TSzU-1-7 Sztora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sztora (Sztora-1) – rosyjski elektro-optyczny system zakłócający, środek obrony czołgu przed przeciwpancernymi pociskami kierowanymi (ppk), dalmierzami laserowymi oraz pociskami naprowadzanymi odbitym promieniem lasera.

SACLOS (skrót od Semi-Automatic Command to Line of Sight – półautomatyczne kierowanie po linii obserwacji) – metoda naprowadzania pocisków kierowanych drugiej generacji. Po wystrzeleniu pocisku, operator ma za zadanie utrzymanie celownika na celu, podczas gdy system elektroniczny sam naprowadza pocisk na cel. Metoda jest podobna do metody MCLOS – również wymaga aby cel i pocisk były widoczne, z tą różnicą, że operator nie steruje samodzielnie pociskiem lecz sterowaniem zajmuje się system kierowania, który na obserwowany przez operatora cel naprowadza pocisk. Zadaniem systemu kierowania jest utrzymanie celu i pocisku w jednej linii względem operatora (celowniczego).BGM-71 TOW (ang. Tube-launched Optically tracked, Wire-guided – "wystrzeliwany z tuby (wyrzutni rurowej), naprowadzany optycznie, kierowany przewodowo") – przeciwpancerny pocisk kierowany produkowany w USA.

W skład systemu wchodzi:

 • układ sterowania z dwoma czujnikami precyzyjnymi TShU-1-11 oraz dwoma zgrubnymi TShU-1
 • stacja zakłócająca z emiterami podczerwieni OTSzU-1-7
 • system zasłon aerozolowych i dymnych
 • System Sztora ma dwie zasadnicze funkcje:

  Pierwsza to obrócić wieżę czołgu w kierunku nadlatującego pocisku, a następnie przy pomocy emiterów podczerwieni (OTSzU-1-7) wysłać fałszywy impuls podczerwieni tak, aby zmylić system naprowadzania pocisku (ppk). Jest to możliwe, ponieważ system naprowadzania pocisku (ppk) typu SACLOS śledzi położenie pocisku (a dokładniej - śledzi gorący strumień silnika pocisku widziany w podczerwieni) tak, aby skierować go na cel. Aby go zmylić, czołg przy pomocy emiterów tworzy dodatkowe źródła podczerwieni, co powoduje, że system naprowadzania nie umie odczytać prawidłowej pozycji własnego pocisku. Ta funkcja przeznaczona jest do obrony przed pociskami TOW, HOT, MILAN, Dragon.

  AGM-114 Hellfire – akronim nazwy angielskiej Helicopter launched fire-and-forget – śmigłowcowy pocisk typu wystrzel i zapomnij (Hellfire oznacza również ogień piekielny). Amerykański kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia (AGMAir-to-Ground Missile) zaprojektowany do niszczenia celów opancerzonych oraz innych celów jednostkowych, wystrzeliwany ze stanowisk ukrytych przed ostrzałem nieprzyjaciela, również bez bezpośredniej widoczności celu. Pocisk Hellfire jest naprowadzany głównie wiązką laserową, ale możliwe jest zastosowanie także innych modułów naprowadzających. Głównym zastosowaniem pocisku jest rażenie silnie opancerzonych celów, głównie czołgów, po wystrzeleniu go z wyrzutni zamontowanych na śmigłowcach, ale także samolotach (C-130 Hercules), bezzałogowych aparatach latających i pojazdach naziemnych (Humvee). Zasięg rażenia pocisku AGM-114 jest najdłuższy ze wszystkich używanych przez armię amerykańską pocisków tego typu.M712 CLGP (Cannon Launched Guided Projectile, Copperhead) - to amerykański przeciwpancerny naprowadzany laserowo pocisk artyleryjski. Pocisk został opracowany w latach 70 i był pierwszą produkowaną seryjnie konstrukcją w swojej klasie. Firma Martin Marietta – producent pocisku – przekazała pierwsze jego egzemplarze US Army na początku lat 80. Pocisk był produkowany także na licencji w Niemczech. Był używany podczas operacji Pustynna Burza w 1991. Produkcję pocisku wstrzymano w 1990 roku z powodu kosztów produkcji, które zaczynały przewyższać wpływy ze sprzedaży.

  Druga funkcja Sztory służy do zakłócania dalmierzy laserowych oraz zakłócania naprowadzającej wiązki laserowej nadlatujących ppk naprowadzanych laserem (działających na zasadzie odbicia od celu promienia lasera). Promień lasera i jego kierunek jest wykrywany przez czujniki systemu Sztora a ten informuje o tym załogę czołgu (świetlnie oraz dźwiękiem). Następnie system odpala specjalne granaty aerozolowe lub dymne, które tworzą osłaniającą czołg mgłę (aerozol). Zasłona aerozolowa granatów 3D17 ma zasięg 50-80 metrów.

  Arena – rosyjski system obrony aktywnej zaprojektowany dla czołgu T-90. Chroni przed pociskami granatników oraz kierowanymi pociskami rakietowymi niezależnie od systemu naprowadzania i rodzaju głowicy. System używa radaru mikrofalowego do wykrywania nadchodzących pocisków broni przeciwpancernej (ppk oraz ręcznej), a następnie odpala antypocisk, który eksploduje przed nadchodzącym pociskiem niszcząc go lub redukując efekt jego kumulacyjnego wybuchu. Średnica obszaru skutecznej obrony antypocisku to około 20-30 m, nie więcej niż 50 m. System działa automatycznie z możliwością ręcznego (awaryjnego) odpalenia odpowiednich ładunków przez dowódcę wozu. Amunicja może być uzupełniana przez załogę. System obrony aktywnej - jeden z środków ochrony pojazdów bojowych, zabezpiecza je zbliżającymi się pociskami neutralizując ich systemy detekcji bądź całe pociski, zanim dotrą do celu.

  Ta funkcja służy do obrony przed takim pociskami jak Hellfire, Maverick jak również Copperhead.

  Sztora potrafi zidentyfikować kierunek, z którego biegnie promień lasera, co pozwala obrócić czołg przodem (najgrubszym pancerzem) do kierunku zagrożenia.

  System Sztora montowany jest na czołgach T-80 i T-90.

  HOT to przeciwpancerny pocisk kierowany wyprodukowany przez fracusko-niemieckie konsorcjum Euromissile. Jest produkowany od 1978 r. Według wielu specjalistów jest jednym z najbardziej udanych pocisków kierowanych w swojej klasie. Jest używany przez wiele krajów na całym świecie. Jego skuteczność została potwierdzona w walce.M47 Dragon – amerykański przenośny zestaw przeciwpancerny, skonstruowany i produkowany przez wytwórnie McDonnell Douglas Aerospace.

  Sztora jest najbardziej skuteczna w parze z takimi systemami obrony aktywnej jak Arena.

  Jednak w przypadku pocisków samonaprowadzających nowszej generacji z naprowadzaniem termowizyjnym, telewizyjnym lub używających kodowanej wiązki lasera, Sztora nie jest już skuteczna. Również nie jest skuteczna w przypadku nowszych ppk ze sterowaniem SACLOS śledzących nie silnik, ale umieszczony obok niego promiennik (np. lampę ksenonową) wysyłającą zakodowane sygnały.

  Aerozol – odmiana gazozolu, układ koloidalny, w którym ośrodkiem rozpraszającym jest powietrze, a cząstkami koloidalnymi są substancje ciekłe lub stałe. Aerozole są najpowszechniejszą odmianą gazozoli. Aerozole dzieli się na mgły (cząstki ciekłe) i dymy (cząstki stałe).Przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) – pocisk rakietowy służący do niszczenia czołgów i innych wozów bojowych przeciwnika.
  Reklama