodził wiele transformacji. W latach 70. stanowił jedynie uzupełnienie oferty „głównego” TVP1 (np. podczas prezentowanego w Jedynce wieczornego filmu Dwójka nadawała wykłady Nauczycielskiego Uniwersytetu Radiowo-Telewizyjnego lub Telewizyjnego Technikum Rolniczego).
 • Od początku kanał skupiał się na prezentowaniu programów kulturalno-rozrywkowych, w mniejszym stopniu publicystycznych. Dużą część ramówki wypełniały programy muzyczne, teleturnieje i przeglądy kabaretowe. Przez całe lata 70. XX wieku dużą popularności cieszyło się Studio 2 - program rozrywkowy z udziałem gwiazd, realizowany w koncepcji show.
 • Niekiedy w czasie filmu nadawanego w TVP1 nadawał równocześnie ten sam film, ale w wersji oryginalnej, co miało sprzyjać nauce języków obcych; w programie drugim codziennie nadawano lekcje różnych języków obcych. W programie nadawane były także w tamtym okresie bloki powtórkowe Studio Bis oraz Spotkajmy się raz jeszcze. W dni narodowych świąt „bratnich” krajów miały miejsce bloki programowe typu „Dzień TV-NRD/ZSRR itp. w TVP”.
 • W święta Bożego Narodzenia, w Wielkanoc oraz w sylwestra i Nowy Rok Dwójka przygotowywała specjalne bloki filmowe – „Klasycy na ekranach”, „Adaptacje filmowe literatury światowej”, „Sylwestrowy coctail”, „Noworoczny relax”, a także inne bloki poświęcone twórczości jednego artysty „Dzień autorski...” itp. itd. Przez całe lata 70. i jeszcze długo po odwieszeniu Dwójki po stanie wojennym program ten nie miał odrębnego oblicza od TVP1. Zapowiadali w nim ci sami spikerzy, niemal identyczna była stara oprawa programu.
 • 20 kwietnia 2000 – debiut w miejscu grubej białej cyfry 2 chudszej niż przedtem cyfry 2.
 • 7 marca 2003 – do cyfry 2 dodano logo TVP, tło z logiem TVP i cyfrą 2 jest pomarańczowe.
 • 31 maja 2012 – rozpoczęcie regularnej, oficjalnej emisji TVP2 w standardzie HD pod nazwą TVP2 HD; szczegóły niżej, w sekcji TVP2 HD.
 • Studio 2

 • W 1974 roku narodził się w Dwójce największy hit polskiej telewizji – Studio 2, ale niemal natychmiast został przeniesiony do TVP1.
 • Dopiero po zakończeniu dekady Edwarda Gierka i tym samym złotych czasów telewizji, Studio 2 – już znacznie skromniejsze w treści i formie – powróciło do Dwójki jako blok nieco bardziej atrakcyjnych niż na co dzień programów weekendowych.
 • Osobliwości TVP2

 • Od 1984 roku zaczęto realizować koncepcję Dwójki jako kanału o własnym, wyraźniejszym obliczu, mogącego stanowić istotne urozmaicenie oferty programowej.
 • Dwójka zyskała nową „twarz” – oryginalne studio spikerskie i zupełnie nowy zespół spikerów – prezenterów. W tym czasie debiutowały w Dwójce m.in. Iwona Kubicz czy Jolanta Fajkowska.
 • Nadawano coraz więcej ciekawych programów, a filmy prezentowane były zawsze tak, aby ich czas emisji nie pokrywał się z filmami w Jedynce.
 • Dyrektorzy stacji od 1985 roku do 2017 roku

 • 1985 – 1988: Zbigniew Napierała
 • 1988 – 1991: Józef Węgrzyn
 • 1994 – 1998: Maciej Domański.
 • 1998 – 30 września 2006: Nina Terentiew
 • 1 października 2006 – 8 lipca 2009: Wojciech Pawlak
 • 8 lipca – 15 lipca 2009: Ewa Latkowska (p.o.)
 • 15 lipca – 7 października 2009: Krzysztof Nowak
 • 7 października 2009 – 30 czerwca 2011: Rafał Rastawicki
 • 30 czerwca 2011 – 31 grudnia 2015: Jerzy Kapuściński
 • 8 stycznia – 10 lipca 2016: Maciej Chmiel
 • 11 lipca 2016 – 31 grudnia 2017: Marcin Wolski.
 • Ramówka TVP2

  Dwójka jest kanałem telewizyjnym o bardzo różnorodnym programie. Stacja emituje m.in.: magazyn śniadaniowy „Pytanie Na Śniadanie” (jako „PnŚ”), filmy fabularne, dokumentalne (w wtorkowym cyklu „Ludzkie historie"), polskie seriale („M jak Miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”), programy rozrywkowe ("The Voice", "Dance, Dance, Dance", "Kabaret. Super Show Dwójki") czy teleturnieje ("Va Banque", "Postaw na milion", "Koło fortuny", "Familiada").

  Stopklatka TV - kanał należący do spółki Kino Polska , należącej do grupy SPI International i Agora S.A. o tematyce filmowej. Kanał wystartuje do 27 kwietnia 2014 - wtedy TVP opuści w całości pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. 30 października 2013 roku Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji przyznała nadawcy Stopklatki TV koncesję na rozpowszechnianie w sposób naziemny kanału Stopklatka TV.Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.

  Mimo programowej różnorodności w ostatnich latach w Dwójce dominowała rozrywka. Jeden z dyrektorów TVP2, Jerzy Kapuściński jesienią 2011 wprowadził zmiany programowe, które miały na celu zwiększenie liczby programów kulturalnych.

  Wiosną 2016 roku, za kadencji Macieja Chmiela, do ramówki Dwójki trafiły nowe programy kulturalne („Śniadanie na trawie”) i edukacyjne („Dzika muzyka”), a także program czerpiący z tradycji kabaretu literackiego („Komediowa Scena Dwójki”). W marcu 2016 roku TVP2 wyemitowała premierowe odcinki „Sondy 2" – programu popularnonaukowego, stanowiącego kontynuację kultowej serii telewizyjnej z lat 70. Gospodarzem „Sondy 2" był dr Tomasz Rożek. Wiosną 2016 roku na antenę Dwójki w odświeżonej formule powróciły „Kocham Cię, Polsko” i "Dzięki Bogu już weekend".

  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Janusz Rajmund Daszczyński (ur. 1952) – polski dziennikarz i menedżer, wiceprezes zarządu Telewizji Polskiej (1994–1999), od 2015 do 2016 prezes zarządu Telewizji Polskiej.

  W ramówce nie brakuje też pozycji emitowanych z teletekstem dla niesłyszących.

  Do 30 grudnia 2010 roku, o określonych porach, na żywo z anteny TVP Info retransmitowano programy lokalne.

  Stacja pokazuje także koncerty. Wśród nich są: Sylwester Marzeń, Festiwal Muzyki Tanecznej, Wakacyjna Trasa Dwójki czy koncert noworoczny z Wiednia.

  Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.Ryszard Miazek (ur. 18 maja 1945 w Kocierzewie k. Łowicza) – polski ekonomista, publicysta, były prezes zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).
  Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.
  Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”.
  Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
  Jolanta Fajkowska (ur. 1963 w Kętrzynie) – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, aktorka, z wykształcenia slawistka i historyk sztuki.
  Żałoba narodowa – żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.
  Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.

  Reklama